המחזור החודשי הוא תהליך שנמצא תחת פיקוחה של המערכת ההורמונלית (אנדוקרינית). מטרתו היא להכין את גופה של האישה לרבייה, וכן לאפשר לעובר להיווצר ולהיקלט. התהליך הזה מתחלק לכמה שלבים: הווסת, השלב הפוליקולרי, הביוץ (שבו עוסק הסrטון שלפנינו), והשלב הלוטלי.

תהליך הביוץ הוא אחד השלבים העיקריים במחזור החודשי, שבמהלכו הביצית (תא המין הנקבי) מבשילה ועוברת מהשחלה אל החצוצרה ומשם אל הרחם, שם היא מוכנה להפריה. הסרטון שלפנינו מסביר את תהליך הביוץ.

הסרטון הופק בידי Nucleus Animations. תורגם בידי צוות דוידסון אונליין.
We would like to thank the staff of Nucleus animation for all of their help.

הכוח שמניע את תהליך הביוץ הוא ההורמון Liteinizing Hormone, או בקיצור LH (ובעברית: "הורמון מחלמן"). ה-LH משתחרר מבלוטת יותרת המוח (היפופיזה) ונקלט בזקיקי הרחם,  שבהם נמצאות הביציות. בתגובה להורמון הזה משחררים הזקיקים הורמון מין נקבי ממשפחת האסטרוגנים הנקרא אסטרדיול. האסטרדיול, שמיוצר בכמויות קטנות, עובר במחזור הדם ומגיע למוח, שם הוא גורם לירידה בייצור ה-LH. כתוצאה מכך רבים מהזקיקים שהחלו לגדול מתים, ונותר רק זקיק דומיננטי אחד.


מערכת הרבייה הנקבית | איור: ויקיפדיה

מנגנון מהסוג שתיארנו בין האסטרדיול ל-LH נקרא "משוב שלילי": חומר אחד גורם לכמות החומר השני לעלות, ואילו החומר השני גורם לכמותו של הראשון לפחות. תהליכים רבים בגוף האדם עושים שימוש במנגנוני משוב שלילי, במיוחד במערכת ההורמונלית שחייבת לשמור על שיווי משקל עדין בין ההורמונים השונים.

במהלך הימים הבאים רמות האסטריול הולכות וגדלות עד שלבסוף כמותו גדולה מספיק כדי לגרום להפרשת כמות אדירה של LH בפרץ מהיר אחד מבלוטת יותרת המוח. להבדיל מהמשוב השלילי שפועל כשרמות האסטרדיול נמוכות, כאשר רמתו גדלה נכנס לפעולה המנגנון ההפוך – משוב חיובי. במנגנוני משוב חיובי, שני החומרים מגבירים האחד את כמותו של השני, עד שהם מגיעים לרמה יציבה או עד שהתערבות חיצונית עוצרת את התהליך. העלייה חדה ברמת ה-LH מתרחשת בערך שבועיים אחרי תחילת המחזור, והיא מה שגורם לביצית לצאת מהזקיק אל החצוצרה, ומשם לרחם.

אחרי שהביצית יצאה אל החצוצרה, התאים בזקיק מתחילים להפריש לדם הורמון נוסף בשם פרוגסטרון. הפרוגסטרון מגיע למוח, שם הוא מוריד את רמות ייצור ה-LH וכך עוצר את מנגנון המשוב החיובי. אם הביצית לא הופרתה, רמות הפרוגסטרון יורדות כעבור שבועיים והתהליך מתחיל מחדש.

עידו קמינסקי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בתגובה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.