מורה בבית ספר יסודי בקליפורניה הדביקה מחצית מתלמידיה ואת בני משפחתם. איך בדיוק התפשט הנגיף?

וריאנט דלתא של נגיף הקורונה החל להתפשט בעולם באביב 2021. התפרצות הדלתא הגדולה הראשונה בישראל אירעה בחודש יוני בבית ספר בבנימינה, כשבני משפחה שחזרו מחו"ל לא שמרו על בידוד. מאמר של המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) בארצות הברית, שפורסם ב-27 באוגוסט, מתאר מקרה התפרצות דומה, אך קטן יותר, שהתרחש בבית ספר יסודי בקליפורניה.

ההתפרצות קרתה בבית הספר היסודי של מחוז מרין. בבית הספר לומדים 205 ילדים מגיל הגן עד כיתה ח', ועובדים בו 24 מורים, ששניים מהם לא התחסנו נגד נגיף הקורונה. מהתחקיר עולה שב-19 במאי אחת מהמורות הלא מחוסנות חשה ברע. היא סבלה מעייפות ומגודש באף, אך ייחסה את התסמינים הללו לאלרגיה עונתית. המורה המשיכה ללמד עד יום שישי, 21 במאי, ואז עשתה בדיקת PCR לאבחון קורונה ונמצאה חיובית. היא דיווחה על כך לבית הספר רק כעבור יומיים, ביום ראשון 23 במאי.

על פי התקנות בקליפורניה, התלמידים והמורים אמורים לעטות מסכות בכל זמן שהותם בכיתה, אך תלמידים העידו שהמורה הסירה מדי פעם את המסכה שלה כשהקריאה בכיתה קטעים מחומר הלימוד. בעקבות האבחון שלה נעשו בדיקות קורונה ל-194 תלמידים, 21 מורים ועוד כמה הורים ואחים. ב-23 במאי החלו להתגלות חולים נוספים בבית הספר. בסך הכול ידוע על 26 תלמידים ובני משפחה שנדבקו.

מורה לא מחוסנת ולעתים ללא מסכה הגיעה לעבודה חולה והדביקה מחצית מתלמידיה. איור: המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) בארצות הברית, תרגום: מכון דוידסון לחינוך מדעי
מורה לא מחוסנת ולעתים ללא מסכה הגיעה לעבודה חולה והדביקה מחצית מתלמידיה | איור: המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) בארצות הברית, תרגום: מכון דוידסון לחינוך מדעי

בכיתה של המורה שחלתה יש 24 תלמידים, שישבו בכיתה בחמש שורות וחמישה טורים, עם מרחק של כשני מטר משולחן לשולחן. החלונות והדלת היו פתוחים לאוורור ובחדר הכיתה פעל גם מסנן אוויר. אף על פי כן, 12 מהתלמידים בכיתה נדבקו בקורונה.

מיפוי התחלואה בכיתה מעלה ש-80 אחוז מהתלמידים בשתי השורות הראשונות נדבקו בנגיף (שמונה מתוך עשרה תלמידים). ארבעת הנדבקים האחרים ישבו בשלוש השורות האחוריות. בנוסף, שבעה חולים זוהו בין ההורים והאחים של התלמידים מכיתתה של המורה החולה, ועוד שבעה (שישה תלמידים והורה) בכיתה סמוכה. כל הנדבקים פרט לשלושה מההורים לא היו מחוסנים נגד קורונה. כולם חוו מחלה עם תסמינים קלים וללא צורך באשפוז.

דגימות של נגיפים שנלקחו מ-18 מהחולים נבדקו גנטית וזוהו כווריאנט דלתא. החוקרים לא השיגו את הדגימה של המורה שחלתה ראשונה, כך שאי אפשר לאתר בוודאות איך היא נדבקה. בנוסף, החוקרים מציינים שרוב בדיקות הקורונה נעשו באופן עצמאי ולא במסגרת בית הספר, ולכן ייתכן שההתפרצות התפשטה הלאה לקהילה ושמספר הנדבקים שזוהו אינו משקף את מלוא היקפה של ההתפרצות.


על מורים מוטלת אחריות אישית לשמור על בריאות התלמידים. מורה עם מסכה, כדי להגן על התלמידים מהדבקה | צילום: Halfpoint, Shutterstock

מסקנות

שני גורמים עיקריים הביאו להתפרצות בכיתה. הראשון הוא שהמורה הגיעה ללמד אף על פי שלא הרגישה טוב. על מורים מוטלת אחריות אישית לא להגיע לבית הספר אם הם מרגישים חולים, וזה נכון לא רק לקורונה אלא לכל מחלה שעלולה להיות מידבקת. הגורם השני הוא שהמורה לא הקפידה לעטות מסכה בשעה שהעבירה את חומר הלימוד לתלמידים. מסכות יעילות בהגנה מפני הדבקה רק כששני הצדדים עוטים אותן כנדרש, מכיוון שהתועלת העיקרית שלהן היא שהן מקשות על חולים להפיץ את הנגיף.

לבסוף, העובדה שרוב המורים בבית הספר מחוסנים הגנה עליהם כנראה, ועשויה להעיד על כך העובדה שאיש מהם לא נדבק אף על פי שסביר להניח שחלקם נחשפו למורה החולה בחדר המורים. לעומת זאת, הילדים בבית הספר היסודי אינם יכולים להתחסן עדיין, ולכן נמצאים בסיכון גבוה להידבק ולחלות.

עם פתיחת שנת הלימודים, אנו קוראים למורים ותלמידים להקפיד על עטיית המסכה, לא להגיע לבית הספר אם הם לא מרגישים טוב ולמי שיכול – להתחסן.