תחילה אסביר מהו עקרון ההתמדה של גוף. מצב בו מהירות הגוף לא משתנה, מכונה התמדה. ככל, כל גוף שואף להשאר במצב בו הוא נמצא: אם במנוחה - ישאף להישאר במקומו, ואם בתנועה - ישאף לשמור על מהירותו, (גודלה וכיוונה). במילים אחרות, כאשר על גוף לא פועל כח, מהירותו לא תשתנה.

מומנט ההתמד של המסה הוא מדד להתנגדות של גוף לשינוי במהירות הזוויתית שלו בדיוק כפי שהמסה בתנועה קווית (לא סיבובית) היא המדד להתמדתו של הגוף . מומנט ההתמד הינו רלוונטי עבור גוף צפיד ( כלומר גוף שאינו נקודתי).

חשוב להדגיש כי מומנט ההתמד הוא ביחס לציר סיבוב מסוים: אין משמעות לביטוי "מומנט ההתמד של הגוף" ללא ציון הציר סביבו הוא מחושב או נמדד. בניגוד למסתו של גוף, מומנט ההתמד היא השינוי במהירותו הזוויתית.המירות הזוויתית מוגדרת כזווית שעובר הקו המחבר את הנקודה בגוף עם ציר הסיבוב ביחידת זמן. (אם גוף מסתובב סביב ציר כלשהו, המהירות של כל נקודה בגוף שונה).

כדי להמחיש את משמעות מומנט ההתמד, נחשוב על כדורסל ועל כדור באולינג. אנחנו נצטרך לבעוט בכדור באולינג הרבה יותר חזק מאשר בכדורסל כדי לגרום לו להתקדם במהירות מסוימת. זאת משום שהמסה של כדור הבאולינג הרבה יותר גדולה מזו של כדורסל. כמו שהמסה בתנועה קווית (בעיטה) משפיעה על התאוצה שיקבל הגוף כך מומנט ההתמד הינו גודל שדומה למסה שמשפיע על השינוי במהירות סיבוב של גוף מסוים על ציר. לכן, כדי לסובב כדורסל, למשל, על חוד מחודד צריך להשקיע הרבה פחות מאמץ מאשר כדי לסובב כדור באולינג באותה מהירות.


נלקח מויקיפדיה

חיים ברק
המחלקה לפיזיקה של חלקיקים ואסטרופיזיקה
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.