מערכת הדם היא האוטוסטרדה של הגוף – מערכת צינורות שדרכם אנו משנעים חומרים ותאים ממקום למקום, ובכלל זה מזון, פסולת, מולקולות תקשורת (הורמונים), תאי דם או נוגדנים. הדם חיוני, לפיכך, לתפקוד הגוף ברמה הבסיסית ביותר. כשאדם מאבד הרבה דם וזקוק לעירוי, מתעוררת בעיה – בגלל ההבדלים הקיימים בין סוגי הדם של אנשים שונים, מערכת החיסון עלולה לזהות את הדם כגורם זר ולתקוף אותו. התוצאה עלולה להוביל למוות.

סוג הדם עובר בתורשה ומחולק לארבעה סוגים ממשפחת ABO ולשני סוגים ממשפחת Rh. ביישומון שלפנינו נראה איך אפשר לדעת מה אפשרויות סוגי הדם של ילד בהינתן סוג הדם של הוריו, ולהיפך.

למידע נוסף ראו מאמר על הגנטיקה של סוגי הדם

סוגי הדם נובעים ממבנים סוכריים על פני תאי הדם האדומים, שעוברים בתורשה. כל סוג דם מוכתב בידי שני אללים (הרכיב התורשתי) שקובעים מה הוא יהיה. כשאנחנו מסתכלים על האללים אנחנו רואים שייתכן מצב שבו אחד מהם יהיה "השולט "(דומיננטי) ויכתיב לבדו את סוג הדם, והשני "נשלט" (רצסיבי).

הדם, כאמור, מתחלק לשתי קבוצות עיקריות: ABO ו-Rh. בקבוצת ABO יש שלושה סוגים שונים של אללים: B ,A, ו-O, שכל אחד מאיתנו קיבל אחד מהם בתורשה מכל אחד מהוריו. זוג האללים שקיבל מכתיב את סוג הדם שלו. A ו-B הם אללים שולטים ואילו ה-O הוא אלל נשלט. לכן, אם אדם מקבל מהורה אחד אלל A ומהשני O, האלל השולט יקבע את סוג הדם, שיהיה A. לעומת זאת, אם אדם מקבל משני הוריו אללים שולטים, סוג הדם יהיה השילוב שלהם –  כלומר AA ייתן סוג דם A, הצירוף BB ייתן סוג דם B ו-A עם B ייתן את סוג הדם AB. אם אדם יקבל משני הוריו את האלל הנשלט O, סוג הדם שלו יהיה בהכרח O.

אם נבחן את ההיבט המעשי, מערכת החיסון של אדם עם סוג דם O מזהה כל סוג דם אחר כאויב, ולכן אנשים עם סוג דם כזה כאלה יכולים לקבל תרומת דם רק מאנשים אחרים עם דם מסוג O. לעומת זאת, הם יכולים לתרום דם לכל מי שירצו. אדם עם סוג דם A או B יכול לקבל דם מאדם עם סוג דם זהה לשלו, ולא משנה מאילו אללים הוא מורכב, ואילו אנשים עם סוג הדם AB יכולים לקבל תרומה מכל אדם, אבל יתרמו רק לבעלי סוג דם AB.

כפי שציינו, קיימת גם קבוצת דם נוספת: Rh, שמורכבת מהאללים חיובי (+) ושלילי (-), כך שהפלוס הוא השולט והמינוס הוא הנשלט. כאן המצב פשוט יותר – לאדם שיש לו סוג דם חיובי יש לפחות אלל "+" אחד, משום שזה הסוג השולט שמכתיב את סוג הדם. לעומת זאת, לאדם בעל סוג דם שלילי יהיו בהכרח שני אללי "-" זהים. בעל סוג דם חיובי יכול לקבל תרומה מכל קומבינציה אפשרות של "+" או "-", בעוד אדם שיש לו סוג דם שלילי יכול לקבל תרומת דם רק מאדם אחר עם אותו סוג דם.

בסופו של דבר, כאשר אנחנו תורמים דם, במגן דוד אדום בודקים מהי קומבינציית סוגי הדם שיש לנו משתי הקבוצות – ABO ו-Rh. לפי התוצאה יודעים למי יוכלו לתרום את הדם שלנו, ואולי להציל את חייו.

ושאלה אליכם: אם מגיע לחדר המיון פצוע אנוש ואין לרופאים זמן לבדוק איזה סוג דם יש לו – מה סוג הדם שהייתם נותנים לו כדי להקטין עד כמה שאפשר את הסיכוי שהדם שיקבל יסכן אותו?