יש מספר תופעות והשפעות שהירח אחראי להן אשר יפסיקו להתרחש אם הירח יחדל מלהתקיים (או לא היה קיים כלל):

(1). אני מניח שההשפעה שתהייה הניכרת ביותר לעין היא שתופעת הגאות והשפל המתרחשת פעמיים כל יום בהשפעת הכבידה של הירח לא תתרחש. אין זאת אומרת שתופעת הגאות והשפל לא תהייה קיימת יותר, היא עדיין תתרחש בגלל הכבידה של השמש - אך בגלל המרחק הרב של השמש מכדור הארץ עוצמת התופעה תהיה רק שליש מהמוכר לנו כיום.


תמונה באדיבות ויקיפדיה.

(2). כתוצאה ישירה מחוסר השפעת כבידת הירח על כדור הארץ – כדור הארץ יסתובב יותר מהר! מה שאומר שהיום יהיה יותר קצר. יום יותר קצר ישפיע כמובן על השעון הציריקארדי של בני האדם ובעלי החיים (השעון הפנימי). הוא גם ישפיע על צמחים, אצות ופוטוסינתזה ומשם שוב על כל היצורים החיים למעשה (היצורים הניזונים ישירות מצמחים ואצות או על יצורים הניזונים מיצורים הניזונים ישירות מצמחים ואצות). מהירות הסיבוב הגבוהה יותר גם תשפיע על משטר הרוחות ועוצמת הסערות שתגדל.

(3). ליקוי חמה המתרחש כאשר הירח מתייצב בין כדור הארץ לשמש יחדל מלהתרחש.


תמונה באדיבות ויקיפדיה.

(4). הירח משמש בין השאר כמסננת של כדור הארץ – חלק מהמטאוריטים מוסטים בגלל הכבידה שלו וחלקם כנראה גם פוגע בו ולא בכדור הארץ. ייתכן שלולא הירח החיים כפי שאנו מכירים אותם כיום לא היו קיימים. אם מספר המטאוריטים הפוגע בכדור הארץ היה גדל בצורה משמעותית ייתכן ובע"ח גדולים לא היו שורדים את ההפגזה הבלתי פוסקת. חשוב לציין שזאת רק השערה שאני מעלה כאן, למיטב ידיעתי אין הוכחה שלולא הירח כמות הפגיעות של מטאוריטים בכדור הארץ הייתה גדולה עד כדי פגיעה ביצורים חיים (בגלל זיהום אוויר וחסימת קרינת השמש למשל).

תמונה באדיבות ויקיפדיה.

(5). שמי הלילה היו חשוכים הרבה יותר מה שיכול להשפיע בצורה ישירה על יכולות הציד של האדם הקדמון (במידה וצד בלילה) ועל מלחמות בטרם הומצאו אמצעי ראיית הלילה.

(6). המרוץ בין ארצות הברית לברית המועצות לכיבוש הירח לא היה מתרחש, כתוצאה מכך מאות פיתוחים והמצאות טכנולוגיים לא היו יוצאים לפועל (או לחילופין היו מתגלים הרבה יותר מאוחר). את ההשפעה המדויקת קשה לתאר מכיוון שיש כל כך הרבה המצאות ופיתוחים קטנים שמשפיעים עלינו בחיי היום-יום. דוגמא אחת היא החומר טפלון שמשמש אותנו במחבתות, סירים וגם בוולקרו (Velcro) הידוע בכינויו בלשון העם – סקוטש.


תמונה באדיבות ויקיפדיה.

[*במאמר מוסגר - הרבה לא יודעים אך הוולקרו והטפלון במחבתות הם אותו חומר. האפקט הוא קצת מבלבל בעוד הטפלון במחבתות מונע הידבקות הרי שהוולקרו מבטיח הצמדות טובה. שני תצורות החומר ידועות גם כדוקטור ג'יקל (הוולקרו המבולגן והנצמד) ומיסטר הייד (הטפלון המונע הידבקות), על שם הדמות הספרותית המוכרת שהייתה אף היא בעלת שתי אישיויות].

מכל האמור לעייל אפשר לראות שכלל לא בטוח שאילולא הירח היה קיים החיים כפי שאנו מכירים אותם היו נוצרים וגם אם היו נוצרים אין ספק שההשפעות המצטברות של כל השינויים המוזכרים כאן היו משנים את ההיסטוריה לחלוטין.

מעניין איך יהושע היה מסיים את המשפט "שמש בגבעון דום... (וירח בעמק איילון)".

מאת: ד"ר מאיר ברק
המחלקה לביולוגיה מבנית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.