הרעיון מאחורי מראה זו שהיא למעשה משמשת הן כחלון והן כמראה (השם הנכון הוא מראה דו-צדדית ולא חד-צדדית).
בעוד שחלון שקוף ומעביר את האור ומראה מחזירה את האור חזרה מפני השטח, מראה דו-צדדית מאפשרת לחלק מהאור לעבור דרכה ואילו חלק מוחזר חזרה.

בניגוד למראה רגילה, הזכוכית במראה דו-צדדית מצופה בשכבה דקה מאוד של מתכת (לרוב אלומיניום). השכבה כל-כך דקה שהשם המקצועי שלה הוא "מוכסף למחצה" (half-silvered).
הפירוש המעשי הוא שרק חצי מכמות המולקולות שהיו גורמות ל 100% מהאור להיות מוחזר מצפות את הזכוכית ולכן חלק מהאור לא מוחזר אלא עובר דרך הזכוכית.
במראה זאת נעשה שימוש כאשר הצופים מצויים בחדר חשוך והם מסוגלים לראות מה קורה בחדר הסמוך המואר, בעוד אלו המצויים בחדר השני, המואר יותר, רואים מולם מראה. כתוצאה מציפוי המתכת הצופים בצד המוחשך רואים את החדר המואר מבעד לחלון "כהה".
במידה והחדר החשוך לא מוחשך לחלוטין אלא מצוי בו מקור אור חלש, יש סיכוי כי בזוויות מסוימות הצופים יזהו "צל" או עיוות במראה וינחשו שהיא למעשה "חד-צדדית" (כלומר שבצד השני ניתן לראות אותם). דרך נוספת לזהות מראה דו-צדדית היא להצמיד פנס למראה ולהאיר את החדר החשוך.

מה החשיבות לחדר החשוך מול החדר המואר? הכול עניין של כמות האור. מכיוון שרק חלק מהאור מוחזר מהמראה הדו-צדדית הרי שאם החדר כמעט חשוך לחלוטין כמעט שום אור לא יהיה מוחזר והזכוכית תתפקד כחלון. בחדר השני יש המון אור וחלקו מוחזר ולכן הזכוכית מתפקדת כמראה.

התופעה מתרחשת כמעט יום-יום או יותר נכון לילה-לילה כאשר אנו מצויים בחדר מואר עם חלון שמאחוריו תריס או וילון או כאשר הזכוכית כהה (כדי למנוע כניסת שמש). במידה וחשוך בחוץ ומואר בפנים האור מוחזר והחלון מתפקד כמראה (אם כי לרוב לא מראה ממש מוצלחת) בעוד שמי שמביט מבחוץ יכול לראות היטב מה מתרחש בחדר.

באופן זהה למראה דו-צדדית עובד מפצל קרן (beam spliter) במערכות לייזר; בין השאר כדי ליצור הולוגרמות.
כדי ליצור הולוגרמה מפצלים את קרן הלייזר המקורית. חלק מהפוטונים של הקרן ממשיכים ישירות ללוח הצילום בעוד שהחלק השני מוחזר ממפצל הקרן (המשמש גם כמראה דו-צדדית) פוגע באובייקט הצילום ומוחזר ממנו ללוח הצילום. 2 הקרניים (שמקורן מקרן אחת ולכן הן באותה פאזה) מתאבכות אחת בשנייה ותבנית ההתאבכות מוקלטת על סרט הצילום.


קרן אור נעה משמאל לימין. חלק מהקרן עובר וחלק מוחזר כמראה. כך עובד מפצל קרן ומראה דו-צדדית.

- תשובה מפורטת עם תמונות (עברית): לחץ כאן

מאת: ד"ר מאיר ברק
מחלקה לביולוגיה מבנית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.