דמיינו שהעולם בו אנו חיים היה שטוח, דו מימדי. הכיוונים היחידים שהיינו מכירים היו קדימה, אחורה, ימינה ושמאלה. אין פנימה אין החוצה, אין למעלה ואין למטה. עכשיו תארו לעצמכם יצור תלת מימדי (כמונו) מופיע בעולם. כיצד היינו רואים אותו? כיצד היינו מגיבים אליו? הסרטון שלפנינו דן בסוגייה הזו ולמעשה נוגע גם בגישה שלנו אל דברים חדשים וחקר הלא ידוע. בסרטון ישנן כתוביות בעברית.

הסרטון הינו חלק מהסרט ?what the bleep to we know ותורגם בידי צוות אתר דוידסון אונליין.
הסרטון מבוסס על ספרו המצויין של אדווין אבוט "שטוחלנדיה" (מומלץ בחום).

אנו מכירים מחיי היום יום שלושה מימדים: אורך, רוחב ועומק. נוסיף להם את מימד הזמן והגענו לארבעה. בתאוריית היחסות שלו טוען איינשטיין כי קיימים 3 מימדי מרחב ומימד זמן אחד המגדירים את היקום. על מנת להסביר תופעות קוונטיות שונות הוגדרו שבעה מימדים נוספים מעבר למימדים המוכרים לנו (אורך, רוחב, עומק, וזמן) והם קיימים בסדרי גודל קטנים מאוד ובלתי נתפסים על ידינו.

בסרטון flatland דר' קוונטום מנסה לשכנע את העיגול הדו מימדי אודות קיומו של מימד שלישי נוסף (עומק). הבעיה שנתקל בה דר' קוונטום היא פחדו של העיגול מהלא נודע, והקושי שלא "לצאת מהמסגרת" ולחשוב בצורה שונה מהמקובל. סרטון זה מלמד אותנו לא לקבל דבר כמובן מאליו ותמיד ללכת ולחקור את הלא נודע מבלי לפחד ממה שנגלה. אלמלא אנשים היו יוצאים מהמסגרת וחושבים בצורה שונה, מרבית התגליות המדעיות והרפואיות החשובות לא היו מתגלות.

 

מאת: ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.