מדוע שטיפת ידיים בסבון עדיפה על אלכוג'ל? עם אילו חומרים מחטאים קרון רכבת? ומדוע כדאי להימנע מקרינה?

בעקבות ההתפרצות של הנגיף SARS-CoV-2, המוכר בציבור פשוט כ"נגיף הקורונה" (אף על פי שהשם הוא השם של משפחת הנגיפים הכוללת גם אותו, ואינו מדויק מדעית), נוצרה בהלה כלל עולמית: מדינות רבות בעולם, בהן ישראל, נוקטות מדיניות של בידוד, ביטול טיסות, ריבוי בדיקות לאבחון חולים ואף סגר. אחת מדרכי ההתמודדות שנצפו עוד בתחילת ההתפרצות, הייתה ריסוס של חומרי חיטוי. כמו כן, אנשים רבים החלו להשתמש בחומרי חיטוי לידיים, מתוך מטרה למנוע הדבקה. האם צעדים אלו מוצדקים? ומהם חומרי החיטוי שבהם משתמשים?

ראשית, נזכיר את אופן ההדבקה של הנגיף: הוא מדבק בעיקר ישירות מאדם לאדם דרך טיפות רוק ושיעול, אולם בתנאים מסוימים מסוגל לשרוד זמן רב יחסית גם על משטחים. נראה כי הדבקה אפשרית על ידי נגיעה במשטח מזוהם ולאחר מכן נגיעה באף, בפה או בעיניים, שדרכם הנגיף חודר לגוף. הדרכים למניעת הדבקה  כוללות שיעול למרפק, לא לתוך כף היד ושטיפת ידיים מרובה במים וסבון, במטרה לסלק את הנגיף.

אנשים רבים החלו להשתמש בחומרי חיטוי לידיים. חומרים אלו בעצם מכילים ריכוז גבוה של כהלים – משפחה של תרכובות כימיות, שמהן מוכר לנו בעיקר האתנול, הוא האלכוהול המצוי בכל המשקאות המשכרים. אתנול הוא גם מהנפוצים בנוזלי החיטוי לידיים. הסיבה לכך היא שהוא מסוגל לחסל את הנגיף עצמו. לנגיף יש מעטפת חלבונית שכהלים הורסים אותה, והריסתה משמידה את הנגיף. לשם כך דרוש ריכוז גבוה מאוד של הכוהל ואכן רוב נוזלי החיטוי לידיים מכילים כוהל בריכוז עשרות אחוזים. מעניין לציין אגב כי בריכוז של 100 אחוז הכוהל דווקא מעט פחות יעיל בחיטוי, ולכן מוסיפים גם מים לנוזלי החיטוי לשיפור האפקט. בכהלים נעשה שימוש רב גם בחיטוי משטחים בקנה מידה קטן יחסית, ולא רק ידיים. חשוב לזכור כי כהלים הם דליקים מאוד, ולכן יש להיזהר בשימוש בנוזל לחיטוי ידיים המכיל אלכוהול, העשוי להיות דליק אם תכולת האלכוהול בו גבוהה.

שטיפת הידיים במים וסבון עדיפה משטיפה בעזרת נוזל חיטוי, משום שהיא גם מחסלת את הנגיף ביעילות רבה יותר מנוזלי חיטוי לידיים, והיא גם זולה וזמינה יותר. סבונים מכילים חומרים פעילי שטח – אלו חומרים המסוגלים להיקשר היטב גם למים וגם לשמן, ובכך לסייע למים לשטוף את השומנים. סבון מסוגל לפגוע בחיידקים מאחר שהוא פוגע בקרומי התאים שלהם, המורכבים בעיקר משומנים. סבון יעיל גם נגד הנגיף SARS-CoV-2 מאחר שהחומרים פעילי השטח מסוגלים להרוס את המבנה של המעטפת החיצונית השומנית של הנגיף, וכך לחסלו. מים וסבון גם יעילים יותר בהסרה פיזית של הנגיף מעור הידיים ובכך למנוע הדבקה על ידי מגע היד בפנים. גם לאחר שיעול לכף היד, מים וסבון עדיפים על נוזל חיטוי מכיוון שהם יעילים יותר בהסרת טיפות קטנות של ריר ורוק, המכילות את הנגיף ומספקות לו הגנה מסוימת מפני נוזל החיטוי. 

שטיפת ידיים בסבון ומים חשובה ויעילה יותר מנוזל חיטוי | צילום: Patrick Daxenbichler, Shutterstock
שטיפת ידיים בסבון ומים חשובה ויעילה יותר מנוזל חיטוי | צילום: Patrick Daxenbichler, Shutterstock

אקונומיקה נגד נגיפים

בחיטוי בקנה מידה נרחב, למשל של חנויות, מקומות בילוי, רכבות ואוטובוסים, שימוש בכהלים יהיה יקר מאוד.  כאן משתמשים בנוזל חיטוי נפוץ אחר המוכר לכולנו: אקונומיקה. חומר הניקוי הנפוץ הוא תמיסה של המלח נתרן תת-כלורי, NaClO בריכוז של כמה אחוזים. תמיסה זו היא מחמצן חזק, המגיב עם תרכובות כימיות רבות, והורס מגוון רחב של תרכובות אורגניות: כך לדוגמה, האקונומיקה מלבינה בדים מכיוון שהיא הורסת את חומרי הצבע. 

אקונומיקה משמשת לחיטוי רפואי עוד מימי מלחמת העולם הראשונה. עבור חיידקים האקונומיקה קטלנית מכיוון שהיא הורסת את קרומי התאים ובכך הורגת אותם, ולכן בריכוז גבוה היא מסוכנת גם לבני אדם. עבור הנגיף SARS-CoV-2 היא קטלנית מכיוון שהיא הורסת את המעטפת החיצונית שלו, ובנוסף גם פוגעת בחלבונים של הנגיף וב-RNA שלו (הנגיף אינו מכיל DNA). לאקונומיקה שימושים רבים בחיי היום יום, מעבר להיותה חומר ניקוי ביתי נפוץ: למשל, מוסיפים אותה לבריכות שחייה כדי לחטא את המים, ומשתמשים בריכוז נמוך שלה כדי לטפל במי השתייה לפני הזרמתם לצנרת כדי למנוע התרבות של מיקרואורגניזמים במים.

מאמצי חיטוי נרחבים נעשו בעזרת ריסוס של תמיסות אקונומיקה, במטרה לטהר רחובות ושטחים נרחבים. יש ויכוחים בנוגע לתועלת של הצעד הזה, משום שרובנו בדרך כלל לא נוגעים במדרכה עם היד או הפה, כך שזו אינה דרך סבירה במיוחד להידבק בנגיף. גם ריסוס סתמי של אקונומיקה באוויר לא צפוי להועיל במיוחד. פוטנציאל רב יותר במניעת הדבקה יש לחיטוי משטחים שנוגעים בהם אנשים רבים, כמו מעליות, מעקים, ידיות דלתות, דלפקים ועוד. באופן כללי, ההדבקות מתרחשות בעיקר ישירות מאדם לאדם ולא דרך מגע עם משטחים נגועים, כך שכל מאמצי החיטוי מוגבלים מבחינת התועלת שהם עשויים להביא. חיטוי הידיים לפני כל מגע עם הפה או העיניים יעזור במידה מועטה בהשוואה לבידוד ביתי למי שחשוד כחולה או הימנעות ממגע צפוף עם אנשים אשר עשויים להתגלות כחולים.

 ריסוס רחוב בעיר ווהאן בסין, מוקד ההתפרצות | צילום: KinkarkinPhoto, Shutterstock
יעילות מוטלת בספק. ריסוס רחוב בעיר ווהאן בסין, מוקד ההתפרצות | צילום: KinkarkinPhoto, Shutterstock

חיטוי מסוכן

חשוב לזכור גם שיש להיזהר בשימוש באקונומיקה: היא עלולה לפגוע בעור ואף לגרום לכוויות, ובמגע עם חומצות או חומרי ניקוי אחרים יכולה לפלוט גזים רעילים, במיוחד כלור. חשוב להקפיד על ההוראות כאשר משתמשים באקונומיקה וכמובן להשתמש בה רק כדי לנקות ולחטא משטחים, ולא את העור. כמובן שאי אפשר להשתמש בה כדי להיפטר מהנגיף בגופו של אדם שכבר חולה וחשוב במיוחד לא לשתות או לשאוף אותה בשום מצב!

אמצעי חיטוי נוסף הוא קרינה על-סגולה (קרינת UV). היא אמנם מסוגלת לחסל את הנגיפים, אך יש לה תופעת לוואי מסוכנת: היא פוגעת בעור ומהווה גורם סיכון לסרטן העור. לפיכך, ארגון הבריאות העולמי ממליץ שלא להשתמש בה לצורך חיטוי. כמו שראינו, יש מספיק חלופות אחרות לחיטוי ביתי.

ככלל, עד שהמגיפה תעצור, רצוי להסתמך על הנחיות של גופים רשמיים בלבד, כמו המרכז לבקרת מחלות, או משרד הבריאות, ולא להסתמך על שמועות המופצות בווטסאפ או באינטרנט ממקורות לא אמינים. מידע אמין אפשר למצוא כמובן גם באתר מכון דוידסון, ובו גם בעדכונים שוטפים על התפרצות הקורונה. 

 

79 תגובות

 • Maya

  מלח וחומץ הם גם חומרי חיטוי?

  האם יעילים לוירוסים:
  1.חיטוי משטחים בחומץ?
  2.ייבוש בהכנסה לשקית עם במלח של מסיכות בדים ודברים רכים?
  3.מה עם השארה לייבוש בשמש ובחום גבוה ויובש?

 • אלדד

  חיטוי נגד קורונה

  עשינו אתמול בבית חיטוי כנגד קורונה ואני מקווה זה יעזור. יש ריח מעט מוזר לאחר החיטוי...יש גם כל כך הרבה הצעות ברשת שלא ידעתי מה לבחור. בסוף בחרתי את מי שנשמע הכי מקצועי. בכל אופן, ממליץ בחום למי שמעוניין www.hadarhadbarot.com

 • עודד

  מה היא הטמפרטורה שבה הנגיף

  מה היא הטמפרטורה שבה הנגיף מושמד? האם גיהוץ של מסכה כירורגית במגהץ מכוון ל-100 - 120 מעלות יכול לחטוא אותה?

 • גבי

  חיטוי של כפפות חד פעמיות

  האם ניתן לחטא באלכוג'ל את הכפפות החד פעמיות עצמן?
  אני עושה את הקניות עם כפפות, ובמידה ואני צריך להסתכל על הטלפון שלי, אני מחטא את הכפפות קודם לכן עם אלכוג'ל.
  כמובן שבלי קשר, אחרי הורדת הכפפות, אני שוטף ידיים.
  האם יש איזשהי בעייתיות בשיטה הזו?

 • אורי טייכמן

  עדיף שתשאל גורם מוסמך

  לדעתי האישית (והלא מוסמכת), זה נשמע בסדר. אם כי לא בטוח שהאלכוג'ל יעשה טוב לטלפון אם הוא ייגע במסך.
  בכל מקרה כדאי לזכור שהדבקה דרך משטחים היא שולית יחסית, ההדבקה העיקרית היא ישירות מאדם לאדם (שחיטוי לא יעזור מפניה).
  בכל מקרה, עדיף שתתייעץ עם מקור מוסמך כמו משרד הבריאות ביחס לשאלה כזו.

 • זהר שטרן

  אני מנוי על עיתון הארוז בשקית

  אני מנוי על עיתון הארוז בשקית פלסטיק ומונח בתיבת הדואר כל בוקר
  . איך מחטאים אותו?
  בתודה מראש על תשובה עניינית.

 • אורי טייכמן

  כנראה שאין חשש

  סביר להניח שאין שום חשש בעיתון עצמו ושזה לא סיכון להדבקה. שוב, סיכון ההדבקה העיקרי הוא ממגע ישיר עם חולה ולא דרך משטחים.
  עם זאת, אתה מוזמן לפנות למשרד הבריאות אם אתה חושש בכל זאת ולקבל תשובה יותר מוסמכת.

 • יגאל דפנה

  חיטוי כיסויי פנים

  אני משתמש בכיסוי אף/פה . האם מיקרוגל יכול לחטא אותו, כלומר לפגוע בנגיף?

 • אורי טייכמן

  תשובה

  מומלץ לפנות למשרד הבריאות לקבלת תשובה יותר מוסמכת לשאלות הללו.
  איני בטוח האם חימום הכיסוי במיקרוגל בטוח ואינו פוגע בכיסוי; עדיף שתשאל גורם מוסמך.

 • עמי

  קלייה של פיצוחים מבטיחה חיסול וירוס קורונה ?

  בשום מקום אני לא מוצא תשובה מוסמכת לשאלה זו ואני מכור לפיצוחים.

 • אורי טייכמן

  תשובה

  עדיף שתפנה למשרד הבריאות לקבל תשובה יותר מוסמכת.
  עם זאת, אני אוסיף כי לדעתי הסיכוי שהנגיף קיים מלכתחילה בפיצוחים הוא אפסי, שכן הוא לא שורד זמן רב על משטחים ולכן לא הייתי מצפה שבפיצוחים שקנית נשאר נגיף בעל יכולת הדבקה עד שתאכל אותם בבית. מעבר לכך, החום בקליה אכן אמור כנראה להרוג את הנגיף. וכאמור, הדבקה דרך משטחים היא מסלול הדבקה מינורי, רוב ההדבקות הן ישירות מאדם לאדם.
  אבל שוב, אם אתה עדיין חושש, פנה לגורם מוסמך.

 • אנונימי

  בקשה לחידוד לגבי שטיפת ירקות

  תודה על מאמר מצוין ומרגיע ! (ידע זה כוח)
  בהמשך לתשובה שהשבתם לאחת השאלות פה, אשמח לחידוד - האם ירקות ופירות יש צורך לשטוף במים וסבון/חומר חיטוי לירק, או שניתן להסתפק במים? (נתקלתי בהנחיות של קופ"ח מכבי לשטיפה במים וסבון שהיו נכונות לזמן התפשטות הפוליו) - https://blog.maccabi4u.co.il/שוטף-פלוס-שלושים-לא-אוכלים-ירקות-ופי/

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןמאיה קאהן

  מים וסבון

  זו ההמלצה נכון לעכשיו

 • גינת

  האם אל סבון זה עדיין סבון

  האם אל סבון זה עדיין סבון העוזר כנגד הקורונה?

 • אורי טייכמן

  כן

  אל סבון גם כן מכיל חומרים פעילי שטח אשר מחסלים את המעטפת השומנית של הנגיף.
  החלק שיש בסבון ואין באל סבון אינו החומרים פעילי השטח, אלא קשור בשאלה מהם בדיוק החומרים הללו ומה מקורם (סינתטי או שומן מהחי).
  ראי למשל כאן: https://davidson.weizmann.ac.il/online/askexpert/chemistry/מהו-אל-סבון

 • רוני

  משלוחים מהסופר

  אני גר עם הורי המבוגרים
  כבר שבוע לא יצאתי מהבית. ללא תסמינים ב"ה.
  1. האם עלי לשמור על ריחוק מהורים. בגלל הספק?
  2. האם עלי להימנע מדיבור באותו חדר. גם אם יש ריחוק של 2 מטר.
  3. האם הוירוס נישא באוויר כתוצאה מדיבור בלבד.
  4. כל הקניות מבוצעות באוןליין. משלוח עד הדלת. כיצד יש לנהוג עם המוצרים במשלוח?
  פרות וירקות. מוצרי מזון סגורים. או טואלטיקה.

 • אורי טייכמן

  תשובה

  עדיך להפנות שאלות כאלו למקור מוסמך יותר כמו משרד הבריאות.

 • אנונימי

  חיטוי מוצרים מהסופר

  כיצד ניתן לחטא מוצרים מהסופר? תרסיס אלכוהול? או מספיק מים וסבון?

 • אורי טייכמן

  תשובה

  עדיף להפנות שאלה כזו לגורם מוסמך יותר כמו משרד הבריאות.

 • אבי

  שאיפת אקונומיקה

  תודה על המאמר המדהים. אגב כתבת ששאיפת אקונומיקה מסוכנת, אני רגיל לרסס אקונומיקה שחדרי השירותים והאמבטיה [בלי קשר לנגיף...] ולפעמים כמעט נחנק מהריח... האם זה מסוכן?

 • מירון

  שאלות לגבי חומרי חיטוי אחרים:

  1. האם ספריי לניקוי חלונות יעיל לחיטוי משטחים כנגד קורונה?
  2. האם נוזל רגיל לשטיפת רצפות יעיל לחיטוי הרצפה כנגד קורונה?
  3. אמרת שסבון רגיל מאד יעיל, האם מספיק להשתמש במטלית שנטבלה בתערובת של מים עם סבון כלים על מנת לחטא משטחים כמו שולחן אוכל?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןמאיה קאהן

  אנחנו לא הכתובת

  מומלץ לפנות למוקד מידע של משרד הבריאות. בהצלחה

 • אחת שתוהה

  כמה זמן הנגיף נשאר על משטחים

  אודה לפירוט לגבי משטחים שונים: כשמגיע משלוח מהסופר, האם יש לחטא את שקיות הירקות ? כמה זמן לא לגעת במוצרים היבשים עד שבטוח שהם אינם נגועים? תודה

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןמאיה קאהן

  מחקר שפורסם ב12.3

  נגיף הקורונה החדש מסוגל לשרוד על משטחים עד שלושה ימים . מחקר חדש בדק כמה זמן הנגיף שורד בתנאים שונים – באוויר ועל משטחים שונים .חוקרים מארה"ב בחנו כמה זמן הנגיף מסוגל לשרוד על משטחי נחושת, פלסטיק קרטון ופלדת אל-חלד. על פי ממצאי המחקר הנגיף מסוגל לשרוד על נחושת שעות ספורות, בעוד שעל משטחים אחרים הוא מסוגל לשרוד הרבה יותר. כ-24 שעות על קרטון, ויומיים-שלושה על פלסטיק או פלדת אל חלד. החוקרים בדקו בנוסף כמה זמן הנגיף שורד ברסיסי מים מלאכותיים באוויר, וגילו שניתן לזהות נגיפים בטיפות מים באוויר גם 3-2 שעות לאחר ההתזה. חשוב לציין שבמצב טבעי הנגיף כמעט ולא מצוי ברסיסים באוויר, אך הניסוי נועד לדמות פיזור של נוזלים נגועים כמו בחדרי ניתוח. תכונות אלו דומות לתכונות העמידות של נגיף ה-SARS מ-2003. חשוב לציין שהבדיקה נערכה בתנאי מעבדה שלא בהכרח מייצגים את המציאות כפי שהיא ושהמחקר פורסם בארכיב, מה שאומר שטרם עבר ביקורת עמיתים.
  למחקר המלא: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.03.09.20033217v1.full.pdf

 • רוני

  מנורת UV מומלצת ע"י ארגון הבריאות בינלאומי לחיטוי משטחים

  כאמור קרינת UV כן נמצא כי טיפול יעיל לא רק בקורונה וירוס, אלה בכל הוירוסים וזיהומים נוספים כגון חיידק עלים וכד,
  ארגון הבריאות בינלאומי הדגיש שלא מומלץ להשתמש במורת UV לחיטוי האור או חיטוי גוף האדם. אך כל בתי חולים בעולם משתמשים במנורת UV לחיטוי חדרי ניתוח ללא נוכחות אדם!
  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4910427,00.html

 • אורי טייכמן

  נכון

  קרינה אולטרה סגולה אכן יעילה כאמור לחיטוי. הכוונה בכתבה היא שלא מומלץ להשתמש בה לחיטוי באיזורים בהם נוכחים בני אדם במהלך ההקרנה, שכן היא מזיקה לעור ולעיניים.
  לכן, היא לא מתאימה לחיטוי בשימוש ביתי.

 • משולם שמיר

  נגיפי קורונה במעליות

  מהם סיכויי ההדבקה בתוך מעליות?האם רצוי להפעיל מאוורר במעליות?

 • אורי טייכמן

  תשובה

  בהנחה ואתה במעלית לבד ולא עם אדם אחר, הסיכון העיקרי הוא במגע במשטח ולאחר מכן במגע של היד עם האף/פה.
  לכן כדאי לחטא משטחים במעליות, ולא לגעת בפנים לפני חיטוי הידיים.

 • נ.

  מזון\עטיפה נגועים שהוכנסו למקרר? ועל משטחי בד\עור ברכב? וברחוב?-

  נניח שהרכב לא עמד בשמש בהנחה גם שהשמשות לא נותנות לקרני השמש לחטא, ואז נוגעים ואחכ נוגעים בפה או בעיניים?
  ו-אם זה במקרר-האם זה שורד יותר זמן ואז נוגעים בפה\עיניים בהיסח הדעת בבית?
  האם מסוכן לעבור אחרי אדם ברחוב גם במרחק 2 מטר שדיבר וריסס רוק -למשל בנייד- וכמה שניות אחרי לנשום את האויר שמגיע אלינו ברחוב? או שהלכנו באותו תוואי אחריו למרות ה2 מ מרחק?
  נשמח אם תתייחסו ספציפית לשאלות אלו. תודה.

 • אורי טייכמן

  תשובה

  לשאלות כאלו עדיף שתפנה למקור מוסמך יותר, למשל משרד הבריאות.

 • עמי שפט

  חיטוי

  תבדקו על חיטוי בגז אוזון

 • אורי טייכמן

  אכן, גם באוזון משתמשים לחיטוי

  נכון, גם לאוזון יש שימושים לחיטוי. יש חומרי חיטוי רבים ולא יכולתי להזכיר בכתבה את כולם.

 • מאיר אוחנה

  שלום. אני יודע שהריכוז של

  שלום. אני יודע שהריכוז של האקונומיקה הוא 3%. אני רוצה למהול אוותה לצרכי חיטוי. מהו הריכוז המינימלי האפקטיבי לוירוס הקורונה? תודה

 • אורי טייכמן

  הריכוז המקובל הוא 0.05%

  הריכוז המקובל לשימוש באקונומיקה הוא 0.05% (ראה למשל כאן: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK214356/)
  זה אומר למהול בערך פי 60.

 • רוני

  האם יעל להסתובב בסופר עם

  האם יעל להסתובב בסופר עם כפפות חד פעמי?

 • אורי טייכמן

  כל עוד לא תיגע עם הכפפות בפנים

  הוירוס לא חודר דרך עור הידיים, אלא דרך האף והפה. אם תיגע עם הכפפות בפנים, לא תשיג הרבה בשימוש בכפפות.
  גם אם לא תשתמש בכפפות אבל תימנע ממגע של היד בפנים עד ששטפת ידיים עם מים וסבון, זה יהיה יעיל.

 • רוני

  חיטוי מוצרים

  מוצרים באריזות סגורות שנרכשים בסופר עבור ההורים המבוגרים. האם יש צורך לחטא כל אריזה?
  פרות וירקות מספיק לשטוף במים וסבון רק לפני האכילה?

 • אורי טייכמן

  הנגיף שורד מעט זמן על משטחים

  הנגיף שורד זמן מועט למדי על משטחים (שורד במובן של עדיין שומר על יכולת הדבקה).
  סביר להניח שמוצרים שנארזים במפעל לא יכילו את הוירוס בתוך האריזה, שכן הוא לא ישרוד את כל הזמן מהיצרן עד לביתך.
  על פני השטח של האריזה ושל פירות וירקות, שאנשים רבים נוגעים בהם, ייתכן והוירוס ישרוד מספיק זמן כך שהוא עדיין יהיה נוכח כשתגיע הביתה.
  לשטוף אותן לפני הפתיחה (או לפני האכילה במקרה של פירות וירקות) אמור לטפל בזה. אבל אם קנית לפני יותר מכמה ימים אז אין כמעט סיכוי שהוירוס עדיין מדבק ולכן זה פחות קריטי.
  (אם כי כמובן תמיד כדאי לשטוף פירות וירקות לפני האכילה).

 • גל

  אני מרסס את כל אריזות המוצרים

  אני מרסס את כל אריזות המוצרים בכל ההיקף, בלי יוצא מן הכלל, פסטות, ביצים, דברי חלב, באלכוהול 70% מהול במים.

 • אנונימי

  גם מעניין ומטריד מאוד לא

  גם מעניין ומטריד מאוד לא הצלחתי למצוא תשבה לזה בשום מקום

 • רוני

  חיטוי אסלה

  מה הדרך היעילה לחיטוי מושב האסלה בשרותים?
  מדובר על שירותים בבית. כאמצעי מניעה בפני המבוגרים.

 • אורי טייכמן

  תשובה

  ראשית, שמירה כללית על היגיינה ושטיפת ידיים במים וסבון חשובים כאן.
  משרד הבריאות גם ממליץ על שימוש בשירותים נפרדים כחלק מההנחיות, אם ניתן.
  בהנחיות משרד הבריאות מומלץ על ניקוי משטחים פעם ביום, בחומרי חיטוי רגילים (על בסיס אלכוהול או כלור, כלומר אקונומיקה). ראה באתר:
  https://govextra.gov.il/ministry-of-health/corona/corona-virus/

 • אבי

  תודה רבה, עזר לי מאוד

  אין ספק כי נגיף הקורונה הוא מאוד קשה להתמודדות, יחד עם זאת חשוב לציין שיש עוד חומרים מאוד טובים לביצוע חיטוי יסודי נגד קורונה כמו סימקסין שהוא חומר מאוד חזק.
  אבל אני אמין שגם הכתבה הזאת לא באמת נועדה לכסות את הכל למרות זאת היא מאוד מעולה / https://www.combatpestcontrol1987.com/%d7%a9%d7%99%d7%98%d7%95%d7%aa-%d7...

 • אורי טייכמן

  אכן

  אכן, הסימקסין הוזכר פה בתגובות, גם הוא חומר חיטוי נפוץ אלא שלא יכולתי להכניס לכתבה את כולם, יש הרבה מאוד חומרי חיטוי שונים.

 • אבי

  התובת המלאה

  https://www.combatpestcontrol1987.com/%d7%a9%d7%99%d7%98%d7%95%d7%aa-%d7...

 • אלעד

  גז אוזון

  שלום, האם גז אוזון יעיל כנגד הקורונה ? תודה

 • אורי טייכמן

  אוזון הוא מחטא נפוץ

  גז האוזון הוא מחמצן חזק מאוד ונפוץ בשימוש כחומר לחיטוי, אם כי הוא קצר טווח מבחינת זמן הפעולה מאחר והוא מתפרק במהירות.
  לא מצאתי התייחסות ספציפית לאוזון ולנגיף הקורונה, אם כי סביר מאוד שהוא יעיל כנגדה בשימוש תקין.

 • אנונימי

  שאלת תם: שתיית אלכוהול

  בלי רקע בנושא, ההגיון מוביל לשאלה: האם שתיית משקה אלכוהולי בכמות סבירה (בהתאם למסת הגוף ולא עד גרימת תופעות לא רצויות) לא מהווה סוג של תרופה או מלחמה בנגיף אם כבר חדר לגוף?

 • אורי טייכמן

  לא

  הנגיף נמצא במערכת הנשימה. שתיית אלכוהול לא תעזור. מעבר לכך שכמו שצוין מעליי צריך אלכוהול בריכוז גבוה, שכמעט כל המשקאות אינם מכילים.
  אני לא מכיר מחקר שמראה קשר חיובי בין צריכת אלכוהול לקיצור משך המחלה או מניעתה.

 • נועם

  בלי רקע בנושא, ברור שזה לא

  בלי רקע בנושא, ברור שזה לא יעזור. אחוזי האלכוהול גם במשקאות החריפים ביותר אינם עד כדי כך גבוהים, והמשקה עובר סינון במערכת העיכול, שהוא יכול רק להכביד על הכבד בלי לעזור נגד הנגיף. אם אלכוהול בריכוז גבוה היה חודר לדם אולי הוא היה הורג את הנגיף אבל גם את המארח...

 • עמודים