מחקר חדש מגלה שהנגיף נשאר פעיל זמן רב מחוץ לגוף, ושורד בהצלחה רבה במיוחד דווקא על מסכות הגנה משומשות – אך רגיש לסבון ולחומרי חיטוי

אחת השאלות החשובות בהתמודדות שלנו עם נגיף הקורונה SARS-CoV-2, המעביר את מחלת COVID-19, היא איך נדבקים בו. אנו יודעים כבר שהנגיף עובר בין השאר בטיפות זעירות של רוק שניתזות לאוויר בין השאר כשאדם נגוע משתעל או מתעטש. פחות ברור כמה זמן הנגיף שורד על משטחים שהטיפות הללו נוחתות עליהם, ועד כמה גבוהה סכנת ההדבקה מהם. במחקר חדש בדקו חוקרים מאוניברסיטת הונג-קונג איך סוג המשטח, תנאי הסביבה ואמצעי חיטוי משפיעים על הישרדות הנגיף לאורך זמן.

המחקר מצטרף למחקר קודם שסקר את שרידות הנגיף כתרסיס באוויר ועל מגוון משטחים כמו פלסטיק, נירוסטה, פלדה ועוד.

כדאי לחטא בתדירות גבוהה משטחים שרבים נוגעים בהן, כמו ידיות של דלתות | איור: Dubo, Shutterstock
כדאי לחטא בתדירות גבוהה משטחים שרבים נוגעים בהן, כמו ידיות של דלתות | איור: Dubo, Shutterstock

זהירות: מסכות משומשות

תחילה בדקו החוקרים את יכולתם של הנגיפים לשרוד על מגוון משטחים. על חלקם, כמו נייר רגיל או נייר טואלט, כבר לאחר 30 דקות לא נמצאו יחידות פעילות של הנגיף. על משטחים אחרים, כמו עץ, פלדה, בד ופלסטיק, נמצא ריכוז גבוה של נגיפים פעילים גם אחרי 4-1 ימים מתחילת הניסוי. הנתון המפתיע הוא שדווקא על  מסכות למניעת הדבקה נמצא ריכוז גבוה של נגיפים פעילים אפילו שבוע שלם אחרי תחילת הניסוי.

אם כן, המסקנה הראשונה מהממצאים היא שאסור להשתמש פעמיים באותה מסכת הגנה. שימוש רב-פעמי באותה מסכה עלול להתגלות כחרב פיפיות הגורמת נזק למשתמש בה. כמו כן, עקב הזמן הממושך שבו הנגיף שורד מחוץ לגוף, חשוב להימצא כמה שפחות באתרים שבהם מבקרים אנשים רבים מדי יום. משטחים במקומות כאלה עלולים להעביר את הנגיף מאדם לאדם, כך שמי שכבר נמצא במקומות ציבוריים צריך לשטוף לעיתים תכופות את הידיים או לחטא אותן, ולא לגעת בהן בפניו.    

בהמשך בדקו החוקרים איך משפיעים תנאים של חומציות וחום על הישרדות הנגיף. נמצא כי בטווח רחב של דרגות חומציות (pH של 7-3) רוב הנגיפים נותרו פעילים למשך שעה מתחילת הניסוי, כך שלא נראה שהם רגישים במיוחד לחומציות. לעומת זאת, לטמפרטורת הסביבה הייתה השפעה שלילית על משך הזמן שבו הנגיפים נותרו פעילים. ב-4 מעלות צלזיוס הנגיף נשאר פעיל למשך שבועיים לפחות. לעומת זאת, כשהטמפרטורה החיצונית עלתה ל-37 מעלות רוב הנגיפים חדלו לתפקד תוך יממה אחת. אם הממצאים האלה אכן מייצגים, הם עשויים ללמד אותנו שגם בחודשי הקיץ הנגיף יכול להתקיים על משטחים לפרק זמן ממושך, אם כי במידה פחותה לעומת העונה הקרה.

 סבון ידיים | צילום: AlexanderDubrovsky, Shutterstock
משרד הבריאות ממליץ על שטיפה במשך שתי דקות. סבון ידיים | צילום: AlexanderDubrovsky, Shutterstock

חיטוי מועיל

לבסוף הוסיפו החוקרים כמות קבועה של נגיפים לנוזלי חיטוי שונים ובדקו בפרקי זמן קבועים את ריכוז הנגיפים הפעילים. אמצעי החיטוי כללו אקונומיקה, סבון ידיים, אלכוהול (אתנול 70 אחוז), יוד וכמה אמצעי חיטוי רפואיים נוספים. רוב אמצעי החיטוי פעלו ביעילות ותוך חמש דקות כבר לא נצפו נגיפים פעילים בתמיסה. בסבון ידיים משך הזמן הזה עמד על 15-5 דקות. אלה ממצאים מעודדים, שמראים כי סבון ואלכוהול אכן עוזרים למנוע הדבקה. עם זאת, הנגיפים בניסוי היו במגע עם חומרי החיטוי במשך דקות ארוכות. כך שבפעם הבאה שאתם רוחצים ידיים הקפידו לעשות את זה באופן יסודי וממושך. משרד הבריאות ממליץ על שטיפה של שתי דקות.

חשוב להדגיש כי כי המחקר החדש, בדומה לרוב המאמרים שמתפרסמים בימים אלה על נגיף הקורונה החדש, פורסם במהירות בלי שעבר עדיין ביקורת עמיתים. כמו כן, החוקרים השתמשו בו בשיטה שלא יכולה לזהות נגיפים פעילים אם ריכוזם נמוך ממאה יחידות פעילות למיליליטר (לפי מדד TCID50). לכן ייתכן שחלק קטן מהנגיפים שורד זמן ממושך יותר ממה שהעלה המחקר.

אם יתברר שממצאי המחקר אכן מדויקים, אפשר ללמוד מהם שהנגיף החדש אומנם מותאם לסביבה שבה אנו חיים, אך אם נקפיד על היגיינה אישית נוכל למנוע הדבקה.