מאובנים הינם העדות היחידה שנותרה מבעלי חיים וצמחים שנכחדו לפני מליוני שנים. מאובן הינו למעשה חותמת אשר שרידיו של יצור חי הותירו בסלע. ניתן ללמוד רבות ממאובנים למשל אילו בעלי חיים וצמחים חיו בתקופות שונות, מה היה מיקומם בסולם האבולוציוני, מבנה פיזיולוגי של גופם ועוד. הסרטון שלפנינו ממחיש כיצד נוצר מאובן. הסרטון מלווה בדיבוב אנגלי, על כן הוספתי תרגום והסברים בהמשך העמוד.

סרטון זה נלקח מ-Dr. Dan Izzo. לאתר שלו לחצו כאן

מאובן הוא למעשה שלד קשיח (עצמות או שריון) של חיה שנקבר בחול או בבוץ, ועם השנים נערמו מעליו עוד ועוד שכבות של חול שהלך והתקשה. השלד עצמו התפרק עם הזמן, אך הוא הותיר את חותמו בסלע וזהו המאובן. מאובנים נוצרים בעיקר בסלע משקע. ניתן לקבוע את גילו של מאובן בעזרת שיטה הנקראת תארוך רדיואקטיבי. את התארוך עושים לשכבות סלע יסוד סמוכות (מעל ומתחת) משום שהסלע משקע בעצמו מורכב משברי סלעים בגילאים שונים.

מאובנים הם החותם אשר יצורים חיים שחיו לפני אלפי עד מאות מליוני שנים, השאירו בסלע. רוב המאובנים נמצאים בסלע משקע. תהליך זה מתחיל כאשר שיירי בעל חיים או צמח נקברים בבוץ או חול השוקעים במים. לאחר שהשיירים נקברים, מים עשירים במינרלים מחלחלים פנימה ומשאירים את המינרלים בשיירים. המינרלים מתקשים ומחזקים את המאובן. לאורך אלפי שנים, עוד ועוד שכבות של משקע מצטברות מעל השכבה עם המאובן. משקל השכבות העליונות לוחץ על המאובן ולבסוף הופך אותו לאבן. באזורים רבים של כדור הארץ, רעידות אדמה, קרחונים מפולות וגורמי טבע אחרים חושפות את סלע המשקע המכיל את המאובן. מדענים לעיתים קרובות מחפשים מאובנים באזורים כאלו.

מידע נוסף על איך נוצר מאובן ניתן למצוא בסרטון הבא
 

סרטון זה הופק בידי TEDed

 

 

מאת: ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.