קיימים שלושה סוגים עיקריים של סלעים: סלעי יסוד, סלעי משקע וסלעי התמרה. לכל אחת מהקבוצות השונות מאפיינים שונים ומקורות שונות. הסרטונים שלפנינו מציגים את סוגי המסלע השונים, מאפייניהם ומסביר בכלליות כיצד נוצרו.
 

סרטון זה תורגם בידי צוות אתר דוידסון אונליין.
הסרטון הופק במסגרת cassiopeia project
 

סרטון זה תורגם בידי צוות אתר דוידסון אונליין.
הסרטון נלקח מאתר sciencemadefun

 

סוגי המסלע השונים אינם דבר קבוע, ניתן ליצור כל סוג של סלע מכל סוג אחר של סלע, למעט סלע יסוד שהוא המקור להכל. סלע יסוד כשמו כן הוא, סלע היסוד לכל סוגי הסלעים השונים. דוגמא לכך ניתן לראות בהרים ברואנדה שבמרכז אפריקה, ההרים מורכבים מסלעי יסוד שנוצרו בהתפרצויות געשיות שעם הזמן נשברים ונשחקים. הסלעים השחוקים הולכים ונשחקים לאבנים קטנות הנשטפות לנילוס. לאורך הנילוס הן הולכות ונשחקות לחול (שמגיע בסופו של דבר גם אל החופים שלנו). חלק מהחול שוקע והופך לסלע משקע ימי או יבשתי (תלוי היכן שוקע).

בארצנו ניתן למצוא סלעים מכל הסוגים למשל הבזלת והתוף כסלעי יסוד וולקנים שניתן לראות ברמת הגולן, הגרניט כסלע יסוד פלוטוני שניתן לראות בהרי אילת. הקירטון כסלע משקע ימי בראש הנקרא, הכורכר כסלע משקע יבשתי והקוורץ כסלע מותמר.

תופעה מעניינת הנגזרת מהיווצרות סלעי משקע היא התאבנות. הסבר מלא על המאובנים ניתן למצוא באתר.

 

מאת: ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.