נוסח השאלה המלא: שלום וברכה. לאחרונה אני חוקר את תחום השפעת הצלילים והתדרים על גוף האדם מבחינה רגשית ובריאותית.האם ניתן לתרגם או לקטלג מחלות, הצלחות, מחשבות ומצבים נפשיים לספקטרום שונה של תדרים?באילו תדרים מתקשרים התאים בגופנו?והנוירונים במוח ?האם אפשר לשלוח מסרים מוזיקליים תדריים לגוף ולהשפיע כך על הגוף או הרוח?

שלום נאור!

קודם כל אפתח בהסתייגות: התחום שאתה חוקר, שנקרא "תרפיית תדרים" או "ביו-רזוננס" הוא ענף ברפואה האלטרנטיבית המשויך לרוב לתחום הפסאודו-מדע, לא לשיטה המדעית כפי שזו נתפסת על ידי הקהילייה המדעית, כולל מכון דוידסון.

עם זאת, כיוון שגם מדעי המוח ומדע הרפואה עוסקים בקשרי הגומלין בין גוף האדם לבין תדרים ותדירויות שונות, אנסה לתת כאן הסבר מדעי, עד כמה שניתן.

נתחיל בהסבר קצר מהי בכלל תדירות? בפיסיקה אפשר להסביר כל תופעה מחזורית, ובפרט גלים, במונחים של תדירות ואורך גל, משרעת (אמפליטודה) ומהירות. הגל הפיסיקלי הוא "הפרעה במרחב המשתנה בזמן", והתדירות (או התדר) היא כמות הפעמים שהפרעה כזו מתרחשת בפרק זמן קצוב.

לדוגמה, אם נסתכל על כמות האוטובוסים העוברים ברחוב אלנבי בשעה, נוכל לומר שהתדירות שלהם גבוהה – מה שעלול לפגוע בבריאות התושבים שם. לעומת זאת, אם נסתכל על תדירות ההגעה של קו 434 מרחובות לירושלים, התדירות שלו נמוכה ביותר – וגם במקרה הזה ההשפעה על בריאותם [הנפשית] של הממתינים לקו מובנת.

הגלים שבהם נעסוק הם גלי קול וגלים אלקטרומגנטיים (א"מ). גלי קול הם גלי אורך שעוברים דרך תווך, לדוגמה האוויר. הכוונה היא שההפרעה – במקרה זה צפיפות האוויר – מתקדמת בכיוון התקדמות הגל (מסיבה זו מטוס שעובר את מהירות הקול יוצר "בום על קולי"). מצד שני, גלים אלקטרומגנטיים  כמו קרינת השמש, קרינת מיקרוגל, קרני רנטגן, רדיו וכו', הם גלי רוחב בשדה האלקטרומגנטי ואינם צריכים תווך לנוע בו (כפי שגלי הקול צריכים את האוויר). הכוונה ב"גלי רוחב" היא שההפרעה (בשדה) מתרחשת בניצב לכיוון ההתקדמות (ראה באיור להלן).

                   

מימין: גל רוחב – גל א"מ: בכחול השדה החשמלי ובאדום השדה המגנטי, שניהם ניצבים לכיוון ההתקדמות; משמאל: גל אורך - גל קול שבו ההפרעה בצפיפות האוויר מתקדמת במרחב

לכל גל, כאמור, אפשר לשייך תדירות, שהיא המרחק בזמן בין כל שתי הפרעות, ואורך גל שהוא המרחק במרחב בין כל שתי הפרעות. הקשר בין אורך הגל והתדירות הוא מהירות התקדמות הגל (ראה תרשים בספקטרום האלקטרומגנטי שבהמשך).

לתדירויות שונות יש השפעות שונות על הגוף, וקרינה חזקה במיוחד עלולה להשפיע על התאים בגופנו. ידוע, למשל, שבגלל עוצמתן של קרינת רנטגן וקרינת גמא הן יכולות להשפיע על המבנה האטומי של החומר, במה שקרוי "קרינה מייננת" (כלומר קרינה שגורמת ליינון של החומר), ובפרט גם על תאים בגוף. מסיבה זו האסיסטנטית של רופא השיניים מעדיפה לצאת מן החדר אחרי שכיסתה את גופו של המטופל בסינר עופרת בזמן הצילום.

לפי אמונה עממית נפוצה, גם קרינה אלקטרומגנטית בתדירויות נמוכות (קרינה בלתי מייננת) עלולה להזיק לגוף, וטוענים שלכן טלפונים סלולריים עלולים לסכן את בריאותנו, אך נכון לעכשיו אין לזה שום סימוכין מדעיים. גם קרינה אלקטרומגנטית בתדרים על-סגולים (UV) נחשבת מסוכנת לעור, אף שהיא בלתי מייננת, ולכן רופאי העור ממליצים לנו כיום למרוח קרם הגנה לפני שאנו יוצאים לשמש.

מפת התדרים ואורכי הגל של הקרינה האלקטרומגנטית | האיור לקוח מוויקיפדיה

מניפולציה של תדרים

כעת נוכל להגיע לשאלות שעניינו אותך – "התדרים האופייניים" בגוף והמניפולציה שלהם. מאז תחילת המאה העשרים משתמשים מדענים בשיטה הנקראת "רשמת מוח חשמלית" (EEG), שבה מודדים באמצעות מכשיר ייעודי את הפעילות החשמלית (אלקטרומגנטית) במוח.

כפי שציינת, הנוירונים הם תאי עצב שמתקשרים זה עם זה ועם שאר המערכות בגוף על ידי זרמים חשמליים (בניגוד למערכות אחרות בגוף שמתקשרות זו עם זו באמצעים כימיים כמו הורמונים). במדידות שנעשו עליהם התגלו כמה תדרים אופייניים המכונים בפשטות "גלי מוח". בחלוקה גסה, הגלים הללו מתחלקים לתדירויות שמכונות גלי אלפא, גלי ביתא, גלי גמא וכו'. במדעי המוח מקובל לשייך כל אחת מהתדירויות לתפקודים ספציפיים – גלי אלפא מזוהים עם מצב של רגיעה עירנית, גלי ביתא עם מתח, ריכוז וחרדה, גמא מאפיינים תפקוד קוגניטיבי גבוה וגלי תטא מופיעים לרוב בשינה, וגם בסוגים מסוימים של מדיטציה. מכאן גם קיבלה את שמה השיטה ההוליסטית (הלא מדעית) המכונה "תטא הילינג".

                                           
מימין: נבדק מחובר לאלקטרודות EEG; משמאל: רישום גלי מוח באמצעות EEG | התמונות לקוחות מוויקיפדיה

למה מתכוונים אלה שמאמינים בשיטות שהזכרת? תקוותם היא שבאמצעות שימוש זה או אחר בתדרים, בין אם מדובר בתדרים של גלי קול ובין אם בגלים אלקטרומגנטיים, הם יוכלו להגביר גלים בתדר דומה בגוף.

השיטה לעשות זאת מתיימרת להשתמש בתופעה הפיסיקלית הקרויה "תהודה (רזוננס)". אימג' קולנועי מפורסם הוא זה של כוס זכוכית הנשברת בעקבות זמרה של זמרת אופרה, המגיעה לתדר העצמי של כוס הזכוכית. גם מכשירים לטיפול באבני כליות משתמשים בגלי אולטראסאונד כדי לפרק את אבני הכליות. הרעיון הוא שלכל חומר יש תדירות עצמית שתלויה במבנה המולקולרי שלו, כך ששידור של גל בתדר הזה יכול להוסיף אנרגיה למערכת.

הדבר נכון גם למערכות גדולות יותר, כמו גשרים ומגדלים. למעשה, בגלל התופעה הזאת התמוטט הגשר המפורסם במצר טקומה, כפי שאפשר לראות בסרטון (ליתר דיוק, התופעה קצת יותר מסובכת).

 

 

ההבנה שתופעת התהודה קיימת בכל סדרי הגודל, החל במולקולת המים וכלה בגשרים ארוכים, אכן מציתה את הדמיון. בספר המדע הבדיוני "חולית" מאת פרנק הרברט היא אף שימשה בסיס לנשק רב עוצמה. בסרטון הבא מודגם כיצד משתמשים בנשק זה כדי לפוצץ חומר קשה, ובהמשך הסרט הגיבור אף נעזר בו כדי להילחם בתולעי החול האימתניות.

 

 

אין פלא אפוא שיש מי שחושבים שאם נמצאו תדרים אופיינים בגוף (דוגמת גלי המוח) אפשר "לעורר אותם" בעזרת שידור תדרים באורך גל דומה, ולכאורה ישנו שימוש בתדרים כאלו באמצעים לפיזור הפגנות ואולי גם בכלי נשק. מבחינה מדעית, בכל מקרה, אין כיום שום תמיכה ברעיון הזה. רשימות תדרים כמו זו, שמונות בכפיפה אחת תווים בפסנתר, קולות לווייתנים, תדירויות שמיוחסות לשבע הצ'אקרות, וגלי מוח , נראות תלושות מעט מן המציאות.

לכאורה, לרעיון שגלי קול בתדירות מסוימת ישפיעו ישירות על תדירויות אלקטרומגנטיות במוח אין כל היגיון מדעי – הרי מובן שלבישת חליפה צהובה לא תגרום לזיעה שלך להפוך חמוצה כלימון, למרות הדמיון בצבע – הצבעים השונים בספקטרום האור הנראה שייכים גם הם לתדירויות שונות; גם אכילה מופרזת של תרד לא תגרום ללשונך להתארך כצפרדע, אף על פי ששניהם ירוקים.

המחשבה שגלי קול בתדר של 7 הרץ גורמים אובדן התמצאות, משום שזוהי תדירות גלי האלפא של המוח, אינה מדעיץ. עם זאת, בפועל זה עובד מסיבות אלה ואחרות, ויעידו על כך מאות מפגינים באירלנד שפוזרו באמצעות נשק תת-קולי. השימוש בגלי קול כנשק הוא אמצעי מקובל – באותו אופן שבו ניתן להמיס אבני כליות בעזרת קול, אפשר לפגוע גם באיברים פנימיים אחרים כיד הדמיון הטובה. יש גם אנשים שטוענים שקערות תפילה טיבטיות מסוימות, וכן עוגבים כנסייתיים, מעוררים בפועל תחושות דתיות רצויות. האם הגורם לכך הוא דווקא התדר שהם משמיעים או שמא ההסבר מצוי יותר במישור הנפשי-פסיכולוגי? תחליט בעצמך.

               

   

משמאל למעלה בכיוון השעון: 1) לימון; 2) אדם בחליפה צהובה; 3) תרד; 4) הדודה לאה  שאכלה כמות מופרזת של תרד והפכה לצפרדע | התמונות לקוחות מוויקיפדיה; צילום מסך מ-Youtube; ויקיפדיה; "בואו עננים", איור: אורה איתן

עם זאת, מדע הרפואה ומדעי המוח משתמשים בגלים בתדירויות שונות כדי למדוד לאבחן ולטפל בתופעות שונות, ודי אם נזכיר את הטיפול בנזעי חשמל (שוק חשמלי למוח: ECT), שנחשב טיפול מקובל (כיום פחות מבעבר) לדיכאון, לסוגים חמורים של מניה ולסכיזופרניה. ישנם גם טיפולים חשמליים בפיזיותרפיה שנועדו להקל בשחרור שרירים תפוסים וחידוש רקמות, וטיפולים חדשניים ב-rTMS, שעושים גם הם שימוש בגל אלקטרומגנטי בתדירויות משתנות כדי לגרום שינויים במוח.

תופעה לא מוכחת

רעיון הטיפול ב"תדרים", כפי שהוא מוצג כיום בקהילה ההוליסטית והאלטרנטיבית, איננו מדעי כיוון שאי אפשר להוכיח ששימוש כזה בגלי קול יכול לשנות את גלי המוח באופן ישיר, וגם לא הובהר עדיין סופית מהו בדיוק הקשר בין גלי ה-EEGלבין הפעילות המוחית. תחום המחקר הזה נמצא כיום בחזית המחקר המדעי והפסאודו-מדעי במדעי המוח. בכל מקרה, גם אם יש אמת מאחורי הרעיון, ההבטחות שמפזרים בימינו מטפלים מסוגים אלה ואחרים – מריפוי מחלות סופניות ועד לעזרה בהפרעות קשב וריכוז – רחוקות מלעמוד במבחן רפואי מדעי. אשרי המאמין.

רעיון מעניין לעקיפת בעיית ההתמרה בין גלי קול לגלי מוח מתבסס על "מקצבים דו-אוזניים"– שיטה שבה משמיעים לכל אוזן צליל בתדירות שונה, בהפרש של 10 הרץ (למשל). המוח אמור לנסות לפצות על ההפרש הזה, מה שאולי יכול להגביר את הפעילות המוחית בתדר זה.

הקהילה המדעית חלוקה בדעתה על הנושא. מחוץ לה יש מי שמכנים את המקצבים הללו בשם "סמים דיגיטלים", ומוכנים להישבע שאכן גרמו להם לראות צבעים וצורות, לחוש תחושות, להתרכז בלימודים, למשוך אהבה ועוד. ההבדל המרכזי הוא שכעת המוח הוא זה ש"יוצר את התדר" המבוקש, בעקבות פיצוי על גירוי חיצוני בתחום הנשמע. לכן, התדר של 10 הרץ הוא במקרה הזה תדר פנימי של גלי מוח, לא תדר חיצוני של גלי קול שמשפיע לכאורה על מערכת פנימית.

נסיים בסרטון המבוסס על תדר של 528 הרץ, שמיוחסות לו סגולות רבות, החל באהבה וכלה בתיקון של דנ"א(!). אם לא יועיל– לא יזיק!

 

 

כרמל שור
המחלקה לכימיה פיסיקלית
מכון ויצמן למדעהערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.