אירוסולים הם חלקיקים זעירים שמרחפים באטמוספירה. מקורם יכול להיות טבעי (למשל מהתפרצויות הרי געש) או מלאכותי (למשל כתוצאה של שריפת דלקים). כשנמצאים באטמוספירה הרבה חלקיקי אירוסול אנו יכולים להבחין בנוכחותם מכיוון שהם מפזרים את אור השמש ובולעים אותו. ריבוי האירוסולים גורם בין השאר לתופעות של אובך ולצבע האדום בשקיעות ובזריחות.
חשיבות האירוסולים נובעת מתפקידם המרכזי בוויסות האקלים של כדור הארץ, בין השאר בגלל השפעתם על כמות קרינת השמש החודרת את האטמוספירה. באזורים הגבוהים של האטמוספירה אירוסולים גורמים באופן ישיר להחזרה של חלק מקרינת השמש לחלל. באופן עקיף, בשכבות הנמוכות של האטמוספירה, האירוסולים מעודדים יצירת עננים ומשנים את צורתם, משום שהם מספקים גרעיני התעבות לאדי המים. השינויים שנגרמים לתכונות העננים משפיעים על כמות הקרינה הנבלעת בהם או מוחזרת מהם.
הסרטון שלפנינו עוסק בתפקיד האירוסולים ביצירת עננים, בהשפעתם על שינויי האקלים בכדור הארץ ובאתגרים הניצבים בפני המחקר העוסק בהם.

 

 

הסרטון הופק על ידי סוכנות החלל האמריקנית - NASA ותורגם בידי צוות אתר דוידסון אונליין

חגי כספי
דוקטורנט, המחלקה לכימיה ביולוגית

מכון ויצמן למדעהערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.