זרם ומתח הם מושגי יסוד בתורת החשמל. הזרם מהווה את תנועת המטענים (לרוב אלקטרונים) בנקודה מסויימת, בעוד שהמתח מתאר את נטיית (פוטנציאל) המטענים לנוע באותה הנקודה. בעזרת הזרם והמתח ניתן להגדיר פרמטרים רבים כמו התנגדות, קיבול, שדה חשמלי ועוד. הסרטון שלפנינו מסביר מהם זרם ומתח חשמליים.

סרטון זה תורגם בידי צוות אתר דוידסון אונליין
הסרטון הופק בידי matrixeducation

הדרך הכי טובה לדמיין זרם ומתח היא לדמות את המטענים למולקולות מים. תנועת המים בנקודה וזמן מסויימים היא הזרם, בעוד שנטיית המים לנוע היא המתח. במעגל פשוט (מקור מתח - נגד) המתח תמיד יהיה ביחס ישר לזרם לפי חוק אום: מתח = זרם כפול התנגדות, כאשר התנגדות היא ערך קבוע. מכאן שככל שהמתח גדל, הזרם גדל כלומר שככל שנטיית המטענים לנוע תגדל, הם אכן ינועו יותר מהר.

זרם חשמלי מוגדר כתנועת מטענים. על פי רוב מטענים אלו הם אלקטרונים, אך ישנן דוגמאות גם למטענים אחרים. בגופינו יש הבדל בריכוזי היונים החיוביים בתוך ומחוץ לתא. כאשר נפתחת תעלה יונית, היונים זורמים פנימה לפי מפל הריכוזים ומפל המטענים. תנועתם לרוחב הממברנה יוצרת זרם חשמלי (שאותו ניתן למדוד). הבדלי הריכוזים בין תוך התא לחוץ התא, יוצרים על הממברנה מתח חשמלי (הבדלי הריכוזים מעלים את נטיית המטענים לנוע - מתח)

למידע נוסף על מתח חשמלי מתוך אתר וויקיפדיה, לחצו כאן
למידע נוסף על זרם חשמלי מתוך אתר וויקיפדיה, לחצו כאן