נקודת המפנה לגבי האנרגיה האפלה התרחשה ב1998. עד אז האמינו שהיקום מתפשט (או נמתח) בקצב הולך ופוחת. ב1998 תצפיות לעבר מספר סופרנובות הראו שאירועים אלו רחוקים יותר מהצפוי; תוצאות אלו הובילו להבנה שהיקום למעשה מתפשט בקצב הולך וגדל. הסיבה להאצת ההתפשטות לדעת מרבית החוקרים היא עקב הימצאות אנרגיה אפלה. המהות וכמותה המדויקת של האנרגיה האפלה לוט בערפל (או באפלה) ההערכה היא שהחומר האפל מהוו כ 25% מהיקום, אנרגיה אפלה כ 70% מהיקום ו 5% הנותרים הם כל מה שאנו רואים (כדור הארץ, השמש וכדומה).


תמונה נלקחה מאתר NASA

בניגוד לחומר אפל היוצר אינטראקציה עם הסביבה (אינטראקציה שניתן למדוד) הרי שאת האנרגיה האפלה עוד לא מדדו ומסיקים את קיומה רק מתוך תצפיות. השערה אחת היא שאנרגיה זו אמורה להיות מפוזרת בחלל בצפיפות נמוכה מאוד ומסתה 10 בחזקת מינוס 39 של מסת האלקטרון. ישנם חוקרים המזהים את האנרגיה האפלה עם אותו קבוע קוסמי שאלברט איינשטיין השתמש בו בנוסחאותיו (אותו קבוע שאיינשטיין זנח אח"כ והתייחס אליו כ"טעותו הגדולה").

מאת: ד"ר מאיר ברק
המחלקה לביולוגיה מבנית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.