דיווחים שוטפים על המגפה בישראל ובעולם כולו

עדכון ליום חמישי, 2 באפריל, 12 בצהריים:

מספר מאובחני הקורונה בישראל עלה ל-6,211, והבוקר מספר הנפטרים קפץ ל-31 איש, כמה מהם דיירי בתי אבות שהנגיף התפשט בהם. 5,659 מהחולים מוגדרים במצב קל, 127 במצב בינוני ו-107 במצב קשה, מתוכם 83 מונשמים.

שר הבריאות יעקב ליצמן ואשתו אובחנו כחולים במחלת הקורונה. השר מבודד ובשלב זה ממשיך לעבוד, באמצעות קו אינטרנט חדש שהותקן בביתו לצורך זה. בעקבות אבחונו החיובי של השר, ייכנסו לבידוד גם חלק ממנהלי משבר הקורונה: ראש המוסד יוסי כהן, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, ראש שירותי בריאות הציבור פרופסור סיגל סדצקי וראש המועצה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת. בין מגעיו של השר שייאלצו לשהות בבידוד גם האדמו"ר האדמו"ר מבעלזא ועוד כמה אדמורים ורבנים, וכמובן כל צוות לשכת השר. האדמו"ר מגור, שבתחילה דווח שייכנס לבידוד, כנראה לא יצטרך בסופו של דבר לעשות זאת - השר נפגש איתו לפני 12 יום והקפיד לא להתקדב למרחק של פחות משני מטר, ולשמור על כל הכללים.

חשוב להזכיר שכל אותם אנשים לא חולים, ואם כולם שמרו על ההנחיות לפגישה רק במרחק של עד שני מטרים זה מזה – אנחנו מקווים שכלל לא נדבקו.

משרד הבריאות הנחה אתמול את כל אזרחי ישראל לעטות מסכות מגן ביציאה מהבית, ואף הפיץ סרטון להדגמה של הכנת מסכה מאולתרת. חשוב לזכור שהמסכות לא מקנות הגנה רבה מפני הידבקות, אלא מגנות בעיקר על הסובבים אתכם למקרה שאתם בעצמכם נשאים שעדיין לא יודעים זאת. חשוב לא להיתפס לתחושה כוזבת של ביטחון בעקבת השימוש במסכה.

מספר המאובחנים ברחבי העולם כבר עומד על כ-938 אלף איש, וצפוי לעבור היום את המיליון. כמו בימים האחרונים, ארצות הברית ממשיכה להוביל במספר החולים על פני שאר העולם עם כ-215 אלף איש, ואחריה איטליה וספרד. מספר המתים העולמי הוא כ-47 אלף איש, והחלימו עד כה כ-195 אלף.

בין המדינות שמספר החולים שלהן עולה בקצב מהיר במיוחד נמצאת טורקיה, שהחולה הראשון בה דווח רק ב-10.3 ואתמול מספר החולים בה כבר הגיע ל 15,679 ומספר המתים ל-277. בין האמצעים שהטורקים נוקטים בהם - הפסקת טיסות למקומות ברחבי העולם, ביטול הלימודים ואירועים המוניים, ו"עוצר מרצון" של האוכלוסייה. עם זאת, נשקלת החמרת האמצעים הננקטים לכדי השבתה מלאה של המדינה. בתוך כך מפלגת האופוזיציה הראשית בטורקיה מזהירה מפני מחסור במזון בתוך כשלושה חודשים אם לא תהייה תמיכה מספיקה למערך החקלאות במדינה בזמן המשבר. החשש הגדול בטורקיה הוא שמספר החולים המדווח הוא רק "קצה הקרחון", והמספר האמיתי גבוה הרבה הרבה יותר.

 

עדכון ליום רביעי, 1 באפריל, 11 בצהריים:

מניין המתים מנגיף הקורונה בישראל עלה ל-21 איש, לאחר מותה של בת 98 בבית החולים סורוקה. האישה היא הדיירת השנייה שנדבקה בבית האבות משען בבאר שבע. עוד כמה דיירים שנדבקו מאושפזים בבית החולים ומשפחות הדיירים שעוד בבית האבות חוששות ליקיריהן.

מספר המאובחנים הכולל בארץ הוא 5,591, מתוכם 5,129 במצב קל, 118 במצב בינוני ו-97 במצב קשה, כש-67 מהם מונשמים.

במקביל נרשמת בישראל ירידה בפניות הציבור לקבלת טיפולים רפואיים שוטפים, מחשש להידבקות במחלה במרפאות ובבתי החולים. חלק מהבדיקות והטיפולים הללו חיוניים ודחייתם עלולה לסכן חיים, מה שיהפוך את אותם אנשים לקורבנות עקיפים של מגפת הקורונה.

מספר הנדבקים הרשמי בכל העולם עומד כבר על כ-861 אלף איש, ומספר המתים העפיל למעל 42 אלף. החלימו כ-178 אלף.

בארצות הברית, המובילה העולמית, נוספו אתמול עוד כ-20,000 מאובחנים לרשימה וכעת מספר המאובחנים הכולל שם עומד על 188,592. בניו יורק לבדה יש כבר כ-76 אלף חולים, מה שהיה ממקם אותה בטבלה העולמית במקום השישי אילו הייתה מדינה עצמאית. יש בה יותר מאובחני קורונה מאשר בגרמניה. מספר המתים בניו יורק הגיע כבר ל-1,714 ולא נראית הקלה באופק. הנשיא טראמפ הזהיר הלילה שצפויים שבועיים קשים מאוד לאומה האמריקאית ועד 240,000 אלף אמריקאים עלולים לאבד את חייהם, אפילו אם כולם ייצמדו היטב להנחיות.

באיטליה נרשמה ירידה במספר המקרים החדשים זה היום החמישי ברציפות, מה שנותן פתח לתקווה ליציאה מהמשבר. עם זאת, מספר המתים היומי – המשקף את ההדבקות לפני שבועיים ושלושה שבועות – נשאר עדיין גבוה, ועמד אתמול על 837 איש.

בספרד המשבר עדיין בשיאו, עם 7,967 מקרים חדשים שהביאו את המניין הרשמי ל 95,923. מדינה נוספת שהגיעה למספרים כאלו של חולים חדשים היא צרפת, בה התגלו אתמול עוד 7,578 מקרים. ידועים בה "רק" 52,128 מקרים, אך מספר מקרי המוות שבה כבר חצה את המספר הרשמי של סין ועומד על 3,523 איש.

באיראן המחלה ממשיכה להשתולל בלי מעצורים. באופן רשמי יש שם 44,605 מאובחנים, אך קשה לשער את הממדים האמיתיים של המחלה בגלל האיחור הגדול מאוד בניהול העניין מצד השלטונות. למרות שרוב המדינות סביבה כבר חסמו את גבולותיהן, המחלה עדיין זולגת מאיראן לשכנותיה. דוגמה לכך היא רבבות המהגרים מאפגניסטן לאיראן שמנסים לחזור הביתה בגלל המשבר, ומאיימים להביא חולים חדשים למדינה.

כבר 203 מדינות וטריטוריות בעולם, ועוד כמה כלי שיט, נגועים בנגיף. אתמול הצטרפו לרשימה סיירה ליאון ובורונדי האפריקאיות. נותרו מעט מאוד מקומות בעולם ללא דיווחי קורונה. אחד מהם הוא טורקמניסטן האסייתית, שהינה אחת הדיקטטורות הקשות והמסוגרות בעולם. הרשויות מצאו שם דרך התמודדות ייחודית עם המחלה ואסרו על השימוש במונח "נגיף קורונה" באמצעי התקשורת. לדעתם מה שלא יודעים עליו לא קיים. חשוב לציין שדרך פעולה זו לא נתמכת על ידי המדע.

 

עדכון ליום שלישי, 31 במרס, 12 בצהריים:

מספר המתים מקורונה בישראל עלה ל-17 עם מותן של שתי נשים נוספות מהמחלה. מספר המאובחנים המעודכן בארץ עומד על 4,831 איש. החלימו עד כה 163 בני אדם בישראל, אחד מהם הוא החולה הקשה הראשון בארץ, נהג אוטובוס שהסיע צליינים מיוון ונדבק מהם.

העיר הישראלית עם מספר החולים הרב ביותר היא ירושלים, עם 650 מאובחנים, אחריה בני ברק עם 571 מאובחנים, שלישית תל אביב עם 278 חולים, ורביעית אשקלון עם 114.

בבני ברק שיעור ההדבקה גבוה במיוחד. כשליש מהנבדקים בבני ברק חיוביים לנגיף, והנושא כל כך מדאיג עד ששר הבריאות יעקב ליצמן אפילו שוקל הטלת סגר על העיר בגלל קבוצת תושבים קטנה שאינה נשמעת להנחיות ומסכנת את כלל התושבים. במקביל ייפתחו שם ארבעה סניפים מיוחדים של קופות החולים, שיעסקו רק בבדיקת חולים בקורונה.

מבחינת קצב העלייה במספר המאובחנים, ישראל במצב לא רע יחסית למדינות אחרות. מספר המאובחנים בעולם כבר הגיע ליותר מ-788 אלף, מתוכם מתו קרוב ל-38 אלף חולים והחלימו כ-166 אלף. כ-30 אלף חולים בעולם במצב קשה, רבים מהם בסכנת מוות מהמחלה.

בארצות הברית מספר מאובחני הקורונה הוא הגדול בעולם, יותר מ-164 אלף. מספר המתים בארצות הברית, 3,173 כמעט עבר את מספרם בסין, העומד על 3,305. באיטליה מספר המאובחנים הגיע ליותר מ-101 אלף, ובספרד נמנו כבר כמעט 88 אלף נדבקים, והיא המדינה השלישית שעברה את סין במספר חולי הקורונה המאובחנים.

בטורקיה מספר החולים הרשמי כבר הגיע ליותר מ-10,000, ומספר המתים הגדול, 168, מרמז על כך שיש נדבקים רבים נוספים שלא אובחנו. על מחוזות רבים בטורקיה הוטל סגר והנשיא ארדואן קורא לתושבים להישאר בבתיהם.

בשולי החדשות מתפתח אסון הומינטרי על אניית הנופש זאנדאם, של חברת "הולנד אמריקה", שלא זוכה לתהודה רבה באמצעי התקשורת. ארבעה מנוסעיה כבר מתו, שמונה נמצאו חיוביים לנגיף ועוד כ-200 סובלים מתסמינים של מחלת COVID-19. נמלים באמריקה הדרומית ובפלורידה מסרבים לפי שעה לאפשר לאנייה לעגון אצלם ולשלוח את הנוסעים לטיפול או לבידוד. בינתיים נראה שהנוסעים באנייה ממשיכים להידבק.

עדכון ליום שני, 30 במרס, 12 בצהריים:

האזינו לעדכון היומי:           

מספר החולים העולמי העפיל ביממה האחרונה ל-723,732, כשמספר המתים הרשמי עומד על כ-34,000. החלימו עד כה כ-152 אלף איש. חשוב לזכור שאלה אינם המספרים האמיתיים. כמעט בכל המדינות יש מצב של אבחון בחסר – אנשים שחולים אך לא נבדקו, ואנשים שמתו ולא נספרו.

למשל, בצרפת ואיטליה סופרים רק מתים מקורונה שמתו בבית החולים. אנשים שמתו בבית אבות או בבית לא נכנסו למניין המתים הרשמי בשלב זה. בבריטניה בודקים רק בבתי החולים, ולא חולים בקהילה שמחלימים בבית. ויש עדיין מדינות שגובות תשלום מאזרחים על בדיקת קורונה, ואנשים עניים מעדיפים להחלים לבד, בלי להיבדק, ועל הדרך כמובן מדביקים את סביבתם.

בארצות הברית, המובילה במספר החולים הרשמי, אובחנו עד כה כ-143 אלף נדבקים וכבר נמנו כ-2,500 מתים, מספר שכמעט הוכפל ביומיים האחרונים. הנשיא טראמפ האריך את תוקף הגבלות התנועה עד סוף אפריל. ההערכות הן שמספר המתים בארצות הברית עלול להגיע עד ל-200,000, כשהחשש הוא שאם יוסרו ההגבלות עכשיו, מספר המתים עלול להגיע למיליונים.

ברוב המדינות המפותחות יש כרגע הסגרים והגבלות תנועה חמורות על האזרחים בניסיון לצמצם את התפשטות המגפה, אך לא בכל מקום זה אפשרי. בהודו, למשל, שבה נספרו רשמית 1,071 מאובחנים אי אפשר להטיל הסגר כמו בעולם המערבי. יש מקומות בהודו שאפילו אין בהם שירותים בכל דירה, והתושבים חולקים תא שירותים שכונתי. במצב כזה אין אפשרות כמובן להורות לאנשים להישאר סגורים בבתים. רק הדיבורים על סגר אפשרי גרמו להגירה שלילית של עובדים זמניים מהערים בחזרה לכפרים שמהם באו, מה שעלול לתרום להפצה מהירה יותר של המחלה באוכלוסייה. מערכת הבריאות של הודו בקושי מתפקדת גם בשגרה, ואם הרשויות יאבדו שליטה, עלול להתרחש שם אסון בקנה המידה האיטלקי והספרדי, ואולי אפילו חמור יותר.

בישראל מספר המאובחנים עלה ביממה החולפת ל-4,347, ומספר הנפטרים הגיע ל-15 עם מותם של שלושה חולים נוספים. 80 חולים מאושפזים במצב קשה, בהם צעיר בן 22 ללא כל מחלות רקע המאושפז בטיפול נמרץ באשדוד. בבית החולים ברזילי באשקלון מאושפזים אב בן 74 ובנו בן 40 במצב קשה. ייתכן שהאב נדבק בבית הכנסת והדביק את בנו. כמו כן התגלתה הדבקה בבית אבות נוסף, בראשון לציון, כשדיירת ועובדת ניקיון אובחנו כחולות בקורונה. בתי החולים עומדים בינתיים בעומס, אך לא ברור לכמה זמן, אם יימשכו ההדבקות בקצב הנוכחי.

עדכון ליום ראשון, 29 במרס, 12 בצהריים:

מספר המאובחנים העולמי אתמול חצה את קו ה-600,000, והבוקר כבר הגיע ל-665,988. מספר המתים קרוב ל-31 אלף, ויותר מ-142 אלף חולים החלימו.

בישראל דווח הבוקר על 3,865 מאובחני קורונה, מתוכם 13 מתו מהמחלה. 66 במצב קשה, רובם  מונשמים. בישראל דווח על 89 חולים בלבד שהחלימו. הנתון מדגיש עד כמה מדובר במחלה ארוכה ומסוכנת. חשוב גם לזכור שהרבה פעמים המחלה מחמירה כשבוע עד שבועיים לאחר הופעת התסמינים הראשונים, וגם השיעור הנמוך יחסית של חולים קשים עלול לזנק בפתאומיות. עם זאת, בישראל דורשים כמה בדיקות כדי לקבוע שחולה החלים, וייתכן שהמדיניות המחמירה הזו תורמת גם היא למספר המחלימים הנמוך יחסית.

במקביל למספר החולים בישראל גדֵל גם מספר המבודדים והחולים מקרב אנשי מקצועות הרפואה, מה שגם מסכן אותם וגם פוגע ביכולות של המערכת לטפל בחולים.

הערים המובילות בישראל במספר החולים הן ירושלים, בני ברק ותל אביב, ולא במקרה. מדובר בערים צפופות, שלא כל האוכלוסייה בהן מקפידה על הנחיות משרד הבריאות, המורות להישאר בבתים, להימנע מהתקהלות ולשמור על מרחק ביטחון מאנשים אחרים. יש פלגים קטנים שמחמת בורות או זלזול בהוראות, מסכנים גם את עצמם, גם את סביבתם וגם את אנשי הרפואה שיידרשו לטפל בחולים. חשוב לזכור שכשמדובר במחלה מדבקת מי שלא מקפיד על ההנחיות עלול להרוג את הזולת.

ארצות הברית הפכה למדינה עם המספר הגדול ביותר של מאובחנים בקורונה: 123,780 נשאים של הנגיף, מתוכם כ-53 אלף בניו יורק ועוד כ-11 אלף בניו ג'רזי הסמוכה. בבתי החולים כבר יש מצוקה גדולה של מכונות הנשמה עבור החולים קשה, ואישרו שם להנשים שני חולים במכונת הנשמה אחת. כמו בישראל, גם בניו יורק הורו הרשויות לסגור את כל בתי התפילה בעיר, אך בכמה בתי כנסת וכמה כנסיות לא נענו להנחיה, וראש העירייה מאיים לסגור לצמיתות את בתי התפילה הסרבנים. רק בברוקלין שאוכלוסייתה כ-2.5 מיליון נפש נרשמו עד כה 7,789 מקרים, כמעט כפליים מאשר בישראל.

גם בקנדה מספר החולים עולה בהדרגה והגיע ל-5,655. הנפטר הראשון במונטריאול היה איש הקהילה החסידית בעיר. לא ברור אם נדבק במהלך קריאת המגילה בפורים או בחתונה גדולה שנערכה בקהילה לאחרונה.

בבריטניה מספר המאובחנים הגיע ל- 17,089, בהם ראש הממשלה בוריס ג'ונסון ועוד בכירים: שר הבריאות, הנסיך צ'רלס, וחברי פרלמנט. כחמישה אחוזים מהחולים בבריטניה הם חברי הקהילות היהודיות, שיעור גבוה בהרבה מחלקם באוכלוסייה.

באיטליה מספר המתים הגיע ליותר מעשרת-אלפים איש, בהם גם שמואל ספרי, תייר ישראלי שחלה ונפטר שם. בצרפת מת מהמחלה שליח חב"ד הרב אנדרה טובול ורבים בקהילה היהודית חולים.

מחלת COVID-19 עלולה להיות מתעתעת – היא נראית תחילה כהצטננות לא מזיקה, אך בתוך זמן קצר עלולה להפוך למחלה מסוכנת שפוגעת ברבים ומציפה את בתי החולים במספר רב מלהכיל. על כולנו מוטלת האחריות למנוע את התפשטותה באמצעות הקפדה על הנחיות משרד הבריאות וכך להציל חיים.

עדכון ליום חמישי, 26 במרס, 12 בצהריים:

מספר המאובחנים בעולם מתקרב לחצי מיליון, והבוקר הגיע ל- 473,149. מספר המתים עבר הלילה את קו ה-20,000 ועומד על 21,336. כמעט 115 אלף בני אדם החלימו מהמחלה.

נשיא ארצות הברית, דונאלד טראמפ, התחיל לדבר בימים האחרונים על הסרת ההגבלות על האוכלוסייה וחזרה לשגרה, כדי לנסות להציל כמה שאפשר מהכלכלה. דבריו עומדים בסתירה מוחלטת למספר המאובחנים שממשיך לזנק. רק אתמול נרשם בארצות הברית שיא של יותר מ-13 אלף מאובחנים, ובסך הכל יש במדינה כמעט 69 אלף נדבקים מאומתים בנגיף קורונה.

גם מספר המתים, 247 ביממה האחרונה, הוא שיא חדש שם, שהביא את מספרם הכולל בארצות הברית ל-1,027. אנשי בריאות הציבור וחלק מהכלכלנים נחרדים מהרעיון של הנשיא: בתי החולים בארצות הברית, עולים על גדותיהם, במיוחד בניו-יורק, והמצב רק ממשיך להחמיר.

בקצב הנוכחי, ארצות הברית תעקוף כבר מחר את סין, שם אובחנו 81,285 נדבקים מתחילת ההתפרצות. בסין אובחנו ביממה החולפת 67 מקרים נוספים, ולטענת רשויות הבריאות שם, כולם הגיעו ממדינות אחרות. נקווה שזה נכון, ולא מתחילה בסין התפרצות נוספת בזמן שאוכלוסיית המדינה חוזרת בהדרגה לשגרת עבודה רגילה.

בקוריאה הדרומית שעד כה הייתה סמל לטיפול יעיל בהתפרצות תוך שמירה על שגרת חייהם של רוב האנשים, המספרים ממשיכים לעלות בקצב מעורר דאגה. למרות כל האמצעים שננקטו ועדיין ננקטים 104 נשאים נוספים של הנגיף אובחנו ביממה האחרונה, ומספר המאובחנים הכולל עלה ל- 9,241, כשהצפי היה כבר לדעיכה מוחלטת. הרשויות מאיימות לטפל ביד קשה במפרי בידוד: לכלוא תושבים שלא יצייתו להנחיות ולגרש אזרחי חוץ סוררים.

כמחצית מהמקרים החדשים בקוריאה הדרומית הם של זרים שהגיעו למדינה, כפי שקורה בעוד מדינות במזרח אסיה. בתחילת ההתפרצות אנשים שבאו ממדינות אלה הפיצו את הנגיף בעולם, ואילו  עכשיו, כשרוב העולם בבעיה קשה הרבה יותר מהן, הנגיף חוזר אליהן עם מבקרים מבחוץ. אין פלא אם כך שעד כה הן לא ראו צורך בעוצר טיסות, צעד שהפך פופולרי בעולם ואולי יידרש מהן כעת כדי למנוע התפרצות מחודשת.

בישראל מספר המאובחנים עומד על 2495, עם 41 מהחולים במצב קשה. חשוב לזכור שהרבה מהם הביאו את המחלה מחוץ לארץ ושהו בבידוד. אתמול בערב נכנסו לתוקף ההגבלות החדשות המתירות יציאה מהבית רק לצרכים מסוימים ולטווח מוגבל. יש חשש שלא יהיו די מכונות הנשמה בשביל יותר חולים במצב קשה והרשויות מנסות להשיג עוד מכונות, אתגר לא פשוט נוכח הביקוש העולמי הגובר. לפי מנכ"ל משרד הבריאות יש כרגע 2,864 מכונות הנשמה זמינות. במקביל נמשכות הטיסות להחזרת ישראלים שנתקעו מעבר לים.

עדכון ליום רביעי, 25 במרס, 12 בצהריים:

מספר המתים מהמחלה בארץ עלה לחמישה, לאחר שביממה האחרונה מתו ארבעה חולים. מניין המאובחנים בישראל הוא 2,030 איש. הממשלה החליטה על הטלת הגבלות נוספות בניסיון לעצור את התפשטות המחלה בארץ, בהן עוד צמצום של התחבורה הציבורית, סגירת בתי הכנסת, סגירת חנויות ביגוד ומחשבים ועוד.

לאחר ירידה של יומיים בקצב התחלואה והתמותה באיטליה, שגרמה לרבים תקווה לעצירת המחלה שם, שוב חלה עלייה עם 5,249 אבחונים חדשים ו-743 מתים עד שעות הערב אתמול. מניין המאובחנים באיטליה עומד על 69,176, אבל חשוב להדגיש שהאיטלקים בודקים עכשיו בעיקר את מי שמגיעים לבתי החולים, כך שמספר החולים האמיתי במדינה גדול הרבה יותר. עד כה מתו מהמחלה 6,820 איש באיטליה ולפי מספר זה שיעור התמותה שם גבוה מאוד – כעשרה אחוזים.  אך כאמור נתון זה אינו משקלל את החולים הקלים יותר, שלא נבדקים כלל.

בספרד המצב ממשיך להחמיר. מספר המאובחנים עומד על 42,058, ומספר המתים כבר נושק ל 3,000. משטח החלקה על הקרח במדריד הפך לחדר מתים מאולתר. על פי כמה דיווחים, חיילים שבאו לחטא בתי אבות בספרד מצאו קשישים נטושים לאחר שהצוות ברח, חלקם מתו במיטותיהם.

גם במדינות נוספות באירופה המצב חמור. בצרפת המושבתת נספרו כבר 22,304 חולים ו-1,000 מתים. בגרמניה כמעט 34,000 חולים. מספר המתים במחלה בגרמניה, 171 עד כה, הוא מהנמוכים בעולם. ייתכן שזה בזכות מערכת הבריאות המעולה, שיש לה יותר משאבים יחסית למדינות אחרות, ועדיין מסוגלת לתת טיפול מיטבי לחולים הקשים, מה שעלול לא להספיק אם המחלה תמשיך להתפשט. יתכן גם שמרבית החולים בגרמניה צעירים יחסית. נראה גם שהגרמנים בודקים יותר מקרים קלים וכך מגיעים לסטטיסטיקה מדויקת יותר, כפי שנעשה למשל בקוראה הדרומית.

בשוויץ מספר החולים צפוי להגיע היום ליותר מ-10,000, לאחר שאתמול נוספו שם יותר מאלף מאובחנים. גם שם הוטלו הגבלות תנועה על האוכלוסייה והוכרז מצב חירום שיאפשר למדינה למנוע התקהלויות, לסגור בתי עסק ולנקוט צעדים נוספים.

בהרבה ממדינות אירופה מספר המאובחנים הרשמי כבר חצה את קו ה-1,000, ובאחרות מדובר במאות חולים. גם בכמה ממדינות אמריקה הדרומית, בהן ברזיל ואקוודור, כבר יש יותר מ-1,000 מאובחנים, למרות שהנגיף הגיע אליהן מאוחר יחסית ולמרות שרובן החלו לנקוט באמצעי מנע מיד עם הגעתו.

רוב המדינות שבהן מספרי החולים קטנים יחסית הן מדינות איים קטנות, או מדינות באפריקה שהחולים הראשונים אובחנו בהן ממש לאחרונה. רבות מהן הגיבו בהטלת סגר ובהגבלות קשות על האוכלוסייה. נקווה שזה יספיק למנוע את ההתפשטות במדינות האלה, שלרבות מהן אין מערכות בריאות מתקדמות ואין הרבה סיכוי שיתמודדו בהצלחה עם מגפה של ממש.

מספר המאובחנים בעולם נכון לעכשיו עומד על 425,902, מתוכם כמעט 20 אלף מתים, וכ-110 אלף החלימו.

 

עדכון ליום שלישי, 24 במרס, 12 בצהריים:

אתמול חלה ירידה במספר המאובחנים באיטליה זה היום השני ברציפות. נכון לעכשיו ידועים באיטליה 63,927 מאובחנים בקורונה, ומספר המתים חצה את קו ה-6,000. נקווה שהירידות האלה הן מגמה באיטליה, ולא גליץ' במטריקס שעומד להתאזן עם התפרצות במחוזות אחרים במדינה.

בבריטניה מספר החולים ממשיך לעלות והגיע ל 6,650 מאובחנים. מספר המתים טיפס כבר ל-335, רובם בלונדון. מעריכים שמספר החולים האמיתי בבריטניה גבוה בהרבה, משום שהבריטים בודקים רק את מי שמגיע לאשפוז. הרשויות בבריטניה כבר החלו לנקוט פעולות לעצירת ההדבקות כמו סגירת בתי ספר ומתן הנחיות לאנשים להתבודד ולא לצאת לפעילויות פנאי, אך הסברה היא שצעדים אלה באו מאוחר מדי.

באיראן מספר המאובחנים הרשמי הגיע ל 23,049, ומספר המתים העפיל ל-1,812, אך אין ספק שהמספרים גבוהים בהרבה. יתכן שמספר המתים גבוה אפילו פי חמישה מהמדווח. המימשל בטהרן כמעט אינו נוקט שום צעדים רציניים להכיל את ההתפרצות, מעבר לחפירת קברים, ואנשים ממשיכים להתקהל בהמוניהם בהלוויות של בכירים שמתים מהמחלה.

באפריקה, שאליה המחלה הגיעה באיחור, סנגל וחוף השנהב מכריזות על מצב חירום. בזימבבווה, שרק לאחרונה דיווחה על מקרה ראשון ובסך הכל על שלושה, כבר דווח על אדם ראשון שמת מהמחלה. בסודן, שם ידוע על שני חולים, מנסים להטיל עוצר לילי כדי להאט את התפשטות המחלה. דרום אפריקה, עם 402 אבחונים, הכריזה על השבתה של 21 יום. בתוניס עם 89 מקרים ידועים ושלושה מתים, גויס הצבא כדי לאכוף סגר.

בארצות הברית, המדורגת שלישית בעולם במספר המאובחנים, כבר דווח על 46,145 אנשים שנדבקו בנגיף, רובם במדינת ניו יורק. כ-10,000 מקרים נוספו בארצות הברית ביממה האחרונה. עוד ועוד מדינות בארצות הברית, כמו וושינגטון ולואיזיאנה, נכנסו למצב של השבתה והורו לאזרחים  לא לצאת מהבית. למרות זאת, הנשיא טראמפ אמר שהוא שוקל לפתוח את ארצות הברית מחדש לטובת המצב הכלכלי, מה שעלול לגרום להאצה גדולה בהתפשטות המגפה, לפי מומחי בריאות הציבור האמריקאים.

ישראלים שנדבקו בארצות הברית חוזרים הביתה ומפתחים כאן את המחלה, ואגב כך חושפים נוסעים בריאים במטוס לסכנת הידבקות. בישראל נספרו כבר 1,656 אנשים שאובחנו עם קורונה. רובם במצב קל, אך כשלושים מהם במצב קשה. לא מספיק אזרחים מצייתים להנחיות משרד הבריאות והרשויות כבר שוקלות הטלת סגר מלא. הנחיות חדשות צפויות להתפרסם היום.

מספר האבחונים בעולם עומד כעת על 384,429. מספר המתים הוא 16,591, ויותר מ-102 אלף  איש החלימו. ייתכן שמחר מספר המאובחנים הרשמי יחצה את קו ה-400,000. את המספר האמיתי איש לא יודע.

 

עדכון ליום שני, 23 במרס, 11 בצהריים:

לפי ההשערות האחרונות מחלת הקורונה עברה מחיה כלשהי לאדם בסין בסוף חודש נובמבר. כעבור כשלושה חודשים ב-6 במרץ, מספר המאובחנים בעולם עבר את קו ה-100,000, רובם מסין. חלפו עוד שבועיים, וב-18 במרץ מניין המאובחנים הגיע ליותר מ-200,000, כשפחות מחצי מהם בסין. כעבור שלושה ימים נוספים בלבד, מספר המאובחנים בעולם הגיע ל-300,000, רק כרבע מהם בסין.

זו המשמעות של מחלה כל כך מדבקת. היא מתחילה מבעירה קטנה, שמתפשטת לאט להרבה בערות קטנות אחרות, וכל אחת מהן מתפשטת כמו הראשונה. אלא שעכשיו יש הרבה מהן ולכן קצב ההתפשטות הולך וגובר. היא לא מפסיקה עד שכל היער עלה באש, ואין יותר מה שיישרף.

הבוקר מניין החולים בעולם הגיע ל 341,631. מתוכם מתו 14,749 איש. החלימו 99,041.

בישראל נמנו הבוקר 1,238 מאובחנים בקורונה, רובם במצב קל, אך כ-24 מתוכם במצב קשה. נאחל להם בריאות.

באיטליה מספר המאובחנים כבר נושק ל-60,000, לאחר שאתמול התווספו למניין כ-5,500. רבים מהם במצב לא טוב, כי בגלל העומס האיטלקים בודקים בעיקר את אלה שזקוקים לטיפול רפואי. עד כה מתו באיטליה 5,476 חולי קורונה, 650 מהם דווחו רק אתמול. אם קצב העלייה באיטליה יימשך כפי שהוא, הם יעקפו במספר החולים את סין, שם מאובחנים כיום בעיקר אנשים שחוזרים ממדינות אחרות ונכנסים מיד לבידוד.

ארצות הברית העפילה אתמול למקום השלישי בטבלת הקורונה העולמית עם 35,070 חולים, יותר ממה שנספרו בספרד, שבמקום הרביעי כעת. בספרד מספר החולים נושק ל-30,000 ומתו שם כבר כ-1,800 איש. גם מבחינת החולים וגם מבחינת מקרי המוות, נראה שהספרדים הולכים במסלול האיטלקי. הרשויות בספרד החלו במבצע להפצת 650,000 ערכות בדיקה ברחבי המדינה. מצב החירום יוארך לפחות עד 11 באפריל.

בבריטניה, שבה כזכור הצהירו רק לפני זמן קצר שלא מתכוונים לעשות דבר ולעבור את המחלה תוך יצירת "חיסון עדר טבעי" והגנה רק על הקשישים, כבר מאשימים אנשים שממשיכים לבוא במגע זה עם זה בהתנהגות אנוכית המסכנת את חייהם של עובדי מערכת הבריאות, ומאיימים בהטלת הגבלות תנועה ואולי אפילו עוצר. מספר המקרים המדווח בבריטניה הוא 5,683, אך זה מספר משוער בלבד כי עדיין לא נעשות שם בדיקות בהיקף נרחב.

ולגבי מדינות חדשות שהנגיף התפשט אליהן. ביממה האחרונה דווח על חולה ראשון במוזמביק שבאפריקה, באיים הקריביים דומניקה וגרנדה, וכן אצל שכנתנו מצפון – סוריה. הסברה עד כה הייתה שיש כבר מקרי קורונה לא מעטים בסוריה, שהרשויות בדמשק הסתירו מהעולם, אך החולה "הראשון" הוא אזרח זר ועל זה כבר חייבים לדווח.

עדכון ליום ראשון, 22 במרס, 12 בצהריים:

 

במהלך סוף השבוע נפטר בישראל חולה ראשון מנגיף הקורונה. אריה אבן, ניצול שואה בן 88 נדבק בנגיף בדיור המוגן שבו התגורר בירושלים, וסבל ממחלות רקע. מספר המאובחנים בישראל עומד היום על 945, 20 מהם במצב קשה.

מספר המאובחנים העולמי הגיע ל-308,609 לאחר עוד זינוק במספרי המאובחנים באיטליה, ספרד, ארצות הברית, איראן, צרפת, גרמניה, שווייץ ובריטניה. בכמה ממדינות אלה מדובר בתוספת של אלפי מאובחנים. מספר המתים באיטליה עקף את זה של סין כשבמהלך סוף השבוע מתו שם יותר מאלף בני אדם. בקצב הזה, גם מספר המאובחנים צפוי לעבור את מספרם בסין בתוך ימים אחדים.

כמו כן עוד מדינות נוספו למפת הקורונה, בהן פפואה גינאה החדשה ומזרח טימור באוקיינוס השקט, וכן מדינות בכמה אזורים באפריקה: ניז'ר, אריתריאה, אוגנדה, כיף ורדה, אנגולה ומדגסקר. כמו כן הנגיף הגיע לעוד אחת מהמדינות הנחשלות בעולם – האיטי שבים הקריבי. הנגיף כבר התפשט ל-188 מדינות וטריטוריות ברחבי העולם.

מספר המתים הכולל הגיע ל 13,069, ומספר המחלימים המעודכן עומד על 95,829.

קרוב אלינו אובחנו שני מקרים ראשונים ברצועת עזה. מדובר בשני תושבי הרצועה ששבו מפקיסטן. שניהם הוכנסו למתקן בידוד סמוך למעבר רפיח עם שובם לרצועה, ולא היו במגע עם האוכלוסייה הכללית. ברשות הפלסטינית אובחנו עד כה 53 מקרים. מושל בית לחם שוקל להכריז על מצב חירום בכפרים הסמוכים לעיר.

בלבנון אובחנו כבר 230 מקרים, וארבעה מהם מתו. הלבנונים נקראים להישאר בבית והצבא יגיע לעזור באכיפה. מניין המקרים הזה לא כולל התפרצות בקרב אנשי חיזבאללה, שלא ברור מה היקפה. בירדן נמנו עד כה מאה אבחונים. בממלכה הוטל עוצר מלא. אין לצאת מהבית אפילו כדי לקנות מזון. כמה מאות אנשים נעצרו על הפרת העוצר והעונש עלול להגיע עד שנת מאסר.

במצרים מדווחים על 294 חולים ועשרה מתים, אך יש ספקות רבים אם זה המספר האמיתי. המדינה סוגרת את המסגדים והכנסיות לפחות לשבועיים בניסיון להאט את התפשטות המחלה. גם המוזיאונים והאתרים הארכיאולוגים הרבים יסגרו לשבוע לפחות לצורך חיטוי. בתי ספר ואוניברסיטאות נסגרים, פעילויות פנאי וטיסות רבות בוטלו.

ולגבי סין, לאחר תקופה שבה המקרים היחידים המאובחנים של קורונה היו בקרב אנשים שחזרו מחו"ל וישבו בבידוד, דווח הבוקר על מקרה ראשון של העברה בקהילה מזה ארבעה ימים. נקווה שזו לא התחלה של התפרצות חדשה שם.

 

עדכון ליום חמישי, 19 במרס, 11 בבוקר:

מספר המאובחנים בעולם הגיע הבוקר ל-220,229 איש, מתוכם קרוב ל-9,000 מתים. מספר המחלימים עומד על 85,769.

ניתן לראות בהשוואה לאתמול עד כמה המצב העולמי הורע. אתמול היו כ-200,000 מאובחנים ברחבי העולם וכ-8,000 מתים. ביום אחד נוספו כ 20,000 מאובחנים חדשים למונה ומתו כ-1,000 אנשים.

התורמת העיקרית לעלייה הגדולה הייתה איטליה שדיווחה על 4,207 מקרים נוספים ועל 475 מיתות מהמחלה. מספר המאובחנים הכללי שלהם עלה ל-35,713 ומספר המתים כבר נושק ל-3,000. אם הנתונים של היום יהיו דומים, הם יחצו את מספר המתים המדווח של כל סין.

תורמות נוספות לעלייה העולמית הן איראן – כ-1,200 מקרים חדשים, ספרד – 2,943 מקרים חדשים, גרמניה עם 2,960 מקרים חדשים, צרפת עם 1,404 מקרים חדשים וארצות הברית עם 2,792 מקרים חדשים. כל המדינות האלה, למעט צרפת וארצות הברית כבר חצו את קו 10,000 המקרים המאובחנים בתחומן, ושתי האחרונות צפויות לחצות אותו היום. במדינות אירופה האחרות קצב העליה איטי יותר. נקווה שהצעדים שהן כבר נוקטות ימנעו מהן להגיע למצבן של שכנותיהן.

כאן בישראל הוכרז על 529 מאובחנים במדינה נכון לשעה 10:00 בבוקר. מתוכם 498 מוגדרים במצב קל, 13 במצב בינוני, 6 במצב קשה ו 12 כבר החלימו, ביניהם סוף סוף אחרונת נדבקי ספינת התענוגות "נסיכת היהלום". מאחר שלא כל הציבור מציית להמלצות משרד הבריאות שנועדו לצמצם את מקרי ההדבקה, ואנשים עדיין יוצאים למסיבות או עורכים חתונות לא חוקיות, מאיימים במשרד הבריאות והממשלה להפוך את ההנחיות לצווים ולהטיל סגר מוחלט על האוכלוסייה. נקווה שכולם יתחילו להתייחס למצב ברצינות ולא יהיה צורך בצעד הזה, שיהיו לו השלכות כלכליות חמורות מאוד.

הנגיף ממשיך לתקוע טריז במקומות חדשים בעולם. יש מקרים ראשונים באיים קלדוניה החדשה ופיג'י הסמוכים לאוסטרליה, באפריקה הנגיף התפשט לג'יבוטי הקטנה ולזמביה. בדרום אמריקה התגלו מקרים ראשונים באל סלוודור ובניקרגואה, ובאסיה הצטרפה למערכה קירגיסטן שאמנם גובלת בסין אך החולים הראשונים בה חזרו מערב הסעודית, בה נמנו עד כה 238 חולים. הנגיף מראה כרגע נוכחות ב-176 מדינות וטריטוריות ברחבי העולם. כבר אין הרבה מדינות שטרם נרשמה בהן הידבקות.

ונסיים בחזרה על החשיבות שבציות להוראות משרד הבריאות. ההוראות האלה הן מה שמבדיל בין התפרצות נשלטת לכזו שלא. בסינגפור שהמקרים הראשונים בה נרשמו ממש בתחילת ההתפרצות הגיעו עד כה רק ל-313 חולים ואף אחד עדיין לא מת בה מהמחלה. בחלק מארצות אירופה שהמקרים הראשונים בהן התחילו כחודש לאחר סינגפור – מספר המקרים משתולל ללא בקרה והאבדות גדולות. בואו נשאף להיות יותר כמו סינגפור מבחינת השליטה במחלה ופחות כמו איטליה.

 

 

עדכון ליום רביעי, 18 למרס, 11:00 בבוקר:

הבוקר נפתח עם כ-200,000 מאובחני קורונה ברחבי העולם, מתוכם כ-8,000 מתים וכ-83,000 שהחלימו מהמחלה.

בישראל חלה עליה לא קטנה במספר החולים יחסית לאתמול. נכון לשעה 07:00 נמנו בישראל 427 מאובחנים, רובם במצב קל. משרד הבריאות פרסם קובץ הנחיות חדש לאוכלוסיה ובו המלצות מחמירות יותר מהקודמות המבקשות מאנשים לא לצאת מהבית שלא לצורך, וכולל הנחיות רבות נוספות. המשטרה פועלת נגד מפירי צווי משרד הבריאות, ועצרה אדם שארגן חתונה לאחר שהדבר נאסר.

מלון הקורונה הראשון בישראל נפתח בתל אביב וכבר התחיל להתמלא בחולים במצב קל שלא זקוקים למיטה בבית החולים, אבל כן צריכים להיות בבידוד ובמעקב רפואי שוטף. כך ניתן יהיה לשמור את המיטות בבתי החולים לחולים הקשים יותר ולהפחית את העומס המוטל על הצוות. מלון נוסף בירושלים עובר התאמות בימים אלה ומלון שלישי בחיפה צפוי להתווסף גם הוא אם יהיה בו צורך. במקביל פורסם קול קורא לחברות שיציעו פיתוחים ומוצרים שיסייעו להתמודדות עם נגיף הקורונה פורסם ומחכה להצעות.

שגריר ישראל בגרמניה ג'רמי יששכרוף והציר אהרון שגיא נדבקו בקורונה מחבר פרלמנט גרמני איתו נפגשו. השגרירות נסגרה לשבועיים וכל צוותה נשלח לבידוד מחשש שנדבק בנגיף גם הוא. מצבו של יששכרוף טוב, והוא מחלים בביתו. מספר החולים בגרמניה צפוי לחצות את קו ה-10,000 עוד היום.

כמו אצלנו וארצות רבות נוספות, גם בגרמניה הושתו הגבלות חמורות על החיים היומיומיים, הומלץ לאנשים להישאר בבית וכמעט כל מה שאפשר לסגור אכן נסגר. החשש בגרמניה הוא עליה דרסטית במספר החולים בדומה למה שהתרחש באיטליה רק לפני שבועיים.

עוד ישראלים בעולם בצרה בגלל מגפת הקורונה. חוץ מהישראלים התקועים בפיליפינים בגלל עוצר טיסות, כך גם כאלף ישראלים בפרו נקלעו לסגר כל כך חמור שהטילה המדינה הדרום אמריקאית על אזרחיה, עד שאין להם אפשרות אפילו למצוא מלון. 117 חולים נמנו כבר בפרו, והרשויות לא מסתכנות. הנגיף מתפשט גם במדינות דרום אמריקאיות נוספות כמו מקסיקו, קולומביה, ארגנטינה וגם בהן מטיילים ישראלים בצרה. חברות התעופה הישראליות מתארגנות לטיסות חילוץ של הישראלים בחזרה הביתה, לבידוד בישראל.

הנגיף ממשיך לכבוש יעדים חדשים, והגיע אתמול לאיים ברבדוס ומונטסרט הסמוכים, ולמונטנגרו, המעוז האירופאי האחרון שעוד עמד חסין. במונטנגרו נקטו בצעדי מנע עוד בטרם היו חולים כלל במדינה, וסגרו את בתי הספר, התחבורה הציבורית ומקומות הבילוי מראש. נקווה שצעדים אלה ימנעו מהנגיפים שהביאו איתן שתי נשים מארצות הברית וספרד להתפשט במדינה הקטנה.

 

עדכון ליום שלישי, 17 למרס 11:00 בבוקר:

מספר המאובחנים העולמי העפיל במהלך היממה החולפת ל-183,319 איש ברחבי העולם. 7,177 מתוכם מתו, אך 79,908 מתוכם כבר החלימו וחזרו לשגרת חייהם בטרם המשבר.

 

באיטליה, המובילה העולמית של נגיף הקורונה נכון לעכשיו, הסגר על התושבים נמשך והמדינה עדיין מושבתת. מספר המאובחנים כבר נושק ל-28 אלפים ומספר המתים האמיר ל-2,158. אם לא תהייה האטה בקרוב בקצב של מעל 3000 מאובחנים מדי יום, האיטלקים ישיגו את המספרים בסין, העומדים על כ-80 אלף, בתוך כשבוע וחצי.

בבריטניה, שרק לפני יומיים דיווחנו כאן על המדיניות יוצאת הדופן של העומד בראשה "לחסן טבעית" את כל האוכלוסייה בצורה מבוקרת, מתחילים לחשוב מחדש על התוכנית לאחר שמודלים הראו שבריטניה במסלול לקטסטרופה שתוביל לכ-260,000 מקרי מוות. אתמול כבר פורסמו שם הנחיות לציבור שמבקשות מהאנשים לא להתקהל ולא להגיע לרופא ללא צורך.

בארה"ב ממשל טראמפ פרסם הנחיות חדשות להתמודדות עם נגיף הקורונה, שכוללות בין השאר איסור התקבצויות וסגירת מערכת החינוך. בכל רחבי ארה"ב נסגרות פעילויות פנאי וסגר הוטל על צפון קליפורניה. רוב הצעדים עם זאת הם עדיין ברמת המדינות. חסרה שם יד מכוונת פדרלית.

מספר החולים חצה את קו ה-1000 כבר ב 9 מדינות ביבשת אירופה (ובבריטניה), ובספרד הוא צפוי לחצות היום את קו ה-10,000. מדינות אירופה מקשיחות את צעדיהן, וצרפת, שמספר החולים בה העפיל ל-6,633, נכנסה אף היא להשבתה.

הנגיף ממשיך בהתפשטותו העולמית. ביבשת אפריקה הנגיף כבר הגיע לרוב המדינות ביבשת. חלק מהמדינות האלה נפגעו בשנים האחרונות ממחלת האבולה ומחצבת ולא ברור כיצד הן יצליחו להתמודד עם נגיף הקורונה. במזרח התיכון בכמה מהמדינות נספרו כבר מאות חולים, ובאיראן כ-15,000. הנגיף כנראה מתפשט גם בסוריה, ויש חשש גדול מהתפרצות המונית. הסורים עדיין לא הפסיקו את הטיסות לאיראן הנגועה, אך כבר סוגרים בתי ספר.

פה בישראל מספר החולים המדווחים הבוקר הגיע ל-304 נכון לשעה 08:00. 223 מתוכם מאושפזים, 4 במצב קשה ו-5 החלימו. צעדים נוספים הוכרזו אמש. בתחום העבודה נקבעו הגבלות למעסיקים והוראה שלהם לדלל נוכחות עובדים בעבודה. בתחום הכלכלי נקבע שתהייה רשת סיוע כלכלית לעסקים שעומדים להיפגע. כדי למנוע הדבקות בקהילה ולהקל על בתי החולים, בקרוב חולים במצב קל שלא זקוקים להשגחה צמודה ישוכנו בבתי מלון מיוחדים לכך בתל אביב ובירושלים, ואולי בהמשך גם בחיפה.

 

עדכון ליום שני, 16 למרס 10:00 בבוקר:

האיטלקים קבעו אתמול שיא חדש: 3,590 מקרים חדשים ביממה אחת. 368 אנשים מתו ישירות מקורונה באיטליה ב 24 שעות. הם הגיעו לסך של 24,747 מאובחנים. מבחינת יחס של חולים לכמות אוכלוסיה, הם עקפו את הסינים מזמן. באיראן נמנו 13,938 מאובחנים. המצב כל כך חמור שהם הופכים חניון של בתי חולים למחלקת חצר מאולתרת. לרשימת הבכירים המתים באיראן מצטרף האיתאללה האשם בטחאא'י גלפאיגאני, חבר במועצת המומחים מטעם מחוז טהראן, שמת כתוצאה מהקורונה.

בכל העולם לקו בנגיף הקורונה כבר 170,178 בני אדם, ואם עד לפני זמן לא ארוך רוב המקרים היו בסין, עכשיו החולים בסין הם כבר פחות ממחצית. מספר המאובחנים החדשים בסין ירד לבודדים ביום, וחלקם מגיעים מחו"ל בחזרה. הסינים חוזרים בהדרגה לשגרה. זה חשוב במיוחד עכשיו, כשחלקים גדולים יותר ויותר מהעולם נכנסים להשבתה, חזרת הסינים לעבודה נותנת תקווה לצלוח את המשבר יותר בקלות. המגפה מוגרה בסין עקב הצעדים הקשים שנקטה הממשלה, הבידוד והעוצר הכפוי על האזרחים. האם חזרתם לשגרה תגרום להתפרצות מחודשת של המגפה בסין? נחכה ונראה.

הנגיף ממשיך להתפשט באירופה, ומתוך 16 המדינות המובילות בטבלה, רק 3 לא נמצאות באירופה, ושתיים מהן הן סין וקוריאה הדרומית שנכון לעכשיו המחלה אצלן בשליטה מלאה ובדעיכה גדולה. השלישית היא ארצות הברית, שגם היא התעוררה לנקיטת צעדים מאוחר מדי.

גם במזרח התיכון, דרום אמריקה ואוסטרליה נרשמים כל העת מקרים חדשים, ובאזור איי הבהמה מסתובבת ספינת קורונה נוספת עם חולים על הסיפון ונוסעים רבים עם תסמינים, שאף מדינה לא מוכנה לתת לה לעגון.

כאן בישראל מספר המקרים הגיע ל 250. רובם עדיין כאלה שנדבקו בחו"ל ושבו לארץ והיו בבידוד, אך חלקם נדבקו מאנשים פה בישראל והספיקו להסתובב בקהילה ולחשוף אנשים למחלה. חשוב מאוד שכל אזרחי המדינה יעקבו אחרי העדכונים בתקשורת ובאתר משרד הבריאות לגבי מסלולי החולים, ואם הם היו בסכנת חשיפה שידווחו באתר משרד הבריאות ויכניסו את עצמם לבידוד. זה נועד להגן על המשפחות שלהם והחברים שלהם, שחלקם עלולים לחלות בצורה קשה ולהיות בסכנת חיים. זה נועד להגן גם על הנחשף עצמו, כדי שבמקרה הצורך יקבל בדיקת קורונה במהירות.

אתמול נודע על התפרצות מדאיגה במיוחד בשני בתי אבות בירושלים, לאחר שעובדת סוציאלית שנדבקה הדביקה אחות העובדת בשני המוסדות. כל העובדים והדיירים נכנסו לבידוד. מדובר באוכלוסייה בסיכון גבוה למחלה, וכולנו זוכרים מה קרה בבית האבות במדינת וושינגטון. בבקשה שימרו על הוראות משרד הבריאות. שלא נגיע למראות כאלה גם בארץ.

 

עדכון ליום ראשון, 15 למרס 9:30 בבוקר:

מספר המאובחנים בעולם עלה בסוף השבוע ל 156,846 איש. כמחציתם, 75,937, החלימו עד כה אבל 5,839 כבר שילמו בחייהם.
 
נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הכריז על מצב חירום במדינה, צעד שיאפשר העברת תקציבים, ביצוע בדיקות בחינם ונקיטת אמצעים נוספים לפי הדרוש. מספר המאובחנים ברחבי ארה"ב כבר העפיל ל 3,043, עליה של פי 3 ביומיים. בין המאובחנים לא מעט ספורטאים ואישי ציבור. גם הנשיא טראמפ עצמו נבדק לווירוס הקורונה לאחר שהיה במגע עם חולים, ויצא שלילי. חשוב לזכור שהתוצאה השלילית לא מבטיחה שהוא לא נדבק. תקופת הדגירה המקסימלית המוסכמת על החוקרים היא שבועיים, וחלף רק שבוע מאז שהיה במגע עם החולים.
 
מדינות אירופה שמספרי החולים אצלן עולים בחדות כל העת ממשיכות בהקשחת הצעדים. בספרד אפילו הולכים לקראת סגר כמו באיטליה, לאחר שמספר החולים שם העפיל ל-6,391 ומספר המתים הגיע כמעט למאתיים. בבריטניה עם זאת העניינים כמעט כרגיל. ראש הממשלה בוריס ג'ונסון החליט לייצר "חסינות קהילתית" על ידי כך שכולם יהיו חולים. ביקורת רבה מושמעת על הצעד הזה, והמומחים שם מקווים שה"ניסוי" הזה ייפסק לפני שהם ימצאו את עצמם במצב של איטליה ואיראן. גם באיראן היו שאננים בהתחלה, ועכשיו הם מחטאים את הרחובות במפגן ראווה. 12,729 חולים כבר נמנו באיראן, ומעל ל 600 מתו מהמחלה. בסוריה השכנה בה לכאורה אין כלל חולים כבר סוגרים בתי ספר.
המחלה ממשיכה להתפשט ברחבי העולם והגיעה כבר לאיים קטנים כמו סיישל וארובה ולמדינות אפריקניות נוספות כמו רואוונדה ואֶסְוָואטיני (סוואזילנד לשעבר). חלק מהמקרים האלה הגיעו מהודו – מדינה שלכאורה יש בה לא הרבה חולים, אך היא כבר מייצאת את המחלה. אחרים הגיעו מאירופה וארצות הברית.
 
כאן אצלנו בישראל מניין המאובחנים העפיל כבר ל-200, למרבה המזל המצב של רובם קל. שניים מהחולים במצב קשה. הממשלה החליטה אמש על הקשחת צעדי החירום וביניהם איסור התקהלות של מעל 10 אנשים, הגבלות על מקומות עבודה, סגירה של כל מערכת החינוך, סגירה של מקומות לבילוי ופנאי ועוד.
 
בגלל חדשות כזב שנפוצו אתמול ברשתות החברתיות נרשמה התנפלות המונית על המרכולים. בממשלה מבקשים להדגיש שהמרכולים נשארים פתוחים גם תחת הכללים החדשים ולא צפוי מחסור במצרכים השונים. חשוב מאוד לא להעביר הלאה שמועות שמגיעות מבלי לבדוק אותן קודם.

 

עדכון ליום שישי, 13 למרס 10:00 בבוקר:

מספר מקרי הקורונה בעולם ממשיך לנסוק. סך כול המאובחנים עומד כעת על 134,918 בני אדם ברחבי העולם. מספר המתים עלה ל-4,989. לשמחתנו גם מספר המחלימים העולמי נסק ל-70,395. אם בתחילת ההתפרצות ועד לאחרונה בעצם רוב החולים העולמיים נרשמו בסין, נראה שהמגמה בדרך להתהפך. כ 54,000 מהמאובחנים נמצאים נכון לעכשיו מחוץ לסין והפער הולך ומצטמצם בצעדי ענק כל יום. אם בסין נוספו רק 21 חולים למניין, הרי שבאיטליה נוספו 2,651 (לסך של 15,113), באיראן נוספו 1,075 (לסך של 10,075), בספרד נוספו 869 (לסך של 3,146), בגרמניה נוספו 779 (לסך של 2,745) ובמדינות רבות אחרות נוספו עוד מאות  או עשרות של חולים בכל אחת.

כשהמשבר היה בעיקר בסין העולם לא התכונן, ועכשיו העולם משלם.

פה אצלנו בישראל מספר המאובחנים המעודכן עומד על 126. מה שמדאיג לא פחות הוא ש 949 רופאים יושבים עכשיו בבידוד ומושבתים מעבודה, בזמן בו צריכים אותם יותר מכל. 635 אחיות נחוצות גם הן יושבות בבידוד כמו 171 פרמדיקים. כמה מהם נחשפו לחולים עם תסמינים במסגרת עבודתם ועלולים בסבירות גבוהה מאוד לחלות גם הם. בישראל הוחלט לסגור את רוב מערכת החינוך כצעד מונע. ההחלטה לא כוללת כרגע את גני הילדים והחינוך המיוחד, וגננות רבות התקוממו על החרגתן ומנסות להשבית את המערכת. כדאי אולי להזכיר שגן עם 30 ילדים הוא לא גורם סיכון כמו בית ספר עם אלפים.

בעולם הנגיף ממשיך לחפש מנהיגים להדביק אותם. ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו נכנס לבידוד לאחר שאשתו לקתה במחלה. גם נשיא ברזיל מחכה לתוצאות הבדיקה שתראה אם נדבק לאחר ששר התקשורת שלו אובחן כחולה. אותו שר נפגש גם עם דולנד טראמפ וסגנו מייק פנס יומיים לפני שאובחן באחוזתו של טראמפ בפלורידה. באיראן יועץ בכיר נוסף של חמינאי לקה בקוויד19, שעושה את דרכו לאט, אבל בהתמדה, לכיוונו של המנהיג הראשי של המדינה. המדינה החדשה עם מאובחנים בעולם היא טרינידד וטובגו לשם הגיעה המחלה משוויץ בגופו של בן 52. חולה אחד עד כה.

מדינות אירופה וארה"ב החלו סוף סוף לנקוט בצעדים כמו סגירת מערכות חינוך, השבתת שירותים לא חיוניים, איסור על טיסות, אך כל הפעילויות האלה מגיעות מאוחר מדי והן מעט מדי לאור מספר המקרים המעפיל ללא שליטה. בגלל זה חשוב שכאן בישראל נעקוב בקפדנות אחרי ההוראות שמוציא משרד הבריאות. הן נועדו למנוע מאיתנו להגיע למצב בו מערכת הבריאות קורסת. וכל מי שחושב שצעד זה או אחר הוא הגזמה – שיסתכל על איטליה שהשביתה את כל המדינה בניסיון להפסיק את ההדבקות. אנחנו לא רוצים להגיע לשם.

עדכון ליום חמישי, 12 למרס 10:00 בבוקר:

מספר המאובחנים בעולם זינק במהלך הלילה ל 126,483 לאחר עליות גדולות במספרי החולים בכמה ארצות. מספר המתים העולמי עלה ל 4,635. מספר המחלימים המעודכן עומד על 68,313. באיטליה נוספו 2,313 חולים שהביאו אותה לסך של 12,462. ראש הממשלה האיטלקי ג'וזפה קונטה הכריז על הקשחת הצעדים שננקטים בארצו. מעבר לסגר הכללי על כל איטליה, מעתה כל החנויות והבארים יהיו סגורים גם הם. רק מרכולים יישארו פתוחים, ומסעדות שיוכלו לדאוג למרווח של לפחות מטר בין הסועדים. על כל העובדים באיטליה לעבוד עכשיו מהבית, למעט אלה שנוכחותם נדרשת פיזית במקום העבודה.

גם בארה"ב עלה מאוד מספר המקרים והוא עומד כרגע על 1,336 חולים, עליה של 370 מקרים ביממה החולפת. חשוב לציין שבארה"ב רק לאחרונה החלו לבדוק כמויות גדולות של אנשים לאחר שה CDC הערים קשיים על הנושא, מה שגרם לכך שהווירוס התפשט ללא שליטה מבלי שאיש ידע, ולעיכוב בתגובה האמריקאית למגפה. הנשיא טראמפ שעד עכשיו התכחש למציאות סוף סוף נקט בפעולה והכריז על עוצר טיסות מאירופה, למעט בריטניה. גם המסחר לא אמור להיפגע. זה כנראה מאוחר מדי, ולא ברור למה בריטניה הוחרגה.

באירופה עצמה מספרי החולים ממשיכים להאמיר. בצרפת, גרמניה וספרד נמנו כבר בסביבות ה-2,000 מאובחנים בכל אחת. הם משלמים עכשיו את מחיר השאננות של תחילת האירוע. גם בשאר מדינות אירופה המספרים עולים בהתמדה ובחלקן כבר מגיעים למאות מקרים.

באוסטרליה השחקן תום הנקס ואשתו ריטה וילסון הצטרפו ל 149 מאובחני הקורונה במדינה. מצבם טוב כרגע. נאחל להם בריאות.

מספר המקרים בקטר העפיל אתמול ל 262. קפיצה של 238 מאובחנים ביום אחד, כולם מגעים של שלושה חולים ועובדים באותו המקום.

פה אצלנו בישראל מספר החולים זינק ל 100 לפי ההודעה האחרונה של משרד הבריאות, שפרסם אתמול בערב הנחיות חדשות לאוכלוסיה. בין ההנחיות יש חובה על אנשים עם חום ותסמינים נשימתיים להישאר בבית עד יומיים לאחר ירידת החום, איסור על התקהלות של יותר מ 100 אנשים, כשבנוגע לצוותים רפואיים ההנחיה היא עד 15 איש במקום אחד, איסור על קהל באירועי ספורט, וחובת וויסות עומס מבקרים בקניונים וחנויות.

וארגון הבריאות העולמי הכריז אתמול, באיחור ענק, על מחלת קוויד19 כפנדמיה. אולי זה מה שגרם לנשיא טראמפ סוף סוף להבין שיש לו בעיה לטפל בה. כנראה ההתפשטות המסיבית של המחלה בכל יבשות העולם למעט אנטארקטיקה לא הייתה רמז טוב מספיק. מישהו היה צריך לצעוק לו את זה באוזן.

עדכון ליום רביעי, 11 למרס:
נגיף הקורונה התפרץ עד כה ב-121 מדינות. תועדו סך הכל 121,747 מקרי הדבקה, כאשר 4,387 נפטרו מהמחלה ו-66,943 החלימו. ארגון הבריאות הכריז הערב על המגיפה כפנדמיה - מגיפה כלל עולמית, לראשונה מאז פנדמית שפעת החזירים ב-2009.

הסינים שבראש הטבלה הוסיפו לעצמם 34 חולים והם עומדים על 80,788 חולים בסך הכול. מיד אחריהם האיטלקים עם 10,149 חולים. 977 נוספו להם נכון לאתמול. האיראנים במקום השלישי עם 9,000 מאובחנים בדיוק. אחריהם קוריאה הדרומית שמדשדשת במקום בזכות מאמצים כבירים מאוד לאתר ולבודד את כל החולים. 242 חולים נוספו להם לסה"כ של 7,755 חולים. הספרדים עומדים על 2,124 חולים "בזכות" עליה של 429 חולים מהיממה האחרונה. שוויץ, הולנד ושוודיה הוסיפו מעל מאה מקרים כל אחת, ורוב מדינות אירופה האחרות הוסיפו כמה עשרות חולים.

בגרמניה שמניין החולים בה הגיע כבר ל 1,656, ושלושה אנשים בה כבר איבדו את חייהם לנגיף, הקאנצלרית מרקל אמרה שלהערכתה כ 70% מאזרחי גרמניה יידבקו במחלה. מדובר בכ 58 מיליון איש. מאז תחילת ההתפרצות היו בגרמניה רק 16 חולים ראשוניים, שלא הדביקו הלאה והחלימו, אך לפני שבועיים הגיעו שני חולים נוספים שהביאו ב 25.2 את סך כל המאובחנים של גרמניה ל 18. מאז המספרים הלכו וגדלו ובתוך שבועיים צמחו משניים (החדשים) ל 1,656. בינתיים המהלך העיקרי שמתבצע בגרמניה כדי להאט את קצב ההתפשטות הוא הגבלת אירועים לעד 1000 איש. מרקל הודיעה שסגירת גבולות לא על הפרק כרגע, וגם לא נשקלת הגבלת כניסתם של אזרחי איטליה כפי שעשו באוסטריה השכנה. נראה כאילו הגרמנים לא רואים תקווה אמיתית למאבק בנגיף, כך שצפוי המשך עליה חד גם בימים הבאים.

בגזרת המדינות החדשות בטבלת הקורונה הופיע היום האי הצרפתי רוניון הנמצא באוקינוס ההודי מערבית לאי מאוריציוס. באי נרשם חולה ראשון היום, בן 80 שהשתתף עם עוד 34 מאזרחי ארצו בקרוז בקריביים שיצא ממיאמי ובדרך הביתה חלף בפריז. כל מגעיו הוכנסו לבידוד ונערכת חקירה אפידמיולוגית בעניינו. מצב בריאותו טוב. שכנתנו מצפון לבנון רשמה עוד 8 חולים, וסך החולים בה מגיע ל 61. מקרה מוות נוסף במדינה מביא את סך האבדות ל 2, בן 60 עם מחלות רקע. כרגע נראה שהמצב שם בשליטה, אך הגעת חולים פקיסטנים שנדבקו כפי הנראה בסוריה היא דבר מדאיג עבור לבנון. בסוריה המפוררת אין כרגע מעקב קורונה כלל. ההערכה היא שהווירוס כבר מסתובב שם, אך לא בטוח שהם מסוגלים בכלל לבצע את הבדיקות. אם שמונת הפקיסטנים החולים באמת נדבקו בסוריה, זה אומר שחולים מסוריה עלולים להגיע ללבנון ולהוציא את המצב שם משליטה.

משרד הבריאות עדכן כי מספר חולי הקורונה בישראל עלה ל-77, מתוכם ילד בן תשע. כל 465 התלמידים שלמדו בבית הספר היסודי יוספטל בדרום תל אביב וכ-50 מחנכים ואנשי צוות בית הספר נכנסו לבידוד ביתי לאחר שהיו במגע עם התלמיד בן התשע שאובחן כחולה בקורונה. חולים 29 ו-71 נדבקו בישראל, ולא ידוע על מגע שלהם עם חולה מאומת. לראשונה, שלושה חולים שטופלו הלילה (שלישי) על ידי קופת החולים מכבי הועברו לאשפוז ביתי ולא ולבית החולים. במסגרת הנסיונות של משרד הבריאות להכיל את המגיפה, הוחלט הערב לאסור התקהלויות מעל 100 בני אדם.

בימים אלו מופצות הרבה שמועות ברשת ובאפליקציות המסרים על הנגיף, התפשטותו ומקורותיו. חלקן נראות כמו הודעות של משרד הבריאות. במידה ואתם נתקלים הודעה, ידיעה או שמועה הקשורה לנגיף, אנחנו ממליצים לכם לאמת את הנתונים מול מקורות מידע אמינים כמו אתר משרד הבריאות ואתרי תוכן מהימנים, ולא להפיץ הודעות לא מאומתות.

עדכון ליום שלישי, 10 למרס:

נגיף הקורונה התפרץ עד כה ב-115 מדינות. תועדו סך הכל 116,458 מקרי הדבקה, כאשר 4,091 נפטרו מהמחלה ו-64,750 ההחלימו. 

סין, עדיין מחזיקה בשיעורי ההדבקה (80,761) והפטירה (3,136) הגבוהים ביותר.עם זאת, מספר הנדבקים החדשים במגמת ירידה חדה (26 מקרים חדשים בלבד) ומסתמן שהמדינה מתחילה לחזור לשגרה. ההתקדמות בבלימת התפרצות הנגיף שהתחוללה בסין, לאחר שבועות ארוכים בהם אזורים שלמים היו בנעילה ותחת הגבלות נוקשות רבות, עומדת בניגוד מוחלט למדינות אחרות בעולם, בהם המצב הולך ומחמיר.

באיטליה, המפיצה העיקרית באירופה, נרשמו כבר מעל 9,000 מקרי הדבקה ו- 463 מקרי מוות. בתגובה, הסגר שהוטל על צפון איטליה, הורחב לכלל המדינה כך שהציבור כולו נמצא תחת סגר קפדני כעת, התבקש להישאר בבית וכל המפגשים והאירועים הציבוריים הושעו.

בדרום קוריאה ואירן, מספר ההדבקות כבר חצה את ה- 7,500.  מספרי הדבקה גבוהים מאוד, כ- 1,500, תועדו עד כה גם בצרפת, ספרד וגרמניה. אחריהן, ממוקמת בארצות הברית, עם כ- 730 מקרי הדבקה עד כה. דנמרק,שוודיה והולנד מסתמנות כמדינות נוספות בהן התפרצות הנגיף גוברת, עם קרוב ל-70 מקרי הדבקה חדשים, כל אחת. הדבקות ראשונות תועדו היום בפנמה ובמונגוליה.

בעוד הוירוס ממשיך להתפשט בעולם, בישראל חלו התפתחויות משמעותיות בנסיון לבלום את התפשטותו. יצאה הנחיה חדשה על פיה כל השבים לישראל מכל יעד בעולם, החל מתאריך 9/3/2020 בשעה 20:00, נדרשים להיכנס לבידוד ביתי למשך 14 ימים ממועד חזרתם לישראל, לא לצאת למרחב הציבורי ולא לשהות במקומות ציבוריים ובכלל זה מוסדות חינוך, מקומות עבודה, תחבורה ציבורית, מקומות בילוי וקניות, בתי חולים ומרפאות. עבור זרים, ההנחיה תהיה בתוקף החל מיום חמישי הקרוב, והם יצטרכו להוכיח שיש להם את היכולת להיכנס לבידוד בכתובת קבועה. כמו כן, בהתאם להנחיית משרד הבריאות ולהערכות מצב שהתקיימו לאחרונה הוחלט כי הנסיעה ברכבת לא תתאפשר לבאי הטיסות הנכנסות לישראל. איסור הנסיעה ברכבת ייכנס לתוקף החל מיום ד' (11.03.20) בשעה 8. עד כה, 58 ישראלים אובחנו כחיוביים להדבקה בנגיף, ארבעה מתוכם החלימו. עשרות אלפים הוצבו בבידוד.

בימים אלו מופצות הרבה שמועות ברשת ובאפליקציות המסרים על הנגיף, התפשטותו ומקורותיו. חלקן נראות כמו הודעות של משרד הבריאות. במידה ואתם נתקלים הודעה, ידיעה או שמועה הקשורה לנגיף, אנחנו ממליצים לכם לאמת את הנתונים מול מקורות מידע אמינים כמו אתר משרד הבריאות ואתרי תוכן מהימנים, ולא להפיץ הודעות לא מאומתות.

עדכון ליום שני, 9 למרס:

נגיף הקורונה ממשיך להתפשט בעולם כאשר נכון לכתיבת שורות אלו מדווח על 111,705 נדבקים, 3,886 נפטרים ו-62,695 מחלימים. מקרים ראשונים של הדבקה דווחו בבולגריה, קוסטה ריקה המלדיבים, מלטה, מרטיניק ומולדוביה. אולם, מספר הנדבקים החדשים בסין קטן מ-50.

מוקדי ההתפרצות העיקריים מחוץ לסין הם דרום קוריאה, איטליה ואיראן, עם למעלה מ-7,000 נדבקים בכל מדינה. במדינות רבות באירופה מספר הנדבקים נמצא בעליה ובגרמניה וצרפת כבר עבר את האלף. צפון איטליה נמצא תחת סגר ובשאר המדינה נסגרו בתי ספר, אוניברסיטאות, בתי קולנוע ותיאטראות.

באיראן הוחלט על שחרור זמני של אסירים על מנת למנוע את התפשטות הנגיף בבתי הכלא. כמו כן, הנגיף ממשיך להתפשט בקרב הנהגת המדינה, וראש צוות לניהול משברים במדינה הודיע שנדבק בנגיף. בארצות הברית נרשמה גם כן עליה במספר הנדבקים ודווח על 22 נפטרים. אוניברסיטאות ומחוזות מתחילים לנקוט אמצעים כגון למידה מרחוק והגבלת כניסה של זרים על מנת למנוע את התפשטות הנגיף.

מצעד החיים אשר היה אמור להתקיים בפולין יבוטל, בהחלטה תקדימית וטקס הדלקת הלפיד האולימפי ביוון יערך ללא קהל.

בארץ, מספר החולים עלה ל-39. אתמול דווח על מספר רב של נדבקים חדשים, אך חשוב לשים לב כי לא מדובר בהתפרצות פתאומית, אלא ב"סגירת פערים" של בדיקות שהצטברו. פרט לחולה אחד, כל החולים חזרו ממדינה נגועה בחו"ל או באו במגע עם חולה מאומת. משרד הבריאות פרסם את המקומות בהם החולים שהו, אנשים אשר שהו בסביבתם מתבקשים להכנס להסגר ביתי. חובת הבידוד חלה כעת גם על החוזרים ממצרים. הרשות הלאומית לתחבורה ציבורית פרסמה הנחיות חדשות הכוללות איסור הסעת נוסעים בעמידה בתחבורה בין-עירונית, וחסימה של המושבים ליד הנהג. 

בימים אלו מופצות הרבה שמועות ברשת ובאפליקציות המסרים על הנגיף, התפשטותו ומקורותיו. חלקן נראות כמו הודעות של משרד הבריאות. במידה ואתם נתקלים הודעה, ידיעה או שמועה הקשורה לנגיף, אנחנו ממליצים לכם לאמת את הנתונים מול מקורות מידע אמינים כמו אתר משרד הבריאות ואתרי תוכן מהימנים, ולא להפיץ הודעות לא מאומתות.

עדכון ליום ראשון, 8 למרס:

נגיף הקורונה ממשיך להתפשט ולגבות חיי אדם ברחבי העולם. עד כה, תועדו 107,933 מקרי הדבקה ו-3,664 מקרי מוות בלפחות 104 מדינות.

16 יום לאחר תחילת ההתפרצות באיטליה, המהווה כעת את מוקד ההתפרצות הגדול יותר באירופה ויתכן בעולם, אובחנו בה כ-6,000 נדבקים בנגיף הקורונה, 570 מתוכם נמצאים במצב קשה. ממשלת איטליה החליטה לנקוט בצעד חירום חריג, סגר בצפון המדינה, במטרה לצמצם את התפשטות הנגיף. הסגר ישפיע על כ-16 מיליון איטלקים המתגוררים ב- 14 מחוזות בצפון המדינה ויכלול איסור כניסה ויציאה מאזור הצפון, וסגירת בתי ספר, אוניברסיטאות, מוזיאונים ומרכזי תרבות, ספורט ובילוי. 

בבנגלדש תועדו היום שלוש הדבקות ראשונות: שני בני משפחה ששבו מאיטליה ואדם שלישי שנדבק בנגיף לאחר ששהה בקרבתם. ברשות הפלסטינית הוחלט לאסור כניסת תיירים זרים למשך שבועיים, ולסגור כנסיות ומסגדים בבית לחם לאחר שאובחנו 19 מקרי הדבקה בנגיף. בנוסף, 13 תיירים אמריקאים נמצאים בבידוד במלון בבית לחם.

25 ישראלים אובחנו עד כה עם לנגיף. מערכת הבריאות מתמודדת עם המקרה הראשון בו ההדבקה בנגיף התפתחה למצב אנוש, בגבר בן 38 ממזרח ירושלים.

ממשרד הבריאות נמסר כי ישראלים השבים מאוסטרליה או טייוואן וחשים בכאב גרון, שיעול או חום נדרשים להיבדק מיד בעמדת מד"א הממוקמת במסלול נוסעים נכנסים באולם הטרנזיט.

לפי הודעת לשכת התיירות, הגבול היבשתי של ישראל עם מצרים ייסגר היום. בנוסף, דובר רשות שדות התעופה הודיע היום כי טרמינל 1 ייסגר לטיסות בינלאומיות החל מהשבת הקרובה.

בפעם הראשונה בתולדותיו, ארגון "תגלית", המספק טיולים לישראל ליהודים צעירים, מבטל את כל נסיעותיו הבאות לישראל. 

השר לבטחון פנים הודיע כי הוא שוקל להכריז על מצב חירום לאומי שיעניק למשטרה כוח נוסף לאכיפת הוראות הממשלה ולסגירת אזורים מסוימים בהתאם להמשך התפשטות הנגיף. ראש הממשלה בנימין נתניהו וסגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, דנו בהטלת צו הסגר פוטנציאלי למגיעים ממספר יעדים מארצות הברית לישראל. שיחות המשך בעניין הכלת התפרצות הנגיף והתמודדות עם המשבר יתקיימו בשעות הקרובות בין צוותים ישראלים לצוותים מארצות הברית.

בימים אלו מופצות הרבה שמועות ברשת ובאפליקציות המסרים על הנגיף, התפשטותו ומקורותיו. חלקן נראות כמו הודעות של משרד הבריאות. במידה ואתם נתקלים הודעה, ידיעה או שמועה הקשורה לנגיף, אנחנו ממליצים לכם לאמת את הנתונים מול מקורות מידע אמינים כמו אתר משרד הבריאות ואתרי תוכן מהימנים, ולא להפיץ הודעות לא מאומתות.

 

עדכון ליום חמישי, 5 למרס:
נכון לרגע כתיבת שורות אלו, דווחו ב 88 מדינות ברחבי העולם 96,946 מקרי הדבקה ו- 3,310 מקרי תמותה. מתוך כלל ההדבקות, 53,981 איש החלימו. בסין, מספרי ההדבקה המדווחים עדיין במגמת ירידה. לעומת זאת, ברחבי העולם , ובייחוד באירן, דרום קוריאה, ארצות הברית ומספר מדינות באירופה, מספר ההדבקות החדשות בנגיף ממשיך לעלות. בבוסניה והרצגובינה דווחו היום שני מקרי הדבקה ראשונים, ומקרה הדבקה ראשון תועד גם בדרום אפריקה. בשלושת המקרים, מדובר בבני אדם שביקרו לאחרונה באיטליה. 

מספר הנשאים החדשים הגבוה ביותר היום עד כה התגלה באירן (591), שם הוחלט לנקוט באמצעים קיצוניים יותר בניסיון לצמצם את התפשטות הנגיף: שר הבריאות מסר כי הרשויות יתחילו לאייש מחסומים ולהגביל את המעבר בין ערים מרכזיות בהם תועדו הדבקות בנגיף. על פי דיווחי החדשות של רשות הפלסטינית, התעורר החשד שארבעה פקידי מלון בבית ג'אלה נדבקו בנגיף. משרד הבריאות הפלסטיני החל בתהליך הבידוד והוציא הנחיות חדשות לפיהן מתקן המשמש לטיפול במכורים לאלכוהול ולסמים יהפוך למתחם בידוד. כמו כן, בית המלון ייסגר, וקבוצות לא יורשו להיכנס לרשות. כוחות הבטחון הפלסטיניים הודיעו כי כל המוסדות השייכים להם, כמו גם מסגדים וכנסיות בבית לחם, יפסיקו את פעילותם לשבועיים הקרובים. טרם אושרו מקרי ההדבקה בנגיף.
 

ממשרד הבריאות בישראל נמסר כי מספר תיירים יוונים שביקרו בישראל ובגדה המערבית נבדקו ונמצאו חיובים לוירוס עם שובם ליוון. הרשויות הישראליות עובדות כעת עם הרשות הפלסטינית לבצע חקירה אפידימיולוגית על מנת לזהות היכן שהו. עד כה, לא הושמו מגבלות על מעבר בגבול בין ישראל לגדה המערבית. משרד הבריאות בעזה הודיע כי הקים מתחם סגור ברצועת עזה בצד הפלסטיני של מעבר רפיח לבידוד מטיילים מארצות בהן דווחו מקרי הדבקה.

16 ישראליים נמצאו עד כה חיובים לנגיף. מתוך 16 החולים, נראה כי שמונה נחשפו לנגיף באיטליה, ארבעה נדבקו בתוך ישראל. השלושה האחרים נדבקו במהלך שהותם על אוניית נסיכת היהלום ביפן ולגבי אחד שזוהה היום טרם פורסמו פרטים. כמו כן, משרד הבריאות פרסם רשימת מקומות בהם ביקר תייר מניו יורק שהתגלה כחולה וירוס קורונה אתמול.
 

כ- 70,000 ישראליים ייכנסו לבידוד ביתי של 14 יום בעקבות ההנחייה החדשה של משרד הבריאות לפיה על השבים מספרד, צרפת, גרמניה, שוויץ ואוסטריה להיכנס לבידוד. 

ערים מרכזיות בארץ, כמו ראשון לציון, החליטו לבטל אירועים עירוניים עד להודעה חדשה ומתכוננים לאפשרות של למידה מרחוק דרך האינטרנט במקרה של סגירת בתי הספר. עיריית אור יהודה הודיעה על ביטול אירוע פורים המרכזי. ראש עיריית ירושלים מסר כי מרתון ירושלים המסורתי נדחה לאחרי החגים בשל החשש מהתפשטות הנגיף.

בימים אלו מופצות הרבה שמועות ברשת ובאפליקציות המסרים על הנגיף, התפשטותו ומקורותיו חלקן נראות כמו הודעות של משרד הבריאות. במידה ואתם נתקלים הודעה, ידיעה או שמועה הקשורה לנגיף, אנחנו ממליצים לכם לאמת את הנתונים מול מקורות מידע אמינים כמו אתר משרד הבריאות, ואתרי תוכן מהימנים ולא להפיץ הודעות לא מאומתות.

עדכון ליום רביעי, 4 למרס:
נכון לכתיבת שורות אלה, מספר החולים בעולם עלה ל-94,260, מספר המתים עומד על 3,2140 ומספר המחלימים על 51,026.  מספר החולים החדשים בסין חזר לרדת. דרום קוריאה היא עדין מוקד ההדבקה הגדול ביותר מחוץ לסין (5,621 נדבקים) ואחריה איראן (2,922) ואיטליה (2,502). עלייה במספרי הנדבקים נרשמה במדינות רבות באירופה ביניהן גרמניה (244) צרפת (212) ספרד (193) ושוויץ(93). היום גם אובחן כחולה אחד העובדים במטה האיחוד האירופי בבריסל. על מנת למזער את ההתפשטות, באיטליה הוחלט לסגור בתי ספר ואוניברסיטאות וכן לקיים את משחקי ליגת הכדורגל ללא קהל. אירועי ספורט ופסטיבלים גדולים מבוטלים גם במקומות נוספים באירופה. כמו כן, על מנת לאפשר נגישות למסכות לצוותים רפואיים ואנשים חולים, מספר מדינות באירופה מתחילות להגביל את רכישת המסכות, כיוון שהן אינן יעילות במניעת הדבקה.

באיראן, מתחיל מחסור בציוד רפואי, והוקמו אוהלי ענק אשר ישמשו כמתקני אישפוז עקב מחסור במיטות בבתי החולים. בארצות הברית חלה עלייה משמעותית במספר החולים (137) ודווח על תשעה נפטרים, כולם במדינת וושינגטון. נכון להיום הנגיף התגלה במדינות רבות בארצות הברית, ונכון להיום נמצאו חולים ב-13 מדינות. מספר החולים הגבוה ביותר נמצא בקליפורניה (33) ואחריה מדינת וושינגטון עם 27 חולים (כולל תשעת המתים).

בישראל, התגלו היום עוד שני מקרים ומספר החולים עומד כרגע על 15. משרד הבריאות פרסם את המקומות בהם הם שהו, וכן הנחיות המפרטות מי צריך להיכנס לבידוד כתוצאה מכך. בעקבות התפשטות המגפה באירופה, משרד הבריאות החמיר היום נהלים, וכעת גם נוסעים החוזרים מספרד, שוויץ, צרפת ואוסטריה נדרשים לשהות שבועיים בבידוד. כמו כן, חל איסור על קיום כנסים בינלאומיים בארץ וחל איסור על קיום אירועים של למעלה מ-5000 משתתפים. בעקבות כך, מועצות אזוריות שונות מתחילות להודיע על ביטול אירועי פורים אשר היו אמורים להתקיים שבוע הבא, יש להמשיך ולהתעדכן בהנחיות. בנוסף למדינות אשר חזרה מהן מחייבת בידוד, אנשים אשר חזרו מחו"ל (כל היעדים) מתבקשים להימנע מהגעה לאירועים הכוללים למעלה מ-100 משתתפים. אנשים מעל גיל 60 או בעלי מחלות רקע כרוניות כגון מחלות לב , סכרת ,יתר לחץ דם , מחלות נשימתיות או דיכוי חיסוני ,מתבקשים גם הם להימנע מלהגיע לאירועים המוניים או מקומות בהם יש התקהלות או פגישות עם אנשים אשר חזרו מחו"ל (כל יעד) בשבועיים האחרונים. משרד הבריאות מדגיש את חשיבות השמירה על היגיינה אישית, הקפדה על שטיפת ידיים עם מים וסבון והימנעות מלחיצת ידיים. 

בימים אלו מופצות הרבה שמועות ברשת ובאפליקציות המסרים על הנגיף, התפשטותו ומקורותיו חלקן נראות כמו הודעות של משרד הבריאות. במידה ואתם נתקלים הודעה, ידיעה או שמועה הקשורה לנגיף, אנחנו ממליצים לכם לאמת את הנתונים מול מקורות מידע אמינים כמו אתר משרד הבריאות, ואתרי תוכן מהימנים ולא להפיץ הודעות לא מאומתות.

עדכון ליום שלישי, 3 למרס:

נגיף הקורונה הדביק עד היום 92,298 בני אדם ב-77 מדינות והביא ל-3,130 מקרי מוות. בדרום קוריאה ובאירן תועדו היום מקרים חדשים רבים, 851 ו 835, בהתאמה. נכון לשעת כתיבת שורות אלה, באיטליה דווחו על 46 נדבקים חדשים ו-27 נפטרים. היום דווח מקרה ראשון באוקראינה, גם במקרה זה מדובר באדם שהגיע מאיטליה. בסין, ישנם כרגע 29,810 חולים (מתוכם 6,806 במצב קשה), 47,397 בני אדם שהחלימו ו-2,945 נפטרים. היום שוב נצפתה ירידה במספר הנדבקים החדשים בסין ותועדו 126 נשאים בלבד ו 33 מקרי פטירה חדשים.

מומחה מטעם ארגון הברית העולמי (WHO), ד"ר ברוס איילוורד, ניסה להסביר מדוע מספרי ההדבקה והתמותה החדשים המדווחים בסין נמצא במגמת ירידה, מה שאולי מרמז כי התפשטות הנגיף הגיעה שם לשיאה, בעוד שנצפית עלייה במדינות אחרות. לטענתו, עיקר התגובה להתפרצות הנגיף היא חיפוש מקרי ההדבקה, מעקב אחר קשרים שהיו לנשאים והשעיית מפגשים ציבוריים - אמצעיים הנפוצים בכל העולם להתמודדות עם התפשטות מחלות. איילוורד הדגיש שהדבר העיקרי שיש ללמוד מסין הוא מהירות - "הכל קשור למהירות. ככל שנמצא את המקרים מהר יותר, לבודד את הנדבקים ולעקוב אחר אנשי הקשר ההדוקים שלהם, כך מדינות העולם יצליחו יותר במיגור התפשטות הנגיף". 

נכון לעכשיו, ישנם בארץ 12 חולים: 10 מהם הגיעו מאיטליה או נדבקו באוניית נסיכת היהלום ביפן, ושני מקרי הדבקה שהתרחשו בתוך ישראל - חיילת שעבדה בחנות "הפיראט האדום" באור יהודה ונדבקה מהחולה המאומת וגם אשתו. ארבעה חיילים מהיחידה בה החיילת משרתת ושתי רופאות ממרפאה צבאית בקריה, שפגשו את החיילת בעניין רפואי בנסיבות שאינן קשורות בנגיף או בתסמיניו, נכנסו לבידוד. 

בעקבות מקרה החיילת ובהתאם להנחיות משרד הבריאות ועל פי הנחיות ראש אכ״א, צה"ל יצא בהנחייה לאסור יציאה לחו״ל לנסיעה פרטית או בתפקיד למדינות הבאות: סין, הונג קונג, סינגפור, מקאו, יפן, תאילנד, טאיוואן ואיטליה. כמו כן, הביקורים מהמדינות הנ"ל יידחו עד להודעה חדשה.

בימים אלו מופצות הרבה שמועות ברשת על הנגיף, התפשטותו ומקורותיו. במידה ואתם נתקלים בידיעה או שמועה מלחיצה, אנחנו ממליצים לכם לאמת את הנתונים מול מקורות מידע אמינים כמו אתר משרד הבריאות, ואתרי תוכן מהימנים.

עדכון ליום שני, 2 למרס: 

ביממה האחרונה חלה עלייה בהתפשטות הוירוס בעולם, ואותרו חולים ראשונים באזרביג'אן, אקוודור, קאטר, אירלנד, מונקו, פורטוגל, ערב הסעודית, סנגל, תוניסיה, לטביה, ירדן ואנדורה. סך הכל מספר הנדבקים בעולם הוא למעלה מ-88,000 ומספר המתים עבר את ה-3000. ארגון הבריאות העולמי עוקב אחרי דיווחים מסין, כאשר נצפית שוב עלייה במספר הנדבקים (579 נדבקים חדשים, 79,968 סך הכל. 35 מקרי פטירה חדשים, 2873 סך הכל), לאחר מספר ימים של דיווחים על ירידה. בדרום קוריאה, דווח היום על 476 מקרים חדשים (4212 סך הכל) ו-26 נפטרים.

אירופה העלתה את רמת האזהרה לגבוהה, לאחר שבמהלך היממה האחרונה התרחשה קפיצה גדולה במספר הנדבקים: באטליה המספר עלה ב-50% (סך הכל 1,694 נדבקים) ו-34 מתים. בעקבות כך, חברת התעופה האמריקאית דלתא הודיעה על הקפאת הטיסות למילאנו. עלייה בנדבקים נרשמה גם בגרמניה (129 נדבקים) ובצרפת (130 נדבקים, 2 נפטרים). בעקבות עלייה במספר המקרים בפריז, הוחלט לסגור את מוזיאון הלובר  ובמחוז אוסי (Oise) הודיעו על סגירה של 100 בתי ספר לשבועיים. בספרד יש היום 83 נדבקים ובבריטניה 40.

גם באיראן נצפתה עלייה במספר הנבדקים (1,500) ומקרי המוות (66). היום דווח גם כי בין המתים נמצא מוחמד מיר מוחמדי, יועץ בכיר לאייתולה חומאני. 

בארצות הברית דווח על מקרה מוות שני כתוצאה מהוירוס, ומספר הנדבקים עלה ל-89, 42 נדבקו בארצות הברית. כמו כן, התקבלו דיווחים ראשונים על חולה בפלורידה וחולה בניו יורק. מספר חוקרים טוענים כי הנגיף כנראה הופץ במשך מספר שבועות במדינת וושינגטון לפני שהחלו לאבחן אותו, וכתוצאה מכך הוחלט על סגירה של מספר בתי ספר, ובניו יורק הוחלט על חיטוי אוטובוסים ורכבות.

בארץ, התגלו ביממה האחרונה חמישה חולים חדשים: ארבעה שחזרו מאיטליה וחיילת שבאה במגע עם חולה מאומת. משרד הבריאות פרסם את האתרים בהם שהו, אנשים אשר באו איתם במגע מתבקשים להכנס לבידוד בית ולדווח על כך באתר המשרד.

בימים אלו מופצות הרבה שמועות ברשת על הנגיף, התפשטותו ומקורותיו. במידה ואתם נתקלים בידיעה או שמועה מלחיצה, אנחנו ממליצים לכם לאמת את הנתונים מול מקורות מידע אמינים כמו אתר משרד הבריאות, ואתרי תוכן מהימנים.

עדכון ליום ראשון, 1 למרס:
לאור התפשטות הקורונה למדינות נוספות, ארגון הבריאות העולמי העלה את רמת הכוננות מגבוהה לגבוהה מאוד, אך עדיין לא הכריז רשמית על פנדמיה. חולים ראשונים בנגיף התגלו בארמניה ומקסיקו. סך הכל ישנם 1,753 מקרים חדשים בעולם (85403 חולים בסך הכל). בסין, התגלו 435 מקרים חדשים (79,934 סך הכל) ו-47 מקרי מוות חדשים (2,838 סך הכל). מחוץ לסין, דרום קוריאה היא עדין אתר ההתפרצות הגדול ביותר, עם 813 מקרים חדשים (3,150 סך הכל) ו-5 מקרי מוות חדשים (18 בסך הכל). איטליה היא עדין מוקד ההתפרצות הגדול ביותר באירופה כאשר מספר הנדבקים הגיע ל-1,128, ו-29 נפטרים. איראן היא מוקד ההדבקה הגדול במזרח התיכון, עם דיווחים על 385 חולים חדשים (978 סך הכל) וסך הכל 54 מקרי מוות.

בארצות הברית דווח היום על מקרה המוות הראשון והנשיא טראמפ הודיע על נוהל סריקה חדש לנוסעים המגיעים ממדינות בהן מספר החולים גבוה כגון איטליה, דרום קוריאה ואיראן, בנוסף לסין. ה-CDC  הודיע שהוא חוקר מספר מוקדים אפשריים של הדבקות, כאשר סך הכל בארצות הברית אובחנו 15 חולים, 3 חדשים היום. לא מן הנמנע שזו רק ההתחלה, ובקרוב נראה מספרים גדולים יותר. מקרי מוות ראשונים התרחשו גם בתאילנד ואוסטרליה.

ארגוני הבריאות ממשיכים במאמצים לבלום, או לפחות להאט, את ההתפשטות המגפה, וארגון הבריאות העולמי פרסם הנחיות לשימוש נכון באמצעי מיגון אישיים.  עיקר ההמלצות מתמקדות בשמירה על היגיינה אישית: הקפדה על רחיצת ידיים, המנעות ממגע בעיניים, באף ובפה, שיעול לתוך המרפק או ממחטה. לבישת מסכה מומלצת לאנשים הסובלים מתסמינים הקשורים למערכת הנשימה, וכמו כן מומלץ לשמור על מרחק של מטר מאנשים אלו. מדינות שונות הפיצו גם הן הנחיות, ביניהן צרפת אשר המליצה להמנע מנשיקות והכריזה על ביטול אירועים המוניים של יותר מ-5,000 משתתפים.

בארץ, יש נכון להיום שבעה חולים בבידוד בבית החולים תל השומר, ומשרד הבריאות פרסם את המסלולים המלאים של החולים אשר חזרו מאיטליה (חולה 6 וחולה 7). כמו כן, משרד הבריאות פרסם הנחיות לקראת יום הבחירות מחר על מנת לאפשר לאנשים השוהים בבידוד בית להצביע בקלפיות מיוחדות אשר פוזרו ברחבי הארץ. משרד הבריאות מבהיר כי מספר החולים בארץ נמוך ואין כל סכנה להגיע לבחור בקלפיות. על מנת למנוע הפצת פייק ניוז ביום הבחירות, חשוב מאוד לעקוב אחר הוראות ועדכוני משרד הבריאות בלבד, ולהמנע מהפצת ידיעות המגיעות בהודעות ממקורות לא מאושרים.

עדכון ליום שישי, 28 לפברואר:

נגיף הקורונה התפשט עד כה ל-59 מדינות. דווחו סך הכל 83,907 מקרי הדבקה, כאשר 2,869 נפטרו מהמחלה. מספר הנדבקים בסין עדיין בירידה ונרשמו 335 מקרים חדשים בלבד, ואילו דרום קוריאה נותרה המפיצה הגדולה ביותר עם 571 נדבקים חדשים. איראן עדיין עם מספר נדבקים (143) גבוה יחסית, והחשש הוא שמדובר בהרבה יותר. נכון לכתיבת שורות אלו איטליה טרם הפיצה את הדו"ח היומי שלה. בשאר המדינות תועדו עד 12 נדבקים בלבד, כל אחת. מקרי הדבקה ראשונים דווחו היום בשבע מדינות נוספות - אזרבייג'ן, בלארוס, ליטא, איסלנד, מקסיקו, ניו זילנד וניגריה.

בשוויץ, אירועים עם יותר מאלף איש אסורים כעת בתגובה לאיום הנגיף. באבו דאבי, שני מלונות הוכנסו לנעילה על ידי הרשויות לאחר ששני רוכבים איטלקים שהשתתפו במירוץ האופניים של איחוד האמירויות נמצאו חיובים להדבקת הנגיף.

בישראל, נכון לכתיבת שורות אלו יש 7 מקרי קורונה, שלושה נדבקו בספינת ה-Diamond princess, ושלושה נדבקו באיטליה, ואחת (אשתו של אחד החולים) נדבקה בארץ. באתר משרד הבריאות מפורטת רשימת מקומות בהם שהו החולים מרגע שובם לארץ ועד להופעת התסמינים. משרד הבריאות הזהיר כי מי ששהה במרחק של עד 2 מטר באזורים אלו למשך יותר מ 15 דקות מחויב בבידוד בית ובדיווח באופן מיידי. אם בתוך 14 יום מהמגע עם החולה המאומת הופיעו: חום מעל 38 מעלות, שיעול, קושי בנשימה או תסמין נשימתי אחר, יש לפנות למוקד מד"א, ולא להגיע למרפאת קופת חולים או לחדר מיון. 

ישראלי נוסף שנדבק בנגיף על אוניית נסיכת היהלום שהיה בהסגר בבית החולים שיבא עם חזרתו לארץ שוחרר לביתו. ישראלי אחר שנדבק בנגיף על האונייה ושוחרר מאשפוז ביפן וחזר לארץ לאחר שנבדק ונמצא שלילי ביפן, אובחן היום כנשא של הנגיף שוב והוכנס לבידוד בבית החולים שיבא. משרד הבריאות הנחה את הנוסעים שהיו עמו בטיסה להיכנס לבידוד ביתי של 14 יום.

בימים אלו מופצות הרבה שמועות ברשת על הנגיף, התפשטותו ומקורותיו. במידה ואתם נתקלים בידיעה או שמועה מלחיצה, אנחנו ממליצים לכם לאמת את הנתונים מול מקורות מידע אמינים כמו אתר משרד הבריאות, ואתרי תוכן מהימנים.

עדכון ליום חמישי, 27 לפברואר:

אף שמספר מקרי ההדבקה שתועדו היום בסין עדיין במגמת ירידה, קצב ההדבקה בשאר העולם ממשיך לטפס ודווחו עד כה 82,588 הדבקות בנגיף  ו- 2,814 מקרי מוות. דרום קוריאה, אירן ואיטליה עדיין מהוות את מוקדי התפשטות הנגיף הגדולים ביותר. היום תועדו חולים ראשונים בדנמרק ובאסטוניה. בישראל דווח היום על חולה הקורונה הראשון, אשר הגיע לארץ לפני חמישה ימים מצפון איטליה. בתגובה, ההנחיה לישראלים השבים מאיטליה היא להיכנס לבידוד בית למשך 14 ימים באופן מיידי ורטרואקטיבית החל מה 13 לפברואר. חברת אל על הודיעה על דחיית הקו החדש לטוקיו, והשהיית הטיסות לאיטליה ולתאילנד, בנוסף לקווים לבייג'ינג ולהונג קונג. ממשלת יפן הנחתה את בתי הספר במדינה להיסגר החל מה-2 במרץ ועד אפריל. 

היום לראשונה, יפנית העובדת כמדריכת טיולים באוטובוס תיירים נמצאה כחיובית להדבקה בנגיף בפעם השנייה. האישה נדבקה לראשונה ב29 לינואר ושוחררה מבית החולים לביתה לאחר שנראה כי החלימה. פרופ' פיליפ טיארנו מאוניברסיטת ניו יורק לרפואה מסר שברגע שאדם מודבק, הנגיף יכול להישאר רדום כך שהתסמינים מינימליים, אך הוא יכול למצוא את דרכו אל הריאות ולהביא להחמרה במצב הבריאותי. לדבריו, כיוון והרבה מידע עדיין חסר לגבי הנגיף החדש יתכן והוא פועל בשני שלבים כך שהמחלה עשויה להיעלם אך לחזור מאוחר יותר. 

בימים אלו מופצות הרבה שמועות ברשת על הנגיף, התפשטותו ומקורותיו. במידה ואתם נתקלים בידיעה או שמועה מלחיצה, אנחנו ממליצים לכם לאמת את הנתונים מול מקורות נוספים ממקורות אמינים.

עדכון ליום רביעי, 26 לפברואר:

בעוד שבסין קצב ההדבקות יורד, הנגיף ממשיך להתפשט באירופה ובמזרח התיכון. דרום קוריאה היא עדין מוקד ההתפרצות גדול, והיום דווח על 1300  חולים. כמו כן, ארצות הברית מדווחת על חייל אמריקאי המוצב בבסיס בדרום קוריאה שנבדק בנגיף. מדובר בגבר בן 23 שנמצא כעת בהסגר בבסיס. ה-CDC הודיע כי לא ניתן יהיה למנוע את הגעת הנגיף לארצות הברית, והם נערכים להתמודדות איתו. במזרח התיכון, איראן מהווה מוקד התפרצות, אשר מקורו כנראה בעיר קום. מאיראן הנגיף התפשט לכווית, אלג'יר, איחוד האמירויות ומדינות נוספות במזרח התיכון. למרות זאת, איראן מסרבת להורות על סגר או בידוד של אזורים נגועים, אולם ארמניה הודיע כי היא סוגרת את הגבול עם איראן. באירופה, איטליה היא עדין מוקד ההתפרצות הגדול ביותר, עם 374 חולים ו12 מקרי פטירה. מדינות רבות, ישראל ביניהם, הוציאו אזהרות על טיסה לאיטליה. היום התגלו חולים ראשונים גם בשוויץ, מקדוניה, פקיסטן ויוון.  נראה כי כל החולים באירופה נדבקו בצפון איטליה והביאו איתם את הוירוס לאתרים חדשים.

בארץ, הוצאה אזהרת מסע כוללת לאיטליה והחל מיום א' על כל החוזרים מאיטליה ב-14 יום האחרונים להיכנס לבידוד ביתי. משרד הבריאות מעריך כי יש סיכוי גבוה שהתחלואה התפשטה באזורים נוספים באירופה ועל כן הוא קורא לציבור לשקול נחיצות נסיעות לחול באופן כללי, ולהמנע מהן ככל האפשר. כמו כן משרד הבריאות ממליץ להימנע מנסיעות לכנסים, כינוסים ואירועים המוניים בהם מתכנסים אנשים רבים ממדינות שונות, ויש להימנע מקיום כנסים בינלאומיים בישראל. בצד האופטימי, אחת החולות הישראליות שנדבקה על ספינת היהלום ואושפזה ביפן החלימה באופן מלא מהוירוס ושבה היום לארץ, כאן תיבדק בשנית ותשוחרר לביתה ולא לבידוד. שלושת החולים הנוספים הנמצאים ביפן גם הם במצב טוב, וצפויים להשתחרר בקרוב. על פי הדיווח של ארגון הבריאות העולמי. חלו במחלה עד כה 81,109 בני אדם ונפטרו 2762.

בימים אלו מופצות הרבה שמועות ברשת על הנגיף, התפשטותו ומקורותיו. במידה ואתם נתקלים בידיעה או שמועה מלחיצה, אנחנו ממליצים לכם לאמת את הנתונים מול מקורות נוספים ממקורות אמינים.

עדכון ליום שלישי, 25 לפברואר:
נכון להיום, מספר הנגועים בנגיף בעולם עומד על 80,377 ודווחו 2,707 מקרי מוות. 77,666 ממקרי ההדבקה התגלו בסין, שם 2,664 מתו מהמחלה. דיווחים על מקרים חדשים הגיעו בעיקר מסין (516+), דרום קוריאה(144+), איטליה (58+) ואירן (34+). בנוסף הנגיף התפשט למדינות נוספות -  קרואטיה, שוויץ, וייטנם, ספרד ואוסטריה. ד"ר ברוס איילוורד, מומחה לחקר מחלות מטעם ארגון הבריאות העולמי (WHO), שהוביל צוות מומחים לסין כדי לחקור את הנגיף, חזר ממשימתו והזהיר כי התפשטות הנגיף נראית בלתי נמנעת. לדבריו, על מדינות העולם להתכונן בצורה טובה יותר להתפרצות אפשרית בגבולותיהן ולהסגר של מספר אנשים גדול בהקדם האפשרי. מנכ"ל ארגון הבריאות העולמי קורא לקהילה הבינלאומית לפעול לפני שיהיה מאוחר מדי. "חלון ההזדמנויות עדיין שם, אך הוא הולך ומצטמצם". ובנימה מעט אופטימית יותר, חברת ביוטכנולוגיה אמריקנית הודיעה כי השלימה פיתוח חיסון פוטנציאלי ראשון נגד וירוס הקורונה. משלוח ראשון של החיסון נשלח למכוני הבריאות הלאומיים בארה"ב לצורך ניסויים בבני אדם שיתחילו בחודש אפריל ובקרות נוספות, בתקווה שיהיה זמין בעתיד הקרוב לשימוש נרחב. מהחברה נמסר כי נעשו מאמצים יוצאי דופן לטובת פיתוח החיסון, תוך 42 יום בלבד מאז נקבע גנום הנגיף. החיסון קרוי  "mRNA-1273" והוא מבוסס מולקולה מסוג messengerRNA שמעבירה מידע גנטי לתאים, ולדברי החברה מחקה זיהום טבעי כדי לעורר תגובה חיסונית חזקה יותר. החיסון מנסה לחקות את פעילות חלבון ה- spike של הנגיף, שהמבנה שלו פוענח לראשונה בימים האחרונים, בעזרתו הוירוס חודר לתאים אותם הוא מדביק, למידע נוסף

בימים אלו מופצות הרבה שמועות ברשת על הנגיף, התפשטותו ומקורותיו. במידה ואתם נתקלים בידיעה או שמועה מלחיצה, אנחנו ממליצים לכם לאמת את הנתונים מול מקורות נוספים ממקורות אמינים.

עדכון ליום שני, 24 לפברואר:

על פי הדיווח העדכני, התגלו בסין 416 מקרים חדשים ודווח על 150 נדבקים. המגמה המראה על ירידה במספר הנדבקים החדשים בסין נמשכת והיא מעודדת. בשל זאת, ולמרות ההתפשטות בעולם, ארגון הבריאות העולמי טוען כי עדיין לא מדובר במגפה כלל עולמית (Pandemic), והם ישקלו את שינוי ההגדרה ממגפה רגילה (epidemic) על פי התפשטות הנגיף בעולם ומספר הנבדקים במדינות השונות.  

באיטליה, עולה מספר הנדבקים והיום מדווח על 219 חולים ושישה נפטרים. בעקבות כך הופסקה תנועת הרכבות מאיטליה לשאר אירופה ומספר מדינות וישראל בינהן, הוציאו אזהרות מסע לצפון איטליה. בנוסף, עולה מספר הנדבקים באיראן, אם כי עדין קשה לדעת מה המצב האמיתי במדינה. גם בישראל התגלה חולה נוסף מספינת ה-Diamond princess. החולה שוהה בבידוד כך שלא בא במגע עם אנשים בריאים מחוץ לספינה. הנגיף ממשיך להתפשט למדינות נוספות וכיום התקבלו דיווחים מעומאן, עירק, כווית, אפגניסטן ובחריין על נשאים שהתגלו, שככל הנראה מקורם באירן, שם השלטונות מדווחים על 61 חולים ו-12 נפטרים, אך ככל הנראה המספר האמיתי גבוה בהרבה.

מופצות הרבה שמועות ברשת על הנגיף, התפשטותו ומקורותיו. במידה ואתם נתקלים בידיעה או שמועה מלחיצה, אנחנו ממליצים לכם לאמת את הנתונים מול מקורות נוספים ממקורות אמינים.

עדכון ליום ראשון, 23 לפברואר:
בעדכון היומי, ארגון הבריאות העולמי מדווח כי הנגיף לא התגלה היום במדינות חדשות. סך הכל התגלו היום 1017 חולים חדשים, מתוכם 650 בסין. כמו כן דווח היום על 97 מקרי מוות בסין ושישה מקרי מוות בעולם מחוץ לסין. סה"כ מתחילת ההתפרצות דווחו על 78,811 נדבקים ונפטרו 2,445 בני אדם.

באיטליה הממשלה כבר מדווחת על 132 נדבקים, עלייה חדה במספר הנדבקים תוך ימים ספורים בלבד, כאשר רובם נדבקו באיטליה עצמה מנשאים אשר הביאו את הוירוס. העלייה החדה במספר הנדבקים הובילה את הממשלה להכריז על סגר על מספר עיירות קטנות, ולבטל אירועים המונים בצפון המדינה. בדרום קוריאה דווח היום על 169 נדבקים חדשים, והמדינה העלתה את רמת הכוננות ל"כוננות אדומה", הגבוהה ביותר. כמו כן דווח היום כי נוסע מספינת הdiamond princess  גבר בן 80 נפטר מדלקת ריאות, אך בינתיים הרשויות הסיניות לא סיפקו פרטים האם הוא אכן נמצא חיובי לקורונה.

בישראל, משרד הבריאות חידד הבוקר את ההנחיות בנוגע לבידוד ואיסור כניסת תיירים. כעת, גם החוזרים מקוריאה הדרומית ויפן (כולל אזרחים החזרו ממדינות אלו במהלך 14 הימים האחרונים) נדרשים לשהות 14 יום בבידוד ביתי ולדווח על כך באמצעות טופס דיווח על בידוד ביתי. כמו כן, משרד הבריאות מבקש מנוסעים החזרו מאיטליה, טאיוון ואוסטרליה אשר מפתחים סימני מחלה ליצור קשר עם מוקד המשרד על מנת לקבל הנחיות לקבלת טיפול. משרד החוץ הוציא היום אזהרות מסע ליפן ודרום קוריאה, וממליץ לשקול נחיצות נסיעות לתאילנד.

מופצות הרבה שמועות ברשת על הנגיף, התפשטותו ומקורותיו. במידה ואתם נתקלים בידיעה או שמועה מלחיצה, אנחנו ממליצים לכם לאמת את הנתונים מול מקורות נוספים ממקורות אמינים.

עדכון ליום שבת, 22 לפברואר:
נכון לכתיבת שורות אלה דווחו 77,809 מקרים של הדבקות ו-2,372 מקרי מוות ב-31 מדינות ברחבי העולם. רובם המכריע של הנדבקים והנפטרים בסין. קצב הנדבקים בסין במגמת ירידה, ככל הנראה בשל אמצעי הבידוד והסגר שננקטים שם, אבל יחד איתם ממשיכים להתגלות מקרים נוספים בכל רחבי העולם. חלק גדול מהמקרים החדשים הם אנשים שלא הגיעו מסין, דבר המעיד על התפשטות הנגיף. המוקד העיקרי מחוץ לסין כרגע הוא בדרום קוריאה, שם זוהו כבר 430 נשאים בעקבות התפרצות בקהילה קתולית. קבוצה של 9 תיירים מתוך אותה קהילה ביקרה לפני כשבוע בארץ, ובעקבות זאת פורסמה אזהרה חריגה של משרד הבריאות עבור אנשים שבאו במגע עם אותם תיירים או שהו בסמוך אליהם. בינתיים אותרו 30 תלמידי תיכון שבאו במגע עם הקבוצה והוכנסו לבידוד בית. 

מפת פיזור הנשאים המדווחים בעולם נכון ל-22.2.20. מתוך דוח 33 של ארגון הבריאות העולמי.
 

עדכון ליום שישי, 21 לפברואר:
בעדכון היומי של ארגון הבריאות העולמי דווח על 75,567 מקרים של הדבקות ו-2,239 מקרי מוות, רובם המוחלט בסין. הירידה במקרי ההדבקה המדווחים בסין מקורה כנראה שוב בשינוי צורת ספירת החולים חזרה לאנשים שזוהו בבדיקת מעבדה ולא רק על פי התסמינים. הסיבה לכך, לטענתם, היא היכולת שלהם לבדוק את כל מי שחשוד כחולה ולשלול אנשים עם תסמינים שאינם נשאים של הנגיף. מחוץ לסין דווחו על 1,152 חולים ב-26 מדינות שונות. ארגון הבריאות העולמי מביעים דאגה מכך שמופיעים יותר ויותר מקרים של נשאים שלא שהו בסין או על ספינת ה-Diamond princess. פירוש הדבר שהמחלה מתפשטת ויהיה יותר קשה להשתלט עליה בהמשך, במיוחד במדינות עם מערכת בריאות חלשה. בדרום קוריאה יש כבר למעלה מ-200 נשאים והיא כיום המדינה עם הרבה נשאים מחוץ לסין. התקבלו גם דיווחים על נשאים באיטליה, לבנון, אירן וארה"ב. בחלק מהמקרים מדובר באנשים ללא קשר ישיר לסין או לספינה. ובישראל, מבין נוסעי הספינה שחזרו לארץ ונכנסו לבידוד אובחנה נושאת אחת חולה והופרדה מהם על מנת לקבל טיפול רפואי מבלי שתדביק אותם.

עדכון ליום חמישי, 20 לפברואר:

על פי הדיווח העדכני של ארגון הבריאות העולמי, סין מדווחת על 74,675 נדבקים בנגיף, מתוכם 2,121 מקרי נפטרו. מחוץ לסין, ישנם היום 1,076 נדבקים ב-26 מדינות, ושבעה מקרי מוות. הסינים מציינים היום באופטימיות זהירה כי נצפתה ירידה במספר הנדבקים, אולם זוהי עדין לא סיבה לשאננות והקלה באמצעים הנועדו למנוע את התפשטות הנגיף. כמו כן, דווח היום לראשונה על שני מקרי פטירה בקרב הנוסעים שנדבקו על סיפון ה-Diamond Princess ("ספינת הקורונה").  שני הנוסעים הם אזרחי יפן, גבר ואישה בני 87 ו-84 והם אובחנו לראשונה עם הוירוס לפני כשבוע ולשניהם היו מחלות רקע. סך הכל, 634 מנוסעי הספינה אובחנו עם הוירוס, כחצי מתוכם אינם מראים כלל סימני מחלה.

בהיבט המחקרי, חוקרים מדווחים היום כי לוירוס מספר דרכי הדבקה, ומעבר להדבקה דרך מערכת הנשימה נמצאו עדויות לוירוס גם בדם ותיתכן גם הדבקה דרך מגע עם צואה – בדומה לדרכי ההדבקה של נגיף ה-SARS.

עדכון ליום רביעי, 19 בפברואר:

מספר החולים ממשיך לעלות ועומד כרגע על יותר מ-75 אלף, רובם המוחלט בסין והשאר ב-27 מדינות. שני חולים אובחנו היום באיראן, אלה החולים הראשונים במדינה, וזמן קצר לאחר מכן נמסר על מותם. על פי הדיווחים שניהם קשישים אזרחי איראן מהעיר קום, ולא ברור עדיין היכן נחשפו לנגיף. עד כה דווח על מותם של יותר מ-2,000 חולים, כולם פרט לשישה בסין. נוסף על מותם של שלושה מחוץ לסין שכבר דיווחנו עליהם – ביפן, בפיליפינים ובצרפת – ושל שני האיראנים, מת השבוע נהג מונית מטייוואן. הנהג בן ה-61, שסבל מסוכרת וצהבת B, לא שהה מחוץ לטייוואן אך רבים מלקוחותיו היו מסין, ממקאו ומהונג-קונג. אחד מבני משפחתו התגלה כחיובי לנגיף וככל הנראה נדבק מנהג המונית. נכון לעכשיו, יותר מ-15 אלף איש החלימו מ-COVID-19.

הסגר על אוניית הנופש דיאמונד פרינסס, העוגנת ביפן, הסתיים היום וכ-800 איש, שעל פי הבדיקות לא נדבקו בנגיף SARS-CoV-2, כבר עזבו אותה. מספר החולים שנדבקו בספינה עומד בינתיים על 621, שלושה מהם ישראלים. הישראלים האחרים, 12 במספר, יוטסו לישראל, וכשיגיעו לארץ יועברו לבידוד ל-14 יום. עקב שיעור ההדבקה הגבוה בספינה, כ-17 אחוז מכלל הצוות והנוסעים, כמה מומחים טוענים כי האמצעים שבהם נקט משרד הבריאות היפני לבודד את החולים לא היו מספקים, ולא הייתה הפרדה טובה מספיק בין חולים לבריאים.

סין גירשה מהמדינה שלושה עיתונאים מטעם "וול סטריט ג'ורנל", כביכול בגלל מאמר דעה בעל כותרת גזענית "סין היא האיש החולה האמיתי של אסיה". המאמר מותח ביקורת על תגובת סין להתפרצות נגיף הקורונה החדש, אך איש משלושת העיתונאים שגורשו לא היה מעורב בכתיבתו או בפרסומו. על פי תא הכתבים הזרים בסין (FCCC) הגירוש הוא "ניסיון קיצוני וברור של הרשויות בסין לאיים על חברות חדשות זרות באמצעות הענשת כתבי השטח שלהן בסין".

עוד בנוגע לדיווחים על הנגיף: 27 חוקרי בריאות הציבור, מתשע מדינות, פרסמו בכתב העת הרפואי The Lancet הצהרת תמיכה במדענים, הרופאים ואנשי בריאות הציבור שמתמודדים עם COVID-19 בסין, ונגד המידע המסולף וה"פייק ניוז" שמופצים על המחלה והנגיף. הם התמקדו במיוחד בתאוריות הקונספירציה המופצות ברשתות לגבי מוצא הנגיף, והדגישו כי חוקרים רבים ברחבי העולם מיפו את החומר הגנטי של הנגיף, ניתחו אותו ומצאו שכמו במחלות מתפרצות רבות, מקורו בחיות בר. לדבריהם "תאוריות קונספירציה רק מייצרות פחד, שמועות ודעות קדומות שמסכנים את שיתוף הפעולה הכלל-עולמי במלחמה נגד הנגיף הזה". החוקרים מזמינים את כל מי שמסכים או מסכימה עם הצהרתם לחתום עליה.

עדכון ליום ראשון, 16 בפברואר:

מספר החולים ממשיך לעלות, אך נראה שקצב העליה מאט. כרגע יש מעל 69 אלף חולים ומעל 1,600 מתים, כאשר הרוב המוחלט של המקרים הוא בסין. שני מקרי מוות מחוץ לסין נרשמו בימים האחרונים, בנוסף למוות שאירע בפיליפינים מוקדם יותר: ביום חמישי מתה אשה ביפן, ואתמול דיווחו הרשויות בצרפת על מקרה מוות ראשון במדינה, ובאירופה בכלל. החולה שמת בצרפת היה תייר ממחוז חוביי בסין, המוקד של המחלה. המקרה ביפן מדאיג יותר, שכן לאישה לא היה קשר לסין או לאנשים משם, והיא אובחנה רק לאחר מותה. ככל הנראה היא נדבקה מבעלה של בתה, שאובחן גם הוא כחולה, אך לא ברור היכן הוא נדבק. הדבר רומז על כך שיש אנשים ביפן הנושאים את המחלה, אינם מאובחנים ואינם מטופלים.

עוד בחדשות יפן - מספר החולים באניית הנופש דיאמונד פרינסס ממשיך לעלות, ולאחרונה דווח שיש שלושה ישראלים בין החולים. מצבם קל, והם הועברו לטיפול בבתי חולים ביפן. משרד החוץ ומשרד הבריאות הישראלים בודקים את האפשרות להעביר את שאר הישראלים לבידוד בארץ, אך בינתיים לא ברור אם זה יצא לפועל. 

חולה בנגיף התגלה במצרים - החולה הראשון באפריקה. דוברו של שר הבריאות המצרי אמר שמדובר באזרח זר ומצבו קל.

המאמצים לפיתוח חיסון לנגיף נמשכים, וכמוהם גם הנסיונות להבין כיצד לצמצם או להאט את התפשטותו. בתוך כך, התפרסם היום נאום שנשא נשיא סין שי בתחילת החודש, ובו הוא טען שהיה מודע לסכנת הנגיף ופעל לבלימתו כבר ב-7 בינואר. קשה לדעת, כמובן, כמה טענה זו מבוססת.

עדכון ליום חמישי, 13 בפברואר:

מספר החולים במחלה עלה בחדות ביממה האחרונה, ועומד כיום על מעל ששים אלף. עם זאת, העלייה החדה נגרמה בחלקה משינוי בדרך בה הרשויות בסין מסווגות את המקרים - בעוד בעבר רק חולים שבדמם נמצא החומר הגנטי של הנגיף אובחנו בוודאות בחולים במחלה, כעת גם אנשים המראים את התסמינים, ובדיקות CT שלהם מצביעות על דלקת ריאות, מצורפים לרשימת המקרים המאובחנים. מספר המתים מהמחלה עומד על מעל 1,300, כולם חוץ מאחד - בסין. בעוד בשאר העולם לא היו מקרי מוות חדשים מהמחלה, מספר החולים מחוץ לסין ממשיך לעלות, במיוחד בסינגפור שבה נרשמו כבר 50 חולים. 

באניית הנופש דיאמונד פרינסס העוגנת ביפן נמצאו 219 חולים, כולל יפני שלא היה בין הנוסעים אלא עלה לספינה כחלק מהצוות שאוכף את ההסגר. זוהי ההתפרצות הנרחבת ביותר מחוץ לסין.

עדכון ליום שלישי, 11 בפברואר:

ארגון הבריאות העולמי נתן שם רשמי למחלה הנגרמת מנגיף הקורונה החדש: COVID-19. הועדה הבינלאומית לטקסונומיה של נגיפים (כן, יש גוף כזה) הציעה לנגיף עצמו את השם severe acute respiratory syndrome coronavirus 2, כלומר נגיף קורונה של תסמונת נשימתית חמורה חריפה 2, או פשוט SARS-CoV-2.

מספר החולים עומד היום על יותר מ-43 אלף, ויותר מאלף מתים דווחו. רוב החולים המאובחנים הם מסין, ורק כ-400 ממדינות אחרות. כל המתים לבד מאחד הם מסין, רובם המוחלט ממחוז חוביי, בו החלה ההתפרצות. מלבד סין, המדינות בהן נרשם מספר החולים הרב ביותר, כמה עשרות בכל אחת, הן סינגפור, תאילנד ויפן. משרד הבריאות הישראלי הוסיף על אזהרת המסע מסין, וממליץ לשקול את נחיצות הנסיעות לתאילנד, יפן, הונג קונג, סינגפור, מקאו, דרום קוריאה וטיוואן. עם זאת, ההוראה להישאר בבידוד ביתי למשך שבועיים תקפה רק לחוזרים מסין, ולא ממדינות אלו. 

***************************

הנתונים שפורסמו עד כה משקפים את מספרי החולים שאובחנו: איננו יודעים כמה אנשים נדבקו בנגיף ולא פיתחו תסמינים, או פיתחו תסמינים קלים ולא נבדקו. מסיבה זו אי אפשר לקבוע עדיין מה שיעור התמותה מהמחלה. רוב החולים שאובחנו הם בני יותר מ-40, בעוד מעט מאוד ילדים דווחו כחולים במחלה. הרופאים משערים שאצל ילדים שנדבקו  מופיעים פחות תסמינים.

החדשות הטובות הן שהנגיף עדיין מוגבל למדי מבחינה גיאוגרפית: הרוב המוחלט של החולים נמצא בסין ובעיקר סביב ווהאן, העיר שבה התפרצה המחלה. החדשות הרעות הן שהנגיף מסוגל לעבור מאדם לאדם, ולמרות שיש רק כמה עשרות חולים מחוץ לסין, הם נמצאים בכמה וכמה מדינות: אוסטרליה, סינגפור, הפיליפינים, ארצות-הברית, קנדה, ולפחות שש מדינות באירופה. לפני שבוע מת החולה הראשון מנגיף הקורונה מחוץ לסין – תושב סין שהגיע לפיליפינים מווהאן, שם ככל הנראה נדבק  בנגיף. בסינגפור אובחנו חולים שלא היו בסין, ונדבקו מאנשים שהגיעו משם. רוב הנדבקים הם קרובי משפחה של חולים או אנשי צוות רפואי. לפני שלושה ימים דווח על מותו של הרופא הסיני לי ווֶנְגְלִיאַנְג (Li), שהיה הראשון שדיבר על ההתפרצות וניסה להזהיר מפניה. הרשויות בסין האשימו אותו תחילה בהפצת שמועות לא מבוססות שמפירות את הסדר הציבורי.

חולים אובחנו בין השאר גם באניית נופש, דיאמונד פרינסס, שעוגנת כעת לחופי יפן. בדיקות הראו שיותר מ-40 מבין 3,700 הנוסעים נדבקו בנגיף. החולים פונו לטיפול בבתי חולים באזור טוקיו, והנוסעים האחרים - בהם כמה ישראלים - נמצאים בבידוד בתאיהם. 

במאמצים לצמצם את התפשטות הנגיף ככל האפשר, הרשויות בסין הפסיקו את תנועת המטוסים  והרכבות מהעיר ווהאן ואליה, והגבלות נסיעה דומות הוטלו גם על 12 ערים נוספות באותו מחוז. בסך הכל, יותר מעשרים מיליון בני אדם נמצאים בערים אלו. מדינות רבות החלו לבדוק נוסעים המגיעים מסין כדי לזהות חולים פוטנציאליים, ולבקש מכל מי שביקר בסין להישאר בביתו למשך תקופת הדגירה של המחלה, כשבועיים. גם משרד הבריאות הישראלי הורה לחוזרים מסין "לא לצאת למרחב הציבורי ולא לשהות במקומות ציבוריים ובכלל זה מוסדות חינוך, מקומות עבודה, תחבורה ציבורית, מקומות בילוי וקניות, בתי חולים ומרפאות", עד תום שבועיים מיום חזרתם. 

כמו כן קורא משרד הבריאות לציבור לשקול את הנחיצות של נסיעות לתאילנד, ליפן, להונג קונג, לסינגפור, למקאו, לדרום קוריאה ולטייוואן, נוסף על אזהרת המסע לסין. 

מדינות רבות בודקות נוסעים מסין. נוסעים מהעיר ווהאן נלקחים לבדיקה בעיר קליה במלזיה | צילום: Shutterstock
מדינות רבות בודקות נוסעים מסין. נוסעים מהעיר ווהאן נלקחים לבדיקה בעיר קליה במלזיה | צילום: Shutterstock

כיצד להימנע מהדבקה

האם נגיף הקורונה הזה יגיע גם לישראל? ייתכן, אך בינתיים לא אובחן אף חולה בארץ. כמו כן, אין צורך לדאוג שהמחלה תגיע באריזות של עלי אקספרס: הנגיף אינו שורד זמן רב על חפצים, ואין שום סכנה בקבלת מכתבים או חבילות מסין. 

כרגע אין חיסון לנגיף ואין גם תרופה נגד הנגיף עצמו, כך שהטיפול הניתן לחולים הוא טיפול תומך בלבד. כמובן, מוסדות מחקר רבים ברחבי העולם עובדים על פיתוח חיסון ותרופה. בינתיים, הדרך היעילה ביותר להילחם בנגיף היא מניעה: חשוב מאוד לשטוף ידיים עם סבון לעתים קרובות, להתעטש ולהשתעל אל תוך המרפק או אל טישו, לשמור על מרחק מאנשים המראים תסמיני מחלה ואם אתם עצמכם משתעלים או מעלים חום, להישאר בבית. אם ביקרתם לאחרונה בסין או במדינות אחרות במזרח אסיה ומופיעים אצלכם תסמינים כאלו – במקרה כזה יש לפנות מיד למרפאה או לבית חולים, ולתאם מראש את ההגעה.  

מה לגבי מסיכות? עדיין לא ברור עד כמה, אם בכלל, מסיכות פנים מגינות מפני נגיף הקורונה, ואין עדויות לכך שהן אכן מונעות הדבקה בשימוש במרחב הציבורי, כלומר לא בזמן טיפול בחולים ממש. לכן אין גם המלצה להסתובב עם מסיכות כאלו, בוודאי לא בישראל, אלא אם כן אתם חוששים שנדבקתם בנגיף או שאתם שוהים עם אדם חולה שייתכן כי נדבק בנגיף.  

סרטון של ארגון הבריאות העולמי על התפרצות נגיף הקורונה (באנגלית):

 

עדכון ליום שני, 30 במרס, 12 בצהריים:

63 תגובות

 • ויגדור רכניץ

  היקום נמצא בתוכנו, אך ברמה של מחשבות וכוונות

  לכן סיבת נגיף הקורונה כמו כל יתר התופעות, אינו קשור לעטלף או לשוק בסין.
  הוא קשור לכוונות, למחשבות ולרצונות שלנו שבעולם הזה.
  כי לא רק שאנו נמצאים בתוך היקום, אלא שהיקום נמצא בתוכנו.

 • דניאל

  סין סין סין...

  הרגון הבריאות העולמי משוחד כלפי סין זה ידועף לכן לא משתפים את טיוואן במאבק בקורונה ולא קוראים לה מדינה. + משבחים את סין ומעלימים עיין להרבה דברים (כמו זה שרבים מהחולים נשלחו חזרה לבתים + שאנשים ננעלו ולא יכלו לטפל בילדים(לפחות מקרה אחד מפורסם) + חוסר בציוד רפואי + שהבדיקות לא היו מדוייקות בעליל +... בקיצור למה מתיחסים בכלל לסטטיסטיקה של סין? מנסים להציג את עצמם כגיבורים כאילו הם הולכים לגאול את העולם עם רופאים ומחקרים שהם מקבלים עליהם כסף...
  גל שני עוד רגע יגיע אליהם. בעיקבות הזנחה והתנהלות שרירותית... אין מה לשבח דיקטטורה וקומוניזם, 2 וירוסים שעדיין הורגים עשרות מליונים בשנה בסין ובעולם.

 • ד"ר גורן

  חריגות סטאטיסיות קיצוניות בדיווחים מסין

  אשמח להבין את הפער הלא עולה בקנה אחד עם שום קריטריון סטטיסטי: 4 אחוז החלמה בישראל ו88 אחוז בסין. ובנוסף האם הגרף הסיני הגיוני : 1200 חולים בתחילת פברואר, 70000 באמצע ורק 80000 בסוף פברואר. משהו פה לא מסתדר לי....

 • יטי

  פשוט לא עבר מספיק זמן, הרבה

  פשוט לא עבר מספיק זמן, הרבה אנשים שחולים עכשיו כבר יחלימו

 • לני עצלני

  הרמה להנחתה: תחינה לחוו"ד (מלומדת!)

  הדו"ח ה"מפורסם" של WHO מסין = (Report of the WHO-China Joint Missionon Coronavirus Disease 2019 (COVID-19.
  (עזבו, רגע, את כל הפוליטיקה וכל מחיאות הכפיים לסין - שסוף סוף הניסיון העשיר שלה ב"דיכוי אוכלוסין" השתלם...) לא קראתי הכל (מן הסתם!), וגם לא הרוב,
  אך האם תסכימו, במטותא, לשזוף עיניכם בחלק "The signs, symptoms, disease progression and severity" - ולעשות לנו יופי של פירשון?
  (כי אם לא אתם - אז מי? ליצ(מ)ן?!?!) בתודה מראש;
  מחכה לקרוא משהו...
  מדעי?
  מבוסס ראיות??
  לא היסטרי???

 • יאיר דיין

  איפה ראש היהודי תחשבו

  מזימת הקורונה מה שאני בטוח שהסינים יצרו את הקורונה בכוונה וכבר שנים שהם ישבו ותכננו צעד צעד עוד תשמעו על זה ובגדול ויש שיאמרו איך אתה חושב כך הלא גם בסין מתו?{מהו ערך חיי אדם בסין}זה לכסות על חשדות של העולם כלפי סין ותראו את זה בעתיד כמובן שהכל מתחיל בעניין הכלכלי

 • עע

  יחסיות ומספרים

  הי,
  אני ממש אשמח להבין למה מתיחסים באופן יחסי למספרי החולים/מתים לעומת כמות האוכלוסיה.
  נניח שיש נדבק אחד בישראל ו1 באיטליה (בהנחה שהמספרים הראשונים היו אכן זהים)
  אם שניהם מתהלכים בשכונות שלהם שזהות ברמת הצפיפות שלהן, סביר להניח שידביקו אותו מספר של אנשים פחות או יותר, הרי העובדה שיש עוד 9 מליון אזרחים במקרה הראשון או עוד 60 מליון אזרחים לא אמורה להשפיע על כמות הנידבקים שידבקו מאותו החולה.
  אם כך מדוע מדברים על יחסיות לאוכלוסיה ולא תכלס רק מספרים של חולים?

 • ליצמן

  מידע שתול של משרד הבריאות

  אתם כנראה מתוגמלים יפה ממשרד הבריאות. הצעדים שננקטים היסטרים מוטרפים ולא קשורים במציאות. אין מספיק ידע והרס המשק והשבתת העולם רק תחריף את המצב. יום יבוא ודוידסון ייזכרו כמקדמי אג'נדה של משרד הבריאות. אם לא תפרסמו תגובה זו- זה יהיה הגיוני כמובן

 • קרוב אלי

  לבד בבית ורוצה ללמוד?

  אם אתה מחפש ללמוד ואין לך עם מי, ארגון קרוב אלי כאן לחבר אותך לחברותא המתאימה בכל נושא, זמן ודרך שתבחר
  לפרטים נוספים:
  www.karovelay.co.il/korona

 • שוורץ

  אני מאשים!!!!!

  נגיף הקורונה ידוע עוד משנת 2002 ,גם אז, רצח הנגיף כ800 איש . עד היום 18 שנים אחרי , אין תרופה למחלה, אין חיסון למחלה. צריך להעמיד לדין את כל אלו שהיו מעורבים לרצח הזה, לא רק עם אחד אלא רצח המוני .!!! בכל העולם.
  אין מניעה מלקחת את הבלעדיות של הפושעים האלו שקראו לעצמם "רופאים שרצחו ברשלנות פושעת" הפקרה של כל העולם לנגיף קטלני ביותר שהוכיח ב2002 שהוא מסוגל להיות המוני ורצחני. עברו 18 שנים בלי שום תרופה או חיסון. קחו מהם את הבלעדיות והתקציבים בכל מחיר, אפילו במחיר של התקוממות אזרחית כנגדם. לכל הרפואה הקונבציונאלית ,אסור שתהיה בלעדיות על הבריאות של הציבור באף מדינה בעולם. תלחמו בהם ותנצחו אותם הם חבורה של אוכלי חינם , דופקי משכורות חינם , שאמורים להיות מואשמים ברצח עם אמיתי שלא היה בהיסטוריה האנושית!!!!.

 • Esh

  יעילות בידוד בחולה ללא תסמינים

  כידוע חלק מהחולים לא יחוו תסמינים כלל ועדיין הם מדבקים, אדם ששהה בבידוד 14 יום ולא פיתח תסמינים יתכן והוא חולה, כך שהוא יצא מהבידוד וילות להדביק אחרים

 • חגי שם-טוב

  נתונים גולמיים כמות יומית של חולים/מבריאים/מתים קורונה בישראל

  היי
  האם אפשר למצוא ברשת ריכוז נתונים מהימנים לכבות חולים מבריאים מתים מנגיף הקורונה? תודה מראש
  חגי שם-טוב

 • מיכל

  ההבדל בין עליה באיבחון לבין עליה במספר חולים

  חבל שלא מובהר שעליה במאובחנים ליום קשורה גם בעליה במספר בדיקות וללא ניתוח נוסף לא מצביעה על מספר הידבקויות ליום.
  להשוואה עם סינגפור - מדובר במדינה עם כמחצית מספר האנשים אשר בישראל כך שיחסית להבנתי עדיין אנו במצב טוב מסינגפור. וחבל שאין הסבר לגבי דרום קוריאה והדרך שבה נקטו שם לבלימה מוצלחת של המחלה (דרך שונה מבסין ומבסינגפור) .

 • ליהי

  קניתי מלא אוכל ומסכו האם בסדר?

  גם מלא אוכל ואלכוגל
  http://www.sabonsabon.com/masc-maxsissafe-ffp3.html

 • שרית

  תקועי בבית

  מציעה לשים כותרת יותר סימפטית חיובית ותומכת. למה להשתמש במילה תקועים? כאילו שבעבודה אנחנו לא תקועים?
  מה יותר טוב מאשר להיות בבית, המגן שלנו, עם המשפחה שלנו? מבקשת להחליף את הכותרת.
  תודה ובריאות שלמה לכולנו

 • רם

  אל סלוודור וניקרגואה נמצאות

  אל סלוודור וניקרגואה נמצאות במרכז אמריקה, ולא בדרומה.

 • מיכל

  קצב הידבקות

  https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3801375,00.html
  האם תוכלו לפרסם גרף דומה כאן ולנתח את המשמעות? למשל מה מהגידול היומי במספר החולים נובע מהידבקות ומה נובע מהגדלת מספר הבדיקות? האם האטה מסויימת שניכרת ביומיים האחרונים היא משמעותית? וכו.

 • משה

  האם כל סוגי הסבון טובים

  האם כל סוגי הסבון טובים לחיטוי

 • משה

  האם אפשר להידבק בים דרך המים

 • דרור אבידר

  מה מזוהם ואיך לנקות

  אילו דלתות בבית חשוב לנקות ובאיזו תדירות?
  וספיציפית לגביי הסלולרי והמקלדת: איך מחטאים את הסלולרי בלי להרוס אותו?
  תודה רבה

 • ff

  קורונה

  אשמח להבין איך הגיוני, שכל עוד מגיפה לא מוגמרת ב100% - איך יתכן שאחוז ההדבקה יורד אם הסגר נפתח, לכאורה מבחינת הנגיף - אם יש מישהו להדבק אליו - הוא ידבק, הוא לא זוכר שהאנשים האלו היו בסגר
  ועוד דבר - האם יש איפשהו נתונים מסודרים בעמודות שמראה כמה נדבקים ביום? בישראל?

 • דן

  להבנתי

  להבנתי, ברגע שהגוף התגבר על הוירוס, המערכת החיסונית כבר מכירה אותו וכבר יש לה נוגדנים נגדו...

 • חיים

  האם ההסיטרייה של הקורנה היא לא מוגזמת?

  הרי כולם מודים שיש כמות חולים לא ידוע שהם אסימפטומטיים לחלוטין , אולי הכמות של החולים האלה הם פי מאה מהחולים הרגילים ואז יוצא שאחוז התמותה היא פי מאה פחות ממה שדווח , למה אני חושד ככה כי בסין בימים האחרונים יש מספר מאוד נמוך ולא אפשרי (גם אחרי הסגר וכדומה) לדעתי של נדבקים חדשים ביחס לחולים הקיימים (אולי 500 בשבוע האחרון מול 80 אלף חולים, פשוט לא הגיוני!!! ) ההסבר היחד שמניח את הדעת היא שיותר מ-60% ממחוז חובי כבר נדבקו והחלימו ורובם אפילו לא יודעים שחלו והחלימו ועכשוו הם כבר מחוסנים באופן טבעי לכן בנוסף לסגר אין למחלה דרך להתפשט יותר כי ססטטית מספר ההתרבות הבסיסי כבר ירד מתחת לאחד , נראה שבבריטנייה מאמצים את המודל הזה כי שם הולכים יותר לכיוון של בידוד האולסייה המבוגרת במקום ניהול משק חירום,

 • אנונימי

  כל הנתונים מסין אינם אמיתיים

  כל הנתונים מסין אינם אמיתיים .

 • אהרון

  דרך הפצת הוירוס

  תנו בבקשה את דרכי הפצת הוירוס. לא נראה לי שזה רק במגע קרוב עם נשא

 • סמדר

  התפלגות התמותה עפ"י גיל

  שלום רב ותודה על מידע ברור. אשמח לקבל נתונים להתפלגות התמותה עפ"י גיל.

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאלינור אביב

  התפלגויות נתונים

  היי סמדר, הנתונים מתעדכנים כל הזמן
  בקישור המצורף (China CDC Weekly) בטבלה1 תוכלי לראות נתוני התפלגויות רבים, כמו תמותה וחומרת מחלה כפונקציה של גיל לבקשתך
  https://static.poder360.com.br/2020/02/CDC-Coronavirus-february.pdf

 • תלי

  תודות לדיווח המדעי של דר' יונת אשחר

  היתרון של דף המידע שלכם עד לפני ימים ספורים היה בדיווח מדעי, יש די והותר הכרזות מוסרניות.. ושנויות במחלוקת.. באין ספור אתרים אחרים, נוסח: "כשהמשבר היה בעיקר בסין העולם לא התכונן, ועכשיו העולם משלם".

 • דודון

  הרמוניה שבטבע

  עלינו ללמוד את החוקיות שבטבע, ולדעת באיזו צורה להיות באיזון איתו.

 • יאיר

  מדוע יש פער כל כך גדול באחוזי התמותה בין מקום למקום ?

  אשמח להסבר מושכל מדוע באיטליה על יותר מ10,000 חולים יש למעלה מ1000 מתים ואילו בדרום קוריאה עם כ8000 חולים יש באזור 60 מתים. כנ"ל פער עצום בין אחוזי התמותה של מחוז חוביי לשאר סין והעולם... אשמח מאוד להסבר ברור, כי כגרע למעט איטליה (ליתר דיוק אזור מילאנו) ומחוז חוביי הקורונה לא נראית מאיימת במיוחד בכל שאר העולם. תודה

 • ספיר

  מה נסגר איתכם בזמן האחרון?

  מה נסגר איתכם בזמן האחרון?
  מי כותב את העדכונים?
  נשמע כאילו נתתם לילד בן 15 להשמיע את דעתו על מצב העולם.

 • נדב

  איבדתם את האובייקטיביות?

  העדכון להיום, ה-12 במרץ, לוקה בחוסר אובייקטיביות משווע. פה זה לא המקום למתוח ביקורת פוליטית לא על טראמפ וגם לא על מרקל. בושה.

 • שלום וינברג

  צפי לעתיד - אוגוסט

  אני מנסה להערך לחופשת קיץ באוגוסט באירופה. המחשבה שלי אומרת ש: 1. כל השפעות מסתיימות אחרי כמה זמן. 2. אין שפעות בקיץ.
  האם זו נראית הערכה הגיונית ?

 • יוליה

  שגיאה בעניין מקום מגוריו של הילד שנדבק בנגיף

  בוקר טוב,
  כתבתם שהילד בן ה-9 לומד בביה"ס יוספטל שבדרום תל אביב. זו שגיאה. הילד הוא תושב המועצה המקומית אזור (ה-ו' מנוקדת בחולם), וביה"ס נמצא אף הוא ביישוב הזה

 • אורית פרדו

  קורונה

  אני אזרחית רוצה לדעת מה אני צריכה לעשות עם אין מסיכות בירושלים בשביל הקורונה

 • דניאל

  למה הפסקתם עם העדכונים ? :(

  מחכים בקוצר רוח להתעדכן ממקור מהימן ואחראי

 • שרית

  מחלימים מקורונה

  מה עם לציין את כמות המחלימים מקורונה? שנקבל פרופורציות על החלמה מהמחלה.

 • איל

  שלום ד"ר אשחר,

  שלום ד"ר אשחר,
  אני, זוגתי והילדה בת השנתיים קנינו כרטיס ליוון לפני 3 חודשים. חשוב לי לציין שאשתי בהריון בשבוע 23. מאז ההתפרצות של הקורונה אנחנו שוקלים את עניין הטיסה-
  כרגע ביוון יש 7 חולים נכון להיום, והמספר כמעט ולא עולה כך שכרגע אני מבין שהם די בשליטה. בכל מקרה נחכה עם ההחלטה עד הרגע האחרון,
  אך כן אשמח לדעתך: אנחנו לא מהאנשים הלחוצים אך גם לא מעוניינים לקחת סיכון מיותר. הפחד העיקרי שלנו הוא משדות התעופה והמטוס- האם מהידוע לך חברות התעופה ושדות התעופה פועלות בכדי להקטין סיכויי הדבקה? האם אכן הסיכון במקומות אלו גבוה? אין לנו כוונה להשתמש בתחבורה ציבורית ביוון ואנחנו נהיה ב- AIRBNB בחדר משלנו. האם לדעתך במצב העניינים אכן מומלץ לא לטוס אפילו ליוון? (ידוע לי על המלצת משרד הבריאות, השאלה עד כמה באמת לדעתך הסיכון רציני). האם מהידוע יש סיכון גבוה ליותר לנשים בהריון?
  תודה רבה בכל מקרה!

 • חיים

  <a href="http:/

  <a href="http://viruscoronamap.com">Coronavirus map COVID-19</a>

 • חיים

  האתר של הקורונה

  http://viruscoronamap.com

 • professor

  חזק חיפשתי את זה!!!

 • רוני יפרח

  בסך הכול שפעת לא קשה במיוחד

  לפי דיווח ה-CDC (מרכז בקרת מחלות בארה"ב) בכל שנה מאז 2011, נדבקים בשפעת רגילה 9-45 מיליון איש, מאושפזים 140,000-810,000, ומתים 12,000-61,000, ואף אחד לא מדבר על זה.
  קורונה היא פסיק קטן לעומת זה. גם אם נעשה אקסטרפולציה למה שקרה עד כה למשך שנה, למרות שהמחלה כבר מראה סימני בלימה, לא נתקרב אפילו למספרים האלו.
  מה גם ששיעור ההחלמה טוב בהרבה מסארס וסוגי שפעת אחרים.
  בקיצור, פאניקה מיותרת, שאולי יש מי שמלבה אותה כי יש לו אינטרס.
  אז בבקשה - תרגיעו!

 • נועם

  שפעת לעומת קורונה

  שפעת היא מחלה שקיימת בכל מקום עולם, לכן מספר החולים אומנם גבוה אבל באופן יחסי לאוכלוסיה הוא עדיין די נמוך. ואחוז התמותה שלפי המספרים שנתת הוא בסביבות 0.15% . לעומת זאת הקורונה הנוכחית היא בעלת פונטציאל הדבקה גבוה מאוד בכל מקום שאליו היא מגיעה ואנחנו מאוד לא רוצים שהיא תסתובב בכל העולם.

 • מתעניין

  מאמר מדעי שצוטט בסיינס שהקורונה מקורו במכון למחקר בהואן?

  אשמח אם תוכלו להגיב על מה שמוצג במאמר שמובא פה (לאחר שהוסר מהרשת):
  https://twitter.com/OSINTHK/status/1228664201452765185 חשוב לציין שהמאמר הזה צוטט לאחרונה במאמר ב- SCIENCE ולא הובעה עליו ביקורת משמעותית:
  https://www.sciencemag.org/news/2020/02/scientists-strongly-condemn-rumo...

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןיונת אשחר

  לפי כל המדענים הבכירים בתחום, מדובר בשטויות

  הכתבה שקישרת אליה ב-Science היא דיווח על הצהרה שפורסמה ב-Lancet, בה 27 מדענים בכירים בתחום בריאות הציבור מוקיעים את תיאוריות הקונספירציה לפיה מקור ההתפרצות אינו טבעי, ודוחים את הטענות האלו לחלוטין. הנגיף הגיע מבעלי חיים, ללא כל ספק. האמירה שהמאמר צוטט ב-Science בלי ביקורת משמעותית פשוט אינה נכונה. המאמר הובא שם כדוגמה לתיאוריות קונספירציה שהכתבה דחתה מכל וכל.

 • מתעניין מאוד

  בבקשה התייחסי לגוף הטענות במאמר הסיני

  במאמר הסיני אכן נאמר שמקור הווירוס כנראה בעטלפים. הטענה שם היא שבמעבדת המחקר נעשה מחקר בעטלפים וכנראה משם מקור ההדבקה, ושהעטלפים לא נמכרו כמקור מזון בשוק של העיר. אשמח אם תוכלי לקרוא את המאמר המצוטט ולהתייחס לגופו

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןיונת אשחר

  קראתי את המאמר

  הטענות עצמן לא חזקות במיוחד: הם טוענים שיותר הגיוני שהנגיף הגיע ממוסדות מחקר, כי יש מוסד מחקר באזור שמתעסק עם עטלפים (לראיה הם מביאים מחקר בן שש שנים, אגב), וכי לטענתם לא אוכלים עטלפים באזור ולא הגיוני שעטלפים יסתובבו סביב השוק, כי הוא באזור עירוני ועטלפים חיים במערות ועצים (זה כבר אומר משהו על טיב הטיעונים - עטלפים חיים בהמוניהם בתוך ערים בכל העולם, גם בישראל). זה מעבר לעובדה שההנחה כרגע היא שהנגיף הועבר לבני אדם לא ישירות מעטלפים אלא דרך בעל חיים אחר, כנראה פנגולין.
  כך שיש פה מחקר עם טענות מאוד לא מבוססות, שאני לא יודעת איפה הוא התפרסם, איזה ביקורת עמיתים הוא עבר ולמה הוא נמשך. אני כן יודעת שהמדענים הבכירים בתחום דוחים את הטענות שלהם. אני לא חושבת שהוא ראוי להתייחסות רבה.

 • מתעניין מאוד

  תודה רבה על התשובה הברורה והמפורטת

  בהחלט ענה על חלק גדול מסמני השאלה

 • רונה

  האם תכשירים אלכוהוליים

  האם תכשירים אלכוהוליים אפקטיביים מול הקורונה? תודה

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןיונת אשחר

  כן, אבל לא כמו לשטוף ידיים עם מים וסבון

  שטיפה עם סבון היא המומלצת ביותר. אם אי אפשר, תכשירים אלכוהוליים הם תחליף זמני טוב

 • עמודים