המסלולים של כוכבי הלכת הם על מישור אחד משום שבזמן היווצרות מערכת השמש, הפלנטות נוצרו מדיסקה של אבק אשר הקיף את השמש. משום שאבק זה, שהיה מסביב לשמש, היה בצורת דיסקה, במישור אחד, כל הכוכבים נוצרו גם כן במישור.

טבעות ודיסקיות הם צורות שכיחות באסטרונומיה. כאשר ענן קורס, שימור התנע הזוויתי מגביר כל סיבוב קטן של האבק. כאשר האבק הכוכבי מסתובב מהר יותר ויותר, הוא קורס אל תוך דיסקה, צורה שהינה השיווי המשקל המקסימלי שבין קריסה גרוויטציונית וכוח צנטריפוגלי שנוצר ע"י הסיבוב המהיר. התוצאה באה לידי ביטוי בפלנטות הנעות במישור אחד (פחות או יותר), בדיסקיות הדקות של גלקסיות ספירליות ובדיסקיות הגדלות מסביב לחור שחור.

כל כוכבי הלכת במערכת שלנו נעים באותו כיוון שבו השמש סובבת. כל כוכבי הלכת סובבים סביב צירם באותו הכיוון מלבד נוגה ונפטון ( נוגה סובבת סביב צירה במהירות קטנה מאוד בכיוון הנגדי לשאר הפלנטות וציר הסיבוב של נפטון נטוי ב 90 מעלות לשאר כוכבי הלכת).

מאת: חיים ברק
המחלקה לפיזיקה של חלקיקים ואסטרופיזיקה
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.