שיטה ביתית לדגימת טביעות האצבעות בעזרת נייר-דבק ועיפרון

בניסוי הנוכחי נגרום את טביעות האצבעות שלנו.

ציוד

  • עפרון
  • שני גליונות נייר
  • נייר דבק שקוף (סלוטייפ)

הניסוי

את מהלך הניסוי אפשר לראות בסרטון:

הסבר

טביעות האצבעות שלנו הן הצורות הייחודיות שהאצבעות שלנו משאירות על חפצים שונים אחרי שהן נוגעות בהם. מה שגורם להטבעה הן הצורות המיוחדות של קפלי העור על האצבעות והידיים (וגם הרגליים) – שפועלים כמעיין 'חותמת' ייחודית שמחתימה כל דבר שאנו נוגעים בו (ההחתמה נוצרת בעיקר מהזיעה). עד היום לא נמצאו שני אנשים בעלי אותה 'חותמת' כלומר עם אותן טביעות אצבעות בדיוק. אפילו לתאומים זהים – שהמטען הגנטי שלהם זהה לחלוטין יש טביעות אצבע שונות.

מדוע בכלל יש קפלי עור זעירים על האצבעות? מדוע הם שונים בין האנשים? ואיך בכלל הם נוצרים? – קשה לענות בוודאות על שאלות אלה. ההשערות שהועלו הן שקפלי העור מהווים יתרון אבולוציוני בכך שהם מגדילים את כוח החיכוך בין היד לבין חפצים שונים, ובכך עוזרים לנו לאחוז בחפצים שונים בלי שהם יחליקו. ראייה תומכת בהשערה זו היא שגם לקופים רבים, ואפילו לדובי קואלה, (הנעזרים הרבה בידיהם באחיזת חפצים) יש בכפות הידיים קפלי עור דומים לשלנו.
לגבי דרכי היווצרותם של הקפלים – על פי השערה אחת הם נוצרים עקב התקפלות של עודפי העור בעת ההתפתחות העוברית, השערה אחרת אומרת שהם נוצרים עקב תבנית קצות העצבים שנוצרת בקצות האצבעות בעת ההתפתחות העוברית. בשני התהליכים יש רכיב אקראי (התקפלות או גדילת קצות עצבים) ומכאן התבנית האקראית הייחודית לכל אדם. מה שבטוח שהתבניות אכן נוצרות בזמן ההתפתחות העוברית, ובשבוע ה-16 להריון כבר יש לעובר תבניות ייחודיות של קפלי עור על כפות הרגליים והידיים, שילוו אותו בקביעות עד סוף חייו! טביעות האצבע שנטביע בגיל 10 זהות לאלו שנטביע בגיל 50 (פרט לגודל או צלקות שצוברים).

נהוג לסווג את התבניות של העור על האצבעות ל-3 משפחות עיקריות: קשת, לולאה ומערבולת. כפי שאפשר לראות בתמונה:

מימין לשמאל: קשת, לולאה ומערבולת – שלושת תבניות טביעות האצבע העיקריות
מימין לשמאל: קשת, לולאה ומערבולת – שלוש התבניות העיקריות של טביעות אצבע

בתוך שלושה הסיווגים העיקריים האלו, מסווגים גם תת-סוגים. כאשר על כל אצבע יכולה להופיע התבנית הייחודית לה.

אבל, אם יש כל-כך מעט תבניות, איך זה מסתדר עם כך שלכל אדם תבנית ייחודית, ועם העובדה שטביעות האצבעות עוזרות למשטרה לזהות באופן וודאי חשודים בביצוע פשע, ולמכשירים אלקטרוניים שונים לזהות אותן?

התשובה נמצאת בפרטים הקטנים. מה ששונה אצל כל אדם זה לא התבנית הגדולה, אלא פרטים כמו סיום של רכס על העור (=קו בטביעה) התפצלות של רכס, רכס קצרצר הנראה כנקודה ועוד:
מימין לשמאל: סיום רכס, התפצלות רכס ורכס קצרצר – הפרטים הייחודיים החשובים בזיהוי טביעות אצבע.
מימין לשמאל: סיום רכס, התפצלות רכס ורכס קצרצר – הפרטים הייחודיים החשובים בזיהוי טביעות אצבע

אלו הפרטים שמפענחי טביעות האצבע מחפשים, לא הלולאות והמערבולות, והם הייחודיים לכל אדם ואדם.

מעניין לציין

היום, כאשר טלפונים, מחשבים, דלתות ומכשירים אלקטרוניים אחרים מצויידים בקוראי טביעות אצבע, וכאשר המדינה דוגמת מהאזרחים את טביעות האצבעות בעת הנפקת תעודת זהות למאגר ביומטרי, חשוב מאוד לשמור על טביעות האצבעות שלנו – אצלנו. כיוון שטביעות האצבעות הן בסך הכל תמונה דו-מימדית פשוטה למדי (כמו חותמת), כל מי שמחזיק צילום של טביעות האצבעות שלכם יכול, באמצעים פשוטים יחסית, להשתמש בו כדי לפתח כל דבר שהצפנתם בעזרתן, כפי שהדגימו בצורה אלגנטית חברי צוות התוכנית 'מכסחי המיתוסים', אפילו עם צילום על נייר (דומה לדגימה שלקחנו בניסוי):

אז הקפידו לשמור על טביעות האצבעות שלכם!