אני לא מבין למה מלכתחילה נגעת באקונומיקה ביד חשופה? כשעובדים עם אקונומיקה – עובדים עם כפפות מגן (ואני אפילו הייתי ממליץ על משקפים להגנה על העיניים, אני מקווה שעד סוף התשובה אצליח לשכנע אותך בנחיצותם).

אקונומיקה זו תמיסה (לרוב של 3%) של המלח נתרן תת-כלורי (NaClO, sodium hypochlorite) בתוך מים. באקונומיקות מודרניות מוסיפים לעיתים גם בושם (כדי לחפות על הריח הנוראי של אקונומיקה רגילה) ודטרגנטים או סבונים שונים. כידוע, מגע של סבון הוא חלקלק, וסביר להניח שהוא גורם לחלק מתחושת החלקלקות בעור באקונומיקות החדשות, אבל ברור שהוא לא הסיבה היחידה, משום שתחושה של חלקלקות ישנה גם במגע של אקונומיקה 'פשוטה', ללא כל תוספות, עם העור. האקונומיקה עצמה איננה שמנונית – ומכאן שהשמנוניות והחלקלקות איננה נובעת ממנה ישרות, מה שמשאיר לנו רק את כף היד עצמה כמקור לתחושה החלקלקה.. נסביר מה מקורה:
הטבלא הבאה (מתוך ויקיפדיה) מראה את החומציות/בסיסיות של חומרים שונים, לפי סקלת ה-pH.

סקלת pH מיצגת את רמת החומציות או הבסיסיות, כאשר 7 הוא דרגת חומציות נייטרלית (של מים מזוקקים), ערכים מתחת ל 7 חומציים, ועשירים יחסית ביון +H וערכים מעל ל-7 בסיסיים ועשירים ביון -OH. יש לציין שהסקלה הינה 'לוגריתמית' מה שאומר שהבדל בחומציות (יותר מדוייק בריכוז היון +H) בין מספר אחד לשכנו הוא פי 10. כלומר pH=3 חומצי פי 10 מ-pH=4. כנ"ל לגבי בסיסיות: pH=13 בסיסי פי 10 מ pH=12 ולפי אותו הגיון הוא פי אלף (!) יותר בסיסי מ pH=10. כפי שרואים, אקונומיקה היא כמעט החומר הכי בסיסי שנתקלים בו בחיי היום-יום (שנייה רק לסודה קאוסטית NaOH, חומר המשמש לפתיחת סתימות ביוב, על ידי המסת שערות ושומן, וליצור סבון משומן).
מדוע האקונומיקה כל-כך בסיסית? משתי סיבות, א. הנתרן התת-כלורי הוא מלח של החומצה החלשה, החומצה התת-כלורית HCIO. חומצה חלשה היא חומצה שלא נוטה להתפרק במים ולשחרר יוני +H, שהם החומר הגורם לחומציות, אלא מעדיפה להישאר במצב מחובר כפי שהיא. ולכן, גם כאשר ממיסים מלח של חומצה חלשה במים, הוא נוטה לחזור למצב היציב, המצב הלא מפורק, המלח עושה זאת על ידי 'קטיפת' יון +H מהמים, מה שמשחרר יוני -OH, כלומר תגובה בסיסית. במקרה של אקונומיקה / נתרן תת-כלורי התגובה היא:

NaClO + H2O -> HClO + NaOH

כפי שרואים, המסה שלו במים משחררת בהם סודה קאוסטית (NaOH), אולם, חישוב שאפשר לעשות על פי קבועי שיווי המשקל של התגובה הכימית מראה שערך ה pH של תמיסת נתרן תת-כלורי במים צריך להיות 10.6, ולא 12.5 (שהוא בסיסי פי 100), כפי שנמדד באקונומיקה. וכאן באה הסיבה השנייה: ב. יצרניי האקונומיקה מוסיפים לתמיסה באופן מכוון עד כדי 1% תוספת של סודה קאוסטית, ומכאן הבסיסיות הרבה. הסודה הקאוסטית שומרת על יציבות האקונומיקה, ומונעת ממנה להתפרק לגז כלור, מונעת את התגובה הכימית ההפוכה לתגובת הייצור של האקונומיקה (כמובן שלא באופן מלא, כי לאקונומיקה עצמה תמיד יש ריח אופייני של כלור Cl2:

Cl2 + 2 NaOH <---> NaCl + NaClO+ H2O

סביבה בסיסית חזקה כמו זו שקיימת באקונומיקה מעודדת תגובות מסוג הידרוליזה (=פירוק על ידי מים). חומרים שיכולים לעבור הידרוליזה הם שומנים – שמתפרקים לגליצרין ולחומצות שומן (ככה נוצר סבון), חלבונים – שעוברים הידרוליזה לחומצות אמינו שמרכיבות אותם ורב-סוכרים שמתפרקים לחד-סוכרים המרכיבים אותם.
ועכשיו, לאחר כל ההסברים למעלה, אפשר להבין את הסיבה לשמנוניות: שכבת העור החיצונית ביותר (השכבה החיצונית של האפידרמיס) בנוייה מתאים מתים.


שכבות העור, שכבה 1 מהווה את שכבת התאים המתים (ויקיפדיה)

תאים מתים בנויים בעיקר מ- חלבונים, שומנים וסוכרים...כאשר נוגעים באקונומיקה מתחילה תגובת הידרוליזה של כל היד – כלומר, השמנוניות שאת מרגישה זה בעצם העור החיצוני שלך שמתחיל להתפרק ולהתמוסס! למזלך, העור על כף היד הוא עבה מספיק, והאקונומיקה בדרך-כלל לא מספיקה להמיס את כולו על לתאים החיים (ואז נוצרת כוויה כימית כואבת). לחצו כאן לתמונה של כוויה כימית שנוצרה מאקונומיקה שנכנסה למרווח שבין האצבע לבין טבעת.(האמינו לי שחסכתי מקהל הקוראים את התמונות הקשות באמת של כוויות שאקונומיקה ובסיסים חזקים אחרים יכולים לגרום).
אני מקווה ששכנעתי שתמיד צריך לעבוד עם כפפות, ועדיף גם עם משקפי מגן, כשעובדים עם אקונומיקה.
למעוניינים להרחיב - ראו כתבה שמסבירה כיצד אקונומיקה מלבינה,

מאת: ד"ר אבי סאייג
המחלקה לנוירוביולוגיה ומכון דוידסון לחינוך מדעי
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.