חיסון נגד נגיף הפפילומה עשוי להציל חיים ולמנוע הרס משפחות. מי שחושש כי החיסון יעודד בני נוער למתירנות מינית, כדאי שיבדוק אילו ערכים הוא מנחיל להם

לאחרונה התפרסם טור בו הוטל ספק בנחיצות חיסון הפפילומה לבני נוער במגזר הדתי בשל חוסר רלוונטיות לכאורה. החיסון מלמד את מערכת החיסון שלנו להתמודד עם נגיף מסוכן שעלול לגרום למספר סוגים של סרטן אצל נשים, אבל גם אצל גברים. הנגיף לא מבדיל בין דתיים לחילוניים וגובה חיים מכל המגדרים, כל המגזרים וכל הדתות. בשביל לתת לילדים שלנו את מעטפת ההגנה שהם זקוקים לה, החיסון ניתן בכיתה ח' מתוך מחשבה שהוא צריך להגיע לפני המגע המיני הראשון. כן, הילדים שלנו יום אחד יגדלו ויקיימו יחסי מין. זו מחשבה שאולי לא נוחה לנו אבל זו דרכו של עולם, ועלינו – ההורים – מוטלת החובה להגן על הילדים שלנו, לשמור עליהם ולשלוח אותם לעולם עם הצידה הטובה ביותר שאנחנו יכולים – לא רק ערכית אלא גם רפואית.

נגיף הפפילומה נפוץ מאוד ומדבק מאוד. הנגיף גורם לנגעים שעלולים בהמשך החיים להתפתח לגידולים ממאירים. בכל שנה מאובחנות אלפי נשים עם נגעים טרום ממאירים, מאות מתוכן מאובחנות עם סרטן וכ-100 מתוכן מתות בייסורים קשים. גם אצל גברים יש סרטן שנגרם מנגיף הפפילומה. אותם נשים וגברים מותירים ילדים יתומים, בני זוג אלמנים  והורים שכולים.

להתכונן לבלתי צפוי

ההחלטה אם לחסן את הילדים היא החלטה רפואית נטו. אין כאן שום היבט רוחני, הנגיף לא מבדיל בין דתיים לחילוניים, ומדבק כבר מהמגע המיני הראשון. טיפול רפואי מונע לא ישנה את סל הערכים של הילדים שלנו, סל ערכים שאנחנו הקנינו להם. שנים של ערכים, חינוך ואהבה הורית לא יושלכו לפח במחי זריקת חיסון.

הילדים שלנו צפויים להתמודד עם המון אתגרים בחייהם, אני יכול לחשוב על כמה דוגמאות לא מופרכות כמו נישואים לאדם בעל נסיון מיני קודם, נישואים שניים, ולא עלינו גם בגידות ואפילו תקיפה מינית. החיים מורכבים ולא תמיד יש לנו את היכולת לחזות ולשלוט במי שילדינו יחליטו לחלוק איתם את חייהם. אנחנו יכולים להטיל על הילדים שלנו את האחריות לזכור להתחסן במידה שהם נתקלים בסיטואציות הללו. אם הם לא יזכרו, לא יהיו אחראים או חלילה הדבר לא יהיה בשליטתם, המחיר עלול להיות הנורא מכל ומי שישלם אותו יהיו הילדים שלנו, בני זוגם וילדיהם שנים רבות לאחר מכן. אנחנו מדברים פה על מוות בייסורים וסבל עצום לחולה ולמשפחתו.

חיסון נגד מחלה שמועברת במגע מיני לא "יקלקל" את החינוך של הילדים שלנו הוא לא יעביר להם מסר של התנהגות מתירנית (וזה נבדק גם מחקרית). להיפך הוא יעביר להם מסר של בגרות ואחריות שאנחנו ההורים לוקחים לדאוג לבריאות ילדינו. החיסון יגן עליהם ממחלה איומה שגובה את חייהן של למעלה מ-100 נשים בישראל מדי שנה – גם נשים דתיות.

ונשמרתם מאוד לנפשותיכם.